Dňa 14. novembra 2024 sa v Nitre uskutočnila konferencia pod záštitou programu EIT Food, ktorá sa zameriavala na podporu regeneratívneho poľnohospodárstva. Podujatie zdôraznilo význam udržateľných poľnohospodárskych praktík v kontexte klimatických zmien, ochrany pôdy, lepšieho manažmentu živín a zlepšovania sekvestrácie uhlíka na farmách.
V prvom diskusnom bloku, ktorého sa zúčastnil Ing. Pavol Bezák, riaditeľ Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, Ing. Tomáš Baran, šéfredaktor časopisu Naše Pole, Ing. Jurij Petrovič, konateľ JTZE Slovensko, a Ing. Ľubomír Marhavý zo spoločnosti Biopratex, sa diskutovalo o súčasnom stave regeneratívneho poľnohospodárstva na Slovensku. V diskusii odzneli názory na to, v akom postavení sa tento nový trend hospodárenia na pôde nachádza a ako sa darí implementovať nové postupy do praxe. Zdôraznila sa potreba integrovať agronomické inovácie, čo však značne brzdí absencia funkčného systému prenosu informácií medzi výskumom a praxou.
Skúsenosti z Anglicka so zameraním na pôdu
Prvým zahraničným hosťom, ktorý svojou prezentáciou obohatil podujatie, bol Steve Townsend zo spoločnosti Soilfirstfarming. Vo svojej praxi sa zameriava na pomoc farmárom pri prechode na regeneratívne poľnohospodárstvo. Účastníci jeho prezentácie sa mohli dozvedieť nielen o negatívnych vplyvoch konvenčnej agrotechniky na obsah uhlíka v pôde, ale aj o viacerých opatreniach, ktorými sa v prvých rokoch transformácie hospodárenia na priamu sejbu farmári vyhnú poklesu úrod – čo je najčastejší problém pri zavádzaní tejto technológie. Townsend detailne rozobral potrebu racionálnej aplikácie hnojív a vápenatých hmôt, čo musí byť podložené výsledkami pôdnych rozborov. Upozornil tiež, že vzhľadom na vysoký obsah horčíka v pôdach na Slovensku je potrebné pristúpiť k špecifickým opatreniam, ako je úprava pomeru medzi vápnikom a horčíkom. Rovnováha medzi týmito prvkami je kľúčová pre dobrú štruktúru pôdy a rast rastlín. Nadbytok horčíka je jedným z hlavných chemických faktorov, ktorý spôsobuje utuženie pôdy, zníženie priepustnosti a problémy s dostupnosťou iných živín.
Regeneratívne poľnohospodárstvo na Ukrajine
Na Ukrajine, často označovanej ako „obilnica Európy“, regeneratívne poľnohospodárstvo naberá na význame vďaka vysokej miere degradácie pôdy spôsobenej desaťročiami intenzívneho obrábania. Mykhaylo Draganchuk, odborník na regeneratívne poľnohospodárstvo a propagátor technológie No-Till, poukázal na výzvy a úspechy tohto prístupu v podmienkach Ukrajiny. Draganchuk vyzdvihuje technológiu No-Till PRO, ktorá rozširuje tradičný No-Till o ďalšie regeneratívne prvky, ako sú krycie plodiny, organické hnojivá a integrácia hospodárskych zvierat na polia. Táto metóda je navrhnutá nielen na obnovu degradovaných pôd, ale aj na zlepšenie ich dlhodobej úrodnosti a biologickej aktivity.
V ukrajinskom poľnohospodárstve, ktoré bolo poznačené dekádami intenzívneho obrábania a degradácie pôdy, regeneratívne praktiky pomáhajú obnoviť kvalitu černozeme, jednej z najúrodnejších pôd na svete. Podľa jeho informácií sa na Ukrajine v súčasnosti regeneratívne metódy uplatňujú na približne 300 000 hektároch, pričom sa očakáva ich rozšírenie na 500 000 hektárov do konca roku 2024. Draganchuk zdôrazňuje, že regeneratívne poľnohospodárstvo nie je len riešením environmentálnych problémov, ale aj ekonomickou stratégiou, ktorá môže farmárom priniesť nové zdroje príjmu prostredníctvom uhlíkových kreditov.
Záznam z jednotlivých diskusií a prezentácií nájdete na www.nasepole.sk/videozona/.