Inovatívne manažérske prístupy a tvorba pridanej hodnoty sú dva hlavné prvky, ktoré v Roľníckej spoločnosti Bottovo zaisťujú v horších časoch stabilitu a v lepších progres. Integrácia prvkov regeneratívneho poľnohospodárstva šetrí náklady a osivársky výrobný program prináša vyššiu maržu.
Hospodárenie spoločnosti je lokalizované v dolnom povodí rieky Rimava, južne od mesta Rimavská Sobota. Pôdny fond predstavuje 2 500 hektárov ornej pôdy a 500 hektárov lúk a pasienkov. V maštaliach stojí približne 430 kusov dojníc holsteinského plemena a na pasienkoch sa pasie 220 bahníc plemena suffolk. V halách sa tiež ukrýva moderná osivárska linka, vďaka ktorej dokážu produkovať vysokokvalitné osivá.
Skúsenosti potvrdili, že systém funguje
Inovatívny prístup k hospodáreniu bol vždy súčasťou podnikania spoločnosti. V minulosti zmenili systém obrábania pôdy na moderný, minimalizačný systém. Naďalej však sledovali trendy a pred šiestimi rokmi začali na vlastnej koži testovať technológie pásovej sejby a neskôr aj priamej sejby. V roku 2019 zakúpili stroj SLY Stripcat, s ktorým dokázali v jednom prejazde pripraviť pôdu, aplikovať hnojivo a zasiať repku priamo do strniska predplodiny. Kukuricu a sóju sejú následne do predpripravených pásov, a to buď do vymrznutej viac druhovej medziplodiny, alebo do strniska raže pozberanej na senáž.
Na základe ich skúseností po raži vychádza lepšie sója ako kukurica. Tej viac vyhovuje dlhšie rozkladajúca sa hmota medziplodín. Na podniku si tak museli zvyknúť na iný priebeh mineralizácie v pôde, čomu bolo potrebné prispôsobiť agrotechniku aj hnojenie. Od agronóma tento pestovateľský systém vyžaduje lepší cit na odhad stavu pôdy vhodnej na sejbu. V najbližšej dobe rozšíri vybavenie podniku nová sejačka, ktorá bude priamo agregovaná za stroj Stripcat, čo umožní prípravu pôdy v pásoch a sejbu počas jedného prejazdu.
Ďalším krokom bolo vyriešenie zakladania porastov hustosiatych plodín – stavili na priamu sejbu. Do arzenálu podniku tak postupne pribudli dve sejačky SLY BOSS so záberom 6 metrov.
Aj vďaka agronomickému poradenstvu a vysokej úrovni výživy a ochrany porastov bol postupný prechod na tieto technológie bez výraznejších úrodových depresií. Skôr naopak, v suchom roku preukázal systém svoje výhody. V extrémne suchom roku 2022, keď mali ročný úhrn zrážok na úrovni 350 mm, im sója dala úrodu 2 tony, čo pri podmienkach ročníka nebol vôbec zlý výsledok.
Veľký benefit, ktorý je v účtovníctve citeľný už po zakladaní porastov, je úspora pohonných hmôt a pracovného času. Znížila sa erózia a klesla aj početnosť podmáčaných miest, čo naznačuje, že štruktúra pôdy sa postupne zlepšuje. Tak ako rastie takto obhospodarovaná plocha, opúšťajú dvor staršie stroje na kultiváciu pôdy. Otázka nevyhnutnosti použitia herbicídov je pre tieto pestovateľské systémy stále aktuálna.
Aj v Bottove postupne prichádzajú na to, že zachovanie si schopnosti plytkej kultivácie bude nevyhnutné. Na ceste do Bottova tak môžete vidieť kotúčové brány značky Kelly. V bezorbových systémoch je často diskutované zapravovanie organických hnojív. S tým si však veľmi hlavu nelámu. Na 150 hektároch zapravujú maštaľný hnoj plytšie do pôdy bez použitia pluhu. Hnojovicu aplikujú do pôdy strip-till aplikátormi a na zelené porasty používajú hadicové aplikátory.
Pestrý osivársky program
Osevný postup je primárne zameraný na produkciu osív. Pre tieto účely pestujú pšenicu jarnú a ozimnú, jačmeň jarný a ozimný, ovos siaty, raž, tritikale, sóju, hrach, pelušku, horčicu bielu, reďkev siatu, lucernu a mätonoh jednoročný. Zaujímavosťou je, že všetky jarné obilniny sa snažia vysievať na jeseň, keď dosahujú výrazne lepšie výsledky ako pri jarných sejbách. Fenomén, ktorý sa pomaly udomácňuje vo všetkých južnejších oblastiach Slovenska. Výroba osív je spojená s vysokou agronomickou disciplínou. Rozbory pôdy a rastlín sú základom riadenia výživy porastov. Aj vďaka tomu sa im oproti minulosti postupne darí znižovať vstupy dusíkatých hnojív o približne 30 %….
Viac sa dočítate v čísle 3/2024, ktoré vychádza 19.2.
Autor: Ing. Tomáš Baran, redaktor