Tzv. vyčesávacie lišty známe pod anglickým názvom Stripper Header nie sú v našich končinách až tak známe. Na rozdiel od klasickej žacej lišty pracuje vyčesávacia lišta na princípe veľmi podobnému rotačnej hlavici na vysávači. Zrno je z kláskov vyčesávané rotujúcim rotorom proti smeru hodinových ručičiek s ôsmimi radmi prstov z nehrdzavejúcej ocele. Prsty preklopia zrno do dopravníka, ktorý presúva úrodu do kombajnu, kde sa mláti a separuje rovnako ako pri klasickom zbere. Z porastov obilnín sú tak týmto procesom vyčesané len klasy, pričom slama ostáva stáť na poli v neporušenom stave.
Použitie „stripper headeru“ pri zbere plodín prináša niekoľko výhod, ktoré prispievajú k efektívnemu a účinnému procesu žatvy.
Niektoré z hlavných výhod, ktoré tento systém poskytuje pri zbere
Minimálny zber nečistôt, keďže dokáže efektívne oddeliť zrno od stoniek, listov a iných rastlinných častí. Znižuje sa množstvo hmoty, ktoré sa dostávajú do kombajnu, čo v konečnom dôsledku zvyšuje kvalitu a čistotu zberu zrna.
Minimalizuje poškodenie plodín počas žatvy. Keďže oddelenie zrna od stoniek prebieha menej invazívnym spôsobom ako pri konvenčných lištách, výrazne sa znižujú zberové straty.
V porovnaní s konvenčnými žacími lištami umožňuje dosahovať vyššiu pracovnú rýchlosť. To môže znamenať nielen úsporu času, ale aj nižšie náklady na žatvu.
Tým, že cez kombajn prechádza menšie množstvo hmoty bez slamy, klesá spotreba pohonných hmôt.
Výhodou je aj možnosť zberať úrodu pri vyšších vlhkostiach.
Lišta vykazuje veľmi dobré výsledky aj v prípade poľahnutých porastov.
Ideálny systém do pôdoochranných technológií
Tým, že slamu necháme po zbere stáť, obmedzujeme prehrievanie pôdy v mimoprodukčnom období, pričom tiež výrazne eliminujeme veternú eróziu. Pri sejbe následnej plodiny technológiami priamej sejby sa výrazne eliminuje problém so slamou z hľadiska priechodnosti sejacieho stroja a kvality osivového lôžka. Vzchádzajúce rastliny, zatienené vysokým strniskom sú lepšie chránené pred vetrom, prudkými dažďami a inými nepriaznivými prírodnými podmienkami. V prípade, že stojace strnisko je ponechané na poli aj cez zimu, môže fungovať ako priestor na zrážanie rosy. Minimálne množstvo slamy v kontakte s pôdou zamedzuje jej rýchlemu rozkladu a biologickej fixácii N v pôde. Čo môže poskytovať výhodu v low-input pestovateľských systémoch, kedy nie je potrebné realizovať aplikáciu dusíka na úpravu pomeru C:N v pôde.
Hrach a iné popínavé plodiny pestované po takto zberaných obilninách sa môžu uchytiť na minuloročnom strnisku, čím sa obmedzí poliehanie a zlepší mikroklíma v poraste, čo sa môže pozitívne prejaviť na zdravotnom stave a vitalite rastlín. Otázny je vplyv stojaceho strniska ako bariéry pre dravých vtákov loviacich hraboše.
Hendikepom tejto lišty je obmedzený počet plodín, ktoré dokáže zberať. Systém je stavaný prioritne na hustosiate obilniny, dobré výsledky však dosahuje aj pri zbere trávnych semien a semena konope.
Video z poľných ukážok:
Video z poľných ukážok:
Autor: Ing. Tomáš Barana, Naše pole