Počasie, striedanie plodín, lokalita, pôda, orientácia firmy alebo osobné požiadavky. Výber pestovanej plodiny ovplyvňujú rôzne faktory. Vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky by predovšetkým mala znášať sucho a šetriť vodu. Cirok je kultúrna rastlina, ktorá má svoj pôvod v oblasti Stredozemného mora a v krajinách južnej Ázie. Ročne sa jej na celom svete vyprodukuje približne 90 miliónov ton. Najmä v Afrike a Ázii sú proso a cirok stále najdôležitejšími obilninami. Na Slovensku sa pestuje asi 3000 hektárov zrnového ciroku. Väčšina úrody sa využíva ako krmivo pre hydinu a ošípané.
V ostatných rokoch rastie záujem najmä o pestovanie zrnového ciroku, ktorý má veľa podobností s kukuricou. Má stredne vysoký vzrast so stiahnutými metlinami a okrúhlym zrnom s vysokou pevnosťou na metline. Cirok je veľmi teplomilná rastlina, pričom však potrebuje podstatne menej vody ako kukurica, a preto dokáže prežiť aj dlhšie obdobia sucha a priniesť uspokojivé úrody.
Výsev je možný, keď teplota pôdy dosiahne minimálne 12 °C (najlepšie 14 °C). Cirok je však veľmi citlivý na mráz, preto sa neodporúča vysievať príliš skoro. Hustota sejby by mala byť 20 až 40 rastlín na meter štvorcový, čo predstavuje 10 až 15 kilogramov na hektár. Kvôli pomalému vývoju mladých rastlín (podobne ako kukurica) by sa regulácia burín mala vykonávať preemergentne. Na Slovensku sa v rámci herbicídneho ošetrenia využíva najviac kombinácia účinných látok S-Metolachlor a Terbuthylazine. Registrované sú tiež účinné látky Aclonifen, Dimethenamid-P, Fluroxypyr a kombinácia Dicamba s Prosulfuronom. Vo všeobecnosti sa cirok vyznačuje malým alebo žiadnym výskytom chorôb a škodcov. Pri stredných úrodách okolo 6 ton z hektára je možno predpokladať odber živín na úrovni 150 kilogramov dusíka, 85 kilogramov fosforu a 210 kilogramov draslíka. Z hľadiska ceny zrnový cirok kopíruje cenu zrnovej kukurice, ktorá však býva v praxi oproti kukurici približne o 100 až 20 euro za tonu nižšia.
Tomáš Baran