Spoločnosť Corteva Agriscience otvorila nové Centrum pre aplikované technológie (CSAT) v Aussonne vo Francúzsku . So zameraním na výskum a vývoj nových spôsobov ošetrenia osiva chce Corteva pomôcť európskym farmárom optimalizovať siatie a zber a zároveň fungovať udržateľne.
Riešenie výziev v sektore poľnohospodárstva
Nové osivové centrum ponúka priestor pre laboratóriá, testovacie centrá a finálnu úpravu osiva. Spoločnosť spája vývoj, formuláciu a praktické testovanie nových technológií pod jednu strechu. Predstavitelia CSAT sa zhodujú, že cieľom je chrániť semená pred výsevom a ponúknuť farmárovi pridanú hodnotu. Z dlhodobého hľadiska sa môže napríklad obmedziť aplikácia pesticídov. Vzhľadom na čoraz prísnejšie predpisy pre poľnohospodárov by takýto postup mohol minimalizovať výzvy a znížiť možné znečistenie životného prostredia používaním pesticídov.
Inovácie pre lepšie výnosy a udržateľnosť
V budúcnosti chcú farmárom vytvárať agronomické a finančné výhody, vysvetľuje Igor Teslenko, prezident Corteva Agriscience v Európe. „Chceme dať farmárom nástroje na udržateľnejšiu produkciu potravín.“ Dúfa, že výskum a vývoj ošetrovania osiva zníži ekologickú stopu poľnohospodárstva. Pomocou biologického a chemického ošetrenia osiva spoločnosť sleduje cieľ pomôcť konvenčným a ekologickým farmám dosiahnuť trvalo udržateľné zvýšenie úrod, tvrdí André Negreiros, vedúci divízie Seed Applied Technologies v Európe.
S ohľadom na bezpečnosť potravín a zásobovanie svetovej populácie nový CSAT pokrýva európsky vývoj osiva. Vďaka tomu je prvým centrom svojho druhu na kontinente a tretím na svete. Na pozadí stratégie farm-to-fork spoločnosť podporuje farmárov prostredníctvom inovácií s výhodami a bezpečnosťou. Podľa Negreirosa výskumníci vyvíjajú nové techniky so zameraním na produktivitu farmárov, aby zabezpečili úspešnú aplikáciu. Vzhľadom na pretrvávajúcu vojnovú situáciu na Ukrajine sa spoločnosť v súčasnosti snaží dodávať osivá miestnym farmárom na podporu aktuálnej osevnej sezóny.
Podľa informácií šéfa CSAT v súčasnosti smeruje okolo 90 % investícií do výskumu pre konvenčné poľnohospodárstvo. Najpredávanejšími produktmi sú slnečnica, sója, repka, kukurica a pšenica. V najbližších rokoch však dúfa v zmenu, smerom k vyváženým investíciám do výskumu ekologických a konvenčných produktov. „Nie sme schopní zásobovať svetovú populáciu výlučne biopotravinami,“ povedal Brazílčan. Spojenie oboch oblastí je preto cieľom do budúcnosti.
Zdroj: Corteva Agriscience