Zavedenie technológií využívajúcich odolnosť hybridov slnečnice k herbicídom, voči ktorým sú konvenčné hybridy citlivé (HT technológie), znamenalo výrazný pokrok pri regulácii burín v porastoch tejto plodiny. Po úspešnom zavedení ExpressSun i Clearfield technológie sa však začali prejavovať určité problémy, ktoré bolo treba výskumne riešiť a pestovateľom slnečnice navrhnúť čo možno najefektívnejšie využitie týchto technológií.
Pri ExpressSun technológii bol, po jej zavedení, pomerne značný problém s citlivosťou hybridov voči tribenuronu, predovšetkým v prípadoch, kedy bola aplikácia vykonaná pri nevhodných poveternostných podmienkach (vysoké zrážky pred, či nízke teploty tesne pred a po aplikácii). Tento nedostatok sa podarilo vyriešiť a v súčasnosti sú pre pestovateľov v ponuke už iba vysoko odolné ExpressSun hybridy. Stále však nie je dokonale vyriešená regulácie trávovitých burín (najmä ježatky kurej nohy), na ktorú herbicíd Express nepôsobí.
Clearfield (CL) je celosvetovo, i teda v SR, úspešnejšia. Asi 70 % plôch slnečnice je v SR CL, alebo CL+. Hlavným dôvodom je širšie spektrum pôsobenia imidazolinonových herbicídov, pôsobenie aj na trávovité a parazitické druhy, pri ktorých sa v EU môže používať iba imazomax (Pulsar). Aj napriek tomu táto technológia vyžaduje špecifický prístup a predovšetkým v aridných podmienkach nie je možné vystačiť iba s herbicídom Pulsar. Pritom ani zavedenie novej generácie hybridov (Clearfield Plus) a herbicídov (Pulsar Plus) tieto problémy uspokojivo nevyrieši.
Za účelom overenia účinnosti a selektivity herbicídov používaných pri všetkých vyše uvedených technológiách sú každoročne na ČZU v spolupráci s SPZO zakladané herbicídne pokusy. Ich cieľom je optimalizovať používanie herbicídov týchto HT technológií a v ostatných rokoch aj posudzovať možnosti kompatibility medzi technológiami CL a CL+, ktorá bola v SR zavedená v minulom roku.
Preemergentné ošetrenie
Konvenčné odrody, pri ktorých sa ako základ používa pri ochrane proti burinám preemergentné ošetrenie, sa v ČR využíva na takmer polovine slnečnicových porastov. V SR je podiel konvenčných odrôd výrazne menší, ale nie zanedbateľný. Najpoužívanejším preemergentným herbicídom v ČR je Racer (fluorochridone), ktorý sa najčastejšie kombinuje s herbicídom Outlook (dimethenamid), ktorý rozširuje účinnosť aj na trávovité a ľuľkovité buriny, pričom pôsobí dobre aj za sucha. Na ľahších pôdach, kde viac hrozí poškodenie slnečnice pôdnymi herbicídmi po výdatnejších zrážkach, sú vhodnejšie kombinácie s herbicídom Successor, Somero (oba pethoxamid), či Dual (S-metolachlor).
ExpressSun technológie
Herbicíd Express 50 SX, ak je použitý s adjuvantom Trend 90, vykazuje v našich pokusoch dlhodobo veľmi vysokú účinnosť na mrlík biely a to vo všetkých systémoch jeho použitia v ExpressSun slnečnici. Účinnosť na všetky ďalšie dvojklíčnolistové buriny už ale nemusí byť vždy dostatočná, najmä pokiaľ ide o použitie vo vyšších rastových fázach.
Za účelom regulácie ježatky kurej nohy a ďalších trávovitých burín, na ktoré herbicíd Express 50 SX nepôsobí, bol v našich pokusoch testovaný preemergentný herbicíd Outlook a TM kombinácia herbicídu Express 50 SX s listovým graminicídom Garland Forte (propaquizafop). Napriek tomu, že účinnosť herbicídu Outlook oproti ostatným registrovaným pôdnym herbicídom v slnečnici je najmenej závislá od pôdnej vlhkosti, v suchých rokoch nemusia byť trávovité buriny účinne potlačené.
Účinnosť graminicídu v TM kombinácii s herbicídom Express 50 SX v dávke 45 g/ha býva, najmä za sucha, kedy ježatka vytvára mohutnejšie bariéry na povrchu listov, výrazne znížená . Najvyššiu účinnosť na ježatku kuriu nohu v širokej amplitúde poveternostných podmienok je možné dosiahnuť vtedy, ak sa Express použije v delenej aplikácii (11,5 + 22,5 g/ha), pričom do druhého ošetrenia je pridaný graminicíd. Tento variant vykazuje v našich pokusoch dlhodobo najlepšie výsledky tak v účinnosti, ako aj v selektivite. V prípade, že je možné očakávať priaznivé vlahové podmienky po sejbe slnečnice, môže byť efektívne tiež preemergentné ošetrenie ExpressSun hybridov. Z ekonomického hľadiska je však potrebné dôkladne zvážiť výber a dávku herbicídu. Pre potlačovanie trávovitých burín postačí iba acetamid (v závislosti od sorpčnej schopnosti pôdy Outlook, Successor, Somero, Dual). Pokiaľ chceme zasiahnuť širšie spektrum burín, alebo keď rátame s neskoršou postemergentnou aplikáciou, je vhodnejšia TM kombinácia niektorého z hore uvedených acetamidov s herbicídmi Racer, Bandur (aclonifen) či Stomp (pendimethalin).
V našich pokusoch bola potvrdená veľmi vysoká odolnosť testovaných hybridov slnečnice (P63LE10 a P63LE113) k tribenuronu. Herbicíd Express 50 SX nespôsoboval v dávke 45 g/ha žiadne viditeľné príznaky poškodenia slnečnice. Poškodenie hybridu ExpressSun nebolo zaznamenané ani po aplikácii herbicídu TM Express 50 SX s graminicídom Garland Forte. V prípade, že hrozia po aplikácii prízemné mrazíky, nie sú ani takéto kombinácie vhodné, lebo vegetačný vrchol slnečnice môže byť poškodený za takýchto situácií samotným listovým graminicídom. TM kombinácia s ďalším herbicídom môže fytotoxické poškodenie už iba prehĺbiť.
Clearfield technológie
Herbicíd Pulsar 40 vykazuje v našich pokusoch v plnej dávke (1,25 l/ha) uspokojivú účinnosť na ježatku kuriu nohu (90-97 % v závislosti od poveternostných podmienok a rastovej fázy ježatky).
Oveľa výraznejšie býva účinnosť ovplyvnená rastovou fázou a poveternostnými vplyvmi v čase ošetrenia na mrlík biely. Aby bolo ošetrenie herbicídom Pulsar 40 účinné, musí byť vykonané v čase najlepšie do fázy 4 pravých listov slnečnice, pričom, najmä za sucha, sa nemusí podariť zasiahnuť všetky buriny, a to ani pri dobrom načasovaní aplikácie. Vhodnejšia je preto delená aplikácia herbicídu Pulsar 40 (0,65 + 0,6 l/ha), kedy je prvé ošetrenie vykonané vo fáze klíčnych až dvoch pravých lístkov slnečnice a druhé ošetrenie s približne dvojtýždňovým odstupom. Delená aplikácia vykazuje v našich pokusoch veľmi dobrú účinnosť na väčšinu burín.
Clearfield Plus technológie
Herbicíd Pulsar Plus, ktorý bol zavedený spoločne s Clearfield Plus hybridmi, vykazuje v našich pokusoch (2015-2017) oproti herbicídu Pulsar 40 vyššiu účinnosť na ježatku kuriu nohu (asi o 5 %), a to i v prípade, že vykonáme delenú aplikáciu oboch prípravkov. Naopak na mrlík biely vykazuje herbicíd Pulsar Plus obdobnú účinnosť ako herbicíd Pulsar 40, pričom v prípade oneskorenej aplikácie nemusí byť dostatočná. Najmä za sucha je preto vhodné preemergentné ošetrenie niektorou z vyššie uvedených TM kombinácií, čo však celú ochranu proti burinám výrazne predraží. Ekonomicky efektívnejšie je použiť k preemergentnému ošetreniu len jeden herbicíd, ktorý však musí zabezpečiť účinnosť na mrlík biely, poprípade ďalšie dvojklíčnolistové buriny (testovaný Bandur a Racer) v dávke, ktorá bude cenovo prijateľná. Následné postemergentné ošetrenie herbicídom Pulsar Plus potom môže byť vykonané neskôr a v prípade nižšieho tlaku burín (keď je dobrá účinnosť na buriny) tiež v nižšej dávke. Tato stratégia je vhodná predovšetkým pri skoro siatych porastoch, kde hrozí, že buriny porastú rýchlejšie ako slnečnica a postemergentné ošetrenie by už nemuselo byť dostatočne účinné. Ďalšou možnosťou je využitie postemergentnej aplikácie herbicídu Bandur (nie je však registrované). Bandur vykazuje na mrlík veľmi dobrú účinnosť a pôsobí tiež reziduálne na novo vzchádzajúce buriny. Táto stratégia je vhodná predovšetkým do extrémne suchých podmienok, keď je možné dôvodne očakávať zlyhanie preemergentného herbicídneho ošetrenia. Je však potrebné rátať s určitým poškodením slnečnice herbicídom Bandur (postačuje zvyčajne dávka 1,50 – 2,00 l/ha). V žiadnom prípade nie je možné herbicíd Bandur aplikovať spoločne s herbicídom Pulsar Plus (vysoká fytotoxicita). S ohľadom na nižšiu účinnosť herbicídu Bandur na trávovité buriny je však vhodnejšie jeho zaradenie až po aplikácii herbicídu Pulsar Plus, ktorý je možné použiť v delenej (1 + 1 l/ha) i jednorazovej aplikácii, pričom jeho dávku je možné v takom prípade znížiť.
Kompatibilita Clearfield a Clearfield Plus technológie
Kompatibilita CL a CL+ technológie bola v našich pokusoch obmedzená najmä pri použití maximálnych registrovaných dávok herbicídov Pulsar 40 (1,25 l/ha) i Pulsar Plus (2,00 l/ha), kedy bola CL i CL+ slnečnice vizuálne veľmi výrazne poškodená a to hlavne v prípade, že bolo ošetrenie vykonané za nepriaznivých poveternostných podmienok (vysoké zrážky a nízke teploty, krátko pred a po aplikácii). Fytotoxicita býva častejšia pri skorších výsevoch, ktoré rastú pomalšie a so stresom spôsobeným herbicídom sa vyrovnávajú horšie (Obr. 3). Vôbec najhoršie poškodenie, predovšetkým pri CL+ hybridoch, bolo zaznamenané v prípade, keď po aplikácii imazamoxu prišli veľmi intenzívne zrážky, po ktorých sa na dlhšiu dobu ochladilo (rok 2016). Naopak v suchších a teplejších podmienkach (roky 2015 a 2017) bolo poškodenie slnečnice výrazne nižšie a prejavovalo sa skôr pri CL hybridoch.
Táto práca vznikla za podpory projektu NAZV QJ1510186 a v spolupráci s SPZO Praha.
Autor: doc. Ing. M. Jursík, PhD., ČZU v Prahe