Postupy a technológie používané pri obrábaní pôdy sa diverzifikujú. Ich rozmanitosť prináša nové úlohy, ktoré je potrebné riešiť v ochrane rastlín, vrátane oblasti boja proti burinám. Až do prelomu tisícročí bol počet fariem používajúcich bezorbové technológie v Európe raritou. To sa dramaticky zmenilo počas jednej generácie.
Hrubé rozdelenie najznámejších a najpoužívanejších metód podľa intenzity narušenia pôdy je: orba s prevracaním pôdy, obrábanie pôdy bez obracania ornice, minimalizačné obrábanie pôdy (min-till), pásové obrábanie (strip-till), priama sejba. Medzi týmito systémami obrábania pôdy nie je taký, ktorý by mal len výhody a žiadne nevýhody. Základný všeobecný rozdiel medzi orbovými a bezorbovými technológiami je ten, že orba pôdu vystavuje oxidácii a slnečnému žiareniu, ktoré menia vlastnosti pôdy. Keďže kyslík je jedným z najsilnejších oxidačných činidiel na planéte, musíme vždy počítať s jeho účinkom na pôdu, ktorá je vystavená jeho účinku.
Samozrejme, klady a zápory rôznych technológií by sa dali analyzovať veľmi podrobne, ale tento článok má za cieľ analyzovať účinky na buriny a ich kontrolu.
Skôr, ako si predstavíme tieto rozdiely, uvádzame stručný prehľad, ako sa zmenili systémy obrábania pôdy v Nemecku za posledné obdobie, na základe informácií od Zimy Szabolcs (Agroforum Online).
V roku 2015 bolo 53 % pôdy v Nemecku oranej, v roku 2022 je tento podiel len 40 %. To znamená, že výmera ornej pôdy bez orby sa len za 7 rokov zvýšila o 1,7 milióna hektárov. Samozrejme, že zmena je rôzna v jednotlivých spolkových krajinách. Napríklad v „konzervatívnom“ Bavorsku je podiel oranej pôdy stále 56 %, zatiaľ čo v Durínsku je to len 18 %. Rozdiel je aj v dynamike používania jednotlivých systémov. Počas spomínaných 7 rokov veľkosť plochy úplne bez obrábania pôdy v Nemecku stagnovala (zmena iba 1 %). To všetko nám umožňuje konštatovať, že na úkor extrémnych hodnôt (orba vs. priama sejba) boli najviac využívané operácie s minimálnym obrábaním.
Teraz sa pozrime, aké výhody a nevýhody majú jednotlivé systémy obrábania, čo sa týka eliminácie burín.
Orba s prevracaním pôdy
Vplyv technológie: orba je zďaleka najviac schopná ovplyvniť zaburinenie územia, pretože zásah na malosemenné buriny je obzvlášť účinný a je v prípade týchto druhov rovnocenný s chemickým ničením buriny. Týka sa to napríklad burín ako Metlička obyčajná, Psiarka roľná a pod.
Z tohto dôvodu sa (okrem iného) na obrábaných poliach s rozvojom dominancie orby drasticky znížil počet rastlín rozmnožujúcich sa semenami, pretože zaorané semená zriedka vyklíčia a výrazne klesá ich klíčivosť.
Na druhej strane, ak sa viacročné rastliny rozmnožujú podzemnými orgánmi, napr. podzemkom, môžu sa rozmnožiť orbou.
Sú však rastlinné druhy, pri ktorých neexistuje lepší spôsob ich redukcie ako orba. Najlepším príkladom je Prstnatec obyčajný (Cynodon dactylon), ktorého prítomnosť spôsobuje vážne hospodárske škody. Najlepšie sa ho zbavíte hlbokou orbou v auguste. Samozrejme, spôsobí to problémy v organizácii prác, no je to nutné, aby sme túto burinu vyčerpali a vyhnali z poľa. Žiadny totálny herbicíd, vrátane glyfosátu, ani špeciálny graminicid, sa nepribližuje účinnosti letnej orby proti Prstnatcu obyčajnému.
Vplyv na použitie herbicídov: spoločnosti, ktoré vyrábajú a distribuujú prípravky na ochranu rastlín, prispôsobili vývoj svojich produktov a následne odporúčania pre ich používanie, najmä pre orbové systémy a podľa toho licencovali svoje herbicídne produkty. Teda obmedzenia pre následné plodiny sa v podstate týkajú len prípadu, keď daná farma využíva orbu. Teda pozor! Vo všetkých ostatných systémoch spracovania budú tieto obmedzenia prísnejšie.
Vplyv na burinové spektrum: poľnohospodárom, ktorí využívajú klasickú orbu, sa počet druhov burín vyskytujúcich sa na ich poliach mení pomaly. Ich spektrum väčšinou dobre poznajú a na základe viacročných skúseností si môžu vybrať zo spoľahlivých, aj druhovo prispôsobených technológií na ničenie buriny. Pre takmer všetky tieto druhy majú jednotliví výrobcovia odporúčania, založené na testoch a vedeckých pokusoch, aké účinné látky používať. Počet druhov sa mení pomaly a ak sa objaví nová burina, akonáhle sa identifikuje, vyššie uvedený spôsob zaisťuje proti nim účinnú ochranu.
Obrábanie pôdy bez obracania ornice
Vplyv technológie: v tomto prípade už nie je možné čakať priaznivý vplyv kultivácie pôdy na ničenie buriny. Namiesto toho sa objaví viacero negatív. Takéto obrábanie nespôsobuje významnú stratu zásob semien v pôde. Navyše technika je schopná viacročné druhy schopné generatívneho rozmnožovania ďalej rozširovať „rozsekaním“. Ide o naše najproblémovejšie viacročné rastliny: napr. Pichliač roľný (Cirsium arvense), Palina obyčajná (Artemisia vulgaris), Pupenec roľný (Convulvulus arvensis), Cirok alepský (Sorghum halepense), Pýr plazivý (Elymus repens), Prstnatec obyčajný (Cynodon dactylon)…).
Vplyv na použitie herbicídov: štandardom je riadiť sa návodom na použitie prípravku. Rýchlo sa meniace prostredie však so sebou prinieslo zmeny, ktorým je potrebné sa prispôsobiť. Preto je potrebná zvýšená opatrnosť vo všetkých prípadoch, kde použitý herbicíd obsahuje obmedzenia pre následnú plodinu. Nemôžeme totiž počítať s „riediacim“ efektom obracania pôdy a rozkladu vplyvom oxidácie a UV žiarenia. Chýbajúce obracanie predlžuje polčas rozpadu účinných látok, a tým sa zvyšuje aj dĺžka nežiaducich účinkov. Okrem toho sa mení vplyv jednotlivých rozkladných procesov na rozpad účinných látok. Tak napríklad anaeróbny rozklad, hydrolýza a biologický rozklad sú rýchlejšie, ale menej intenzívne sú už spomínaná oxidácia a rozklad molekúl UV žiarením. Berúc do úvahy toto všetko, musí sa pripraviť plán riadenia a striedanie plodín alebo by sa mal minimalizovať sortiment produktov obmedzujúcich striedanie plodín.
Vplyv na burinové spektrum: s upustením od obracania pôdy sa predtým známe spektrum burín výrazne a rýchlo mení, pretože orba bola vážnym brzdiacim faktorom pri rozširovaní viacerých druhov burín. Rýchlo sa rozmnožujú drobnosemenné druhy, ktoré by nedokázali vyklíčiť z hĺbky väčšej ako 2 cm, a patria sem najmä malosemenné druhy z čeľade lipnicovité. Zároveň sa rádovo zvyšuje aj pokryvnosť trvácich burín a v mnohých prípadoch dokonca aj počet druhov. Dôvodom je, že druhy rastúce na okrajoch parciel (ruderálne burinové spoločenstvá) sa ľahšie šíria. Minimalizáciou získavajú väčší priestor aj priamo na parcelách, pretože ich rast nie je obmedzovaný oveľa viac ako na okrajoch polí. Firmy vyrábajúce a distribuujúce prípravky na ochranu rastlín nemajú dostatočne preverené ich použitie, napr. na Turanku kanadskú (Erigeron canadensis) v kukurici, takže nie je dostatok informácií, čo a kedy aplikovať a aká je účinnosť. Redukcia obrábania tiež pomáha šíreniu dobre známych burín, ale v plodinách, kde sa doteraz nevyskytovali, napr. Vlčí mak (Papaver rhoeas) v slnečnici alebo ostronôžky (Consolida) v kukurici. Spôsobuje to rovnaký problém, ako keby sa objavila úplne nová burina.
Minimalizačné obrábanie pôdy
Vplyv technológie: tento systém, v závislosti od hĺbky kultivácie, už môže byť vhodný na kontrolu malosemenných burín. V tomto prípade nehovoríme o vertikálnom, ale horizontálnom obrábaní pôdy. To je určite výhoda z hľadiska boja proti burine. Bohužiaľ, je rovnako vhodný na udržiavanie a ďalšie množenie trvácich rastlín tak, ako obrábanie pôdy bez rotácie.
Vplyv na použitie herbicídov: vplyv na rozklad účinných látok je niekde v strede škály, pretože plytké obrábanie spôsobuje určitú oxidáciu, ale hlavnú detoxikáciu účinných látok vykonávajú živé a neživé zložky pôdy. Preto určité účinné látky, ktorých fyzikálno-chemické vlastnosti to umožňujú, možno v tomto systéme použiť takmer rovnako bezpečne ako pri orbe. Týka sa to produktov so slabou rozpustnosťou vo vode alebo tých, ktoré tvoria povrchový film.
Vplyv na burinové spektrum: rozsah zmien v tomto prípade nie je zrejmý, keďže ide o hybridný systém, ktorý je najviac porovnateľný s orbou. Samozrejme, záleží to od biológie burín.
Pásové obrábanie pôdy
Vplyv technológie: tu sa spája viacero nevýhod pri ničení buriny, keďže súčasne dávame príležitosti druhom, ktoré obľubujú obrábanie, ako aj tým, ktoré ho neznášajú. Buriny v obrábaných pruhoch kopírujú druhové zloženie známe pri orbe, zatiaľ čo medziradia dávajú priestor množstvu ťažko odstrániteľných druhov. V obrobených pásoch dochádza počas vegetácie k niekoľkým vlnám klíčenia a plynulý výskyt burín je aj v medziriadkovom priestore. Táto hybridná technológia kombinuje viac ťažkostí, pokiaľ ide o kontrolu buriny, to však neznamená, že nemá svoje opodstatnenie.
Vplyv na použitie herbicídov: tu je situácia veľmi zaujímavá, pretože ak sa daný herbicíd používa výlučne na postrek riadkov, potom v porovnaní s orbou nie je takmer žiadny výrazný rozdiel. Ak ho však aplikujeme na celú plochu, rozdiel je už veľmi veľký. Budúcoročné riadky budú v strede momentálne nerušeného pásma. To predznamenáva problém, ako posúdiť rozklad…
Vplyv na burinové spektrum: tento systém umožňuje rozširovanie druhov burín od tých s najmenšími semenami, až po dreviny. Komplikuje a predražuje to ničenie buriny. Bezproblémový a plne vyhovujúci mechanizmus na ničenie buriny si vyžaduje oveľa špecializovanejší prístup.
Priama sejba
Vplyv technológie: narušenie pôdy je minimálne, je spojená len so zavádzaním osiva do lôžka, preto nemá žiadnu preukázateľnú úlohu pri kontrole buriny.
Vplyv na použitie herbicídov: v tomto prípade máme najmenej poznatkov. Po určitom čase, ak nie sú na pozemku krycie plodiny, začne sa tvoriť čierny úhor. Tu problém neriešime ako pri burinách na ornej pôde, ale ako na ruderálnych plochách alebo úhore. Preto je použitie krycích rastlín takmer nevyhnutné. Použitie glyfosátu je nevyhnutné na predsejbovú likvidáciu krycích plodín, ktoré nie sú citlivé na vymrznutie alebo majú veľkú masu nezmrznutej biomasy. V mnohých prípadoch je na úplné vyčistenie potrebná aj iná účinná látka, ale vždy je potrebný glyfosát. To ukazuje nevyhnutnosť zachovania používania glyfosátov v EÚ. Viaceré štúdie naznačujú, že ani za cenu zvýšených nákladov nie je možné dosiahnuť účinnosť glyfosátu inými účinnými látkami.
Vplyv na burinové spektrum: kontrola buriny je v tomto systéme veľmi náročná. Jedinou výraznejšou „výhodou“ je, že určité druhy nám môžu alelopaticky pomôcť proti iným agresívnym druhom, čo však môže negatívne ovplyvniť aj pestované plodiny. V priebehu času je vážnou výzvou rozširovanie drevín.
Súhrn
V súhrne možno konštatovať, že všetky systémy fungujú a je možné ich prevádzkovať so ziskom, ale je dôležité poznať a pochopiť rozdiely medzi nimi. Samozrejme, rozdiely neexistujú iba v oblasti biológie a regulácie buriny, ale možno sú aj v iných parametroch. Aby ste sa mohli správne rozhodnúť, je nevyhnutná ich znalosť.
Autor: Roland Szabó, burinný biológ, Maďarsko
Foto: Autor