Mladý poľnohospodár pracoval tri roky na zvyšovaní úrodnosti pôdy. Zmenil technológiu obrábania a začal pracovať s medziplodinami.
Farmár, o ktorom píšeme, je Marvin Miller z Kansasu, ktorý začal hospodáriť v roku 2012. Dovtedy boli jeho polia v systéme intenzívneho (konvenčného) hospodárenia. V prvom roku sa pokúsil pestovať sóju rovnakým systémom, akým sa tu pestovala v minulosti. Ako poznamenal, išlo o katastrofu. Začal uvažovať, ako zmeniť technológiu s cieľom zlepšiť stav pôdy a jej produktivitu. Počas hľadania narazil na množstvo článkov a prezentácií o kultivácii bez obrábania pôdy a jej vplyve na pôdu. Rozhodol sa preto zmeniť technológiu, nekultivovať a priamo siať.
Na svojich poliach vykonal niekoľko testov a zistil, že má veľmi vysoké pH 8,2 v dôsledku prítomnosti vápenca v pôdnom profile. V prvej sezóne aplikoval hnoj a zasial zmes sudanskej trávy, prosa, slnečnice, repky olejnej a iných druhov. Na jeseň 2016 porast zmulčoval a zasial pšenicu. V nasledujúcom období vysadil zmes 10 druhov a znova zasial pšenicu. Farmár si uvedomuje, že taká úzka rotácia plodín nie je najlepším riešením, ale napriek tomu jeho technológia priniesla pozitívne výsledky.
Pôdne testy vykonávané po 3 rokoch bez obrábania a siatia krycích plodín prispeli k zlepšeniu stavu pôdy a jej produktivity. O tri roky skôr bol obsah organickej hmoty na úrovni 2,4 %, v roku 2017 sa zvýšil na 3,4 %. PH pôdy sa tiež zmenilo z 8,2 na 7,8.
Zdroj: farmprogress.com