Sortiment odrôd sóje sa opäť rozrástol
Trend zvyšovania plôch osiatych sójou fazuľovou na Slovensku pokračoval aj v roku 2021. Z 51 890 ha v roku 2020 vzrástli plochy na 63 988 ha v roku 2021 (údaj ŠÚ SR). Väčšinu osiatych plôch…
Trend zvyšovania plôch osiatych sójou fazuľovou na Slovensku pokračoval aj v roku 2021. Z 51 890 ha v roku 2020 vzrástli plochy na 63 988 ha v roku 2021 (údaj ŠÚ SR). Väčšinu osiatych plôch…
Desikácia slnečnice pred zberom je stále komplikovaná. Na výnimku do 22. októbra je povolený Reglone s účinnou látkou diquat. Je to neselektívny kontaktný postrekový prípravok určený na desikáciu poľnohospodárskych plodín a ničenie burín…
Zrážky v 34. týždni pomohli doplniť pôdnu vlahu, čo určite zlepší prípravu pôdy, sejbu a vzchádzanie repky ozimnej. Vzchádzajúce porasty treba kontrolovať a v prípade potreby chrániť. Proti škodcom sú stále autorizované len pyretroidy,…
Priebeh počasia počas roka zásadne ovplyvňuje nielen vývin rastlín, ale aj vývoj škodcov a chorôb, a tým aj intenzitu napadnutia porastov. No priebeh počasia ovplyvňuje aj možnosť zásahu proti škodlivým činiteľom. Napríklad…
Skôr, ako sa rozpíšem o morení osiva repky, dávam do pozornosti informáciu, že je na výnimku v termíne od 23. júna do 20. októbra 2022 povolený REGLONE s účinnou látkou diquat 200 g.l…
Posledným ošetrovaním repky pred zberom je úprava porastu tak, aby boli čo najmenšie straty na úrode. Po zákaze diquatu, ktorý bol určený na desikáciu pred zberom, je výber vhodného prípravku…
Slnečnica tvorí súkvetia, ešte sú uzavreté, ale už obsypané voškou slamihovou. Choroby sa zatiaľ neprejavujú, ale pri teplote a vlhku treba porasty v lokalitách, kde býva pravidelný výskyt, chrániť. Pristupujte k ochrane slnečnice zodpovedne…
Pestovatelia repky olejky sa v posledný májový deň zišli na pozemkoch PPD Prašice, kde si mali možnosť v podmienkach poloprevádzkových pokusov prezrieť porasty tejto významnej olejniny. Každoročne tieto poľné dni…
Európska komisia očakáva výrazný nárast plochy pre zber v roku 2022. Mohlo by sa dosiahnuť nové maximum. Rozhodujúcim faktorom je očakávané rozšírenie pestovania v najvýznamnejších producentských krajinách EÚ, uvádza Únia…
Najnebezpečnejší škodca na maku zostáva dlhodobo krytonos makovicový. Mak siaty má puky, ktoré sú ešte zohnuté k zemi, hovoríme že háčkuje, je to čas na zásah proti imágam, ktoré najskôr žerú na stonkách…