Sója sa na Slovensku udomácnila a teší sa čoraz väčšej obľube u pestovateľov naprieč celou krajinou. Ide o vítaný prerušovač väčšinou dosť zlých osevných postupov, ktoré sa zúžili spolu s útlmom živočíšnej výroby a výpadkom iných plodín. So stúpajúcimi plochami sóje prirodzene stúpa aj výskyt a škodlivosť škodlivých organizmov, najmä burín, chorôb a škodcov. Škodlivý potenciál hubových chorôb umocňuje aj daždivé počasie. Nebolo tomu inak ani v roku 2023, kedy sa výskyt hubových chorôb na sóji oproti iným rokom zvýšil.
Výskyt choroby na Slovensku
Odbornú verejnosť určite bude zaujímať situácia na Slovensku, pretože podmienky v iných krajinách môžu byť diametrálne odlišné od podmienok v konkrétnej lokalite na Slovensku. V roku 2023 bol na pokusnej stanici spoločnosti Blumeria consulting s. r. o. v Rastislaviciach (okr. Nové Zámky) uskutočnený pokus s viacerými odrodami sóje. Uplynulý ročník bol zrážkovo bohatý, čo sa odrazilo aj na výskyte hubových chorôb na rôznych plodinách, vrátane sóje. Popri iných chorobách bol na sóji zaznamenaný najvyšší výskyt práve purpurovej škvrnitosti. Naskytla sa tak vynikajúca možnosť zhodnotiť zdravotný stav testovaných odrôd a vplyv napadnutia listov a semien touto chorobou. Výsledky napadnutia sú uvedené v grafe 1, ktorý poukazuje na to, že v danom pokuse nebola preukázaná priama súvislosť medzi napadnutím listov a semien. V praxi to znamená, že odrody s vysokým stupňom napadnutia listov nemusia mať automaticky aj najvyšší stupeň napadnutia semien a naopak. Pre úplnosť treba dodať, že v uvedenom pokuse nebol použitý žiaden fungicíd a výskyt chorôb bol prirodzený.
Ochrana
Tak ako pri iných listových škvrnitostiach a hubových chorobách, aj v tomto prípade najprv treba začať s prevenciou pred vznikom ochorenia:
- Hlboká orba. Keďže huba prezimuje na rastlinných zvyškoch, tieto je dôležité na jeseň dôkladne zaorať.
- Striedanie plodín. Napriek tomu, že sója v súčasnosti v SR nezaujíma ešte také výmery ako napr. obilniny, je jasné, že so stúpajúcimi plochami a podielmi v osevnom postupe bude stúpať aj výskyt a infekčný tlak chorôb a škodcov. Vhodnými medziplodinami sú kukurica a obilniny, ktoré táto choroba nenapáda. Aj preto je na druhej strane sója v súčasnosti veľmi vítaným prerušovačom obilninárskych osevných postupov.
- Odolné odrody. Ako bolo pozorované aj v uvedenom pokuse na Slovensku, medzi odrodami existuje veľká variabilita v napadnutí. Úplná rezistencia k tejto chorobe síce zatiaľ nie je k dispozícii, ale odrodové rozdiely sú markantné. Vo vedeckých prácach o genetickej rezistencii sóje proti C. kikuchii však bolo pozorované, že rezistencia proti napadnutiu listov nie je v priamej korelácii s rezistenciou voči napadnutiu semien. Teda odrody rezistentné voči napadnutiu listov nemusia byť rezistentné aj voči napadnutiu semien a naopak.
- Kvalitné osivo. Kvalitným osivom sa nemyslí iba jeho biologická kvalita a iné kvalitatívne znaky, ale aj absencia symptómov hubových chorôb, vrátane purpurovej škvrnitosti. Semená napadnuté purpurovou škvrnitosťou nie sú vhodné na osivárske účely.
Chemickú ochranu možno rozdeliť na dve formy:
- Morenie osiva. Morenie osiva zabraňuje prenosu choroby osivom a potláča skryté infekcie na osive. Napriek tomu je zdravé osivo bez symptómov kľúčovým faktorom, pretože efektivita morenia nemusí byť dostatočná na osive s vyvinutými symptómami choroby. Morenie zabraňuje rozvoju systémovej infekcie a potláča prejavy skrúcania, zaostávania v raste a predčasného odumierania rastlín primárne infikovaných osivom alebo skorými infekciami z pôdy. V SR momentálne nie je autorizované žiadne fungicídne moridlo proti hubovým chorobám sóje.
- Použitie foliárnych fungicídov. Chemická ochrana sa bežne používa v ochrane proti listovým škvrnitostiam viacerých plodín. Optimálnym termínom pre ochranu pred purpurovou škvrnitosťou sóje je obdobie R3 – R5, t. j. tvorba strukov až tvorba semien. Niektoré zdroje odporúčajú aplikáciu fungicídov do sóje na konci kvitnutia, avšak vyššia účinnosť proti C. kikuchii bola dosiahnutá pri spomenutých neskorších aplikáciách. Iné práce autorov chemickú ochranu rozdeľujú podľa toho, či je cielená na ochranu listov alebo semien. Na ochranu listov a úrody je najúčinnejší termín aplikácie R2 – plné kvitnutie. Avšak pre ochranu semien je najúčinnejšia spomínaná aplikácia v termíne R3 – R5 (tvorba strukov – začiatok tvorby semien). Literárne zdroje uvádzajú, že v zahraničí sa foliárna chemická ochrana vyznačuje dobrým účinkom proti chorobám listov, no účinnosť fungicídov proti napadnutiu semien je nedostatočná. Od fungicídov však nemožno očakávať zázraky, pretože napr. v pokusoch Smitha (Smith, 2020) väčšina moderných fungicídov dosiahla iba dobrú až uspokojivú účinnosť. Stupeň výbornej a excelentnej účinnosti nedosiahol žiaden testovaný fungicíd. V SR sú podľa aktuálneho zoznamu na rok 2023 proti hubovým chorobám sóje autorizované nasledovné fungicídy: Mirador Uni (azoxystrobin + difenoconazole), Serenade ASO (Bacillus subtilis), Pictor Active (boscalid + pyraclostrobin), Propulse (fluopyram + prothioconazole), Polyversum (Pythium oligandrum M1), Xilon (Trichoderma asperellum (strain T34)), pričom proti purpurovej škvrnitosti sóje je vo forme postreku autorizovaný iba jediný prípravok – Mirador Uni (azoxystrobin + difenoconazole). Pri použití fungicídov sa tak ako pri ostatných patogénoch odporúča striedanie účinných látok, aby sa zamedzilo vzniku rezistencie. Niektoré zahraničné práce uvádzajú vysokú rezistenciu C. kikuchii k niektorým QoI fungicídom (strobiluríny), MBC a DMI fungicídom.
Autori: prof. Ing. Kamil Hudec, PhD., Katedra ochrany rastlín, SPU v Nitre, Ing. Milan Mihók, PhD.,Blumeria consulting, s. r. o.