V januári 2020 potvrdila americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) svoje pozitívne stanovisko k bezpečnosti glyfosátu. Aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), Európska chemická agentúra (ECHA) a popredné zdravotné regulačné orgány v Nemecku, Austrálii, Južnej Kórei, Kanade, Novom Zélande, Japonsku a mnohých ďalších krajinách potvrdzujú bezpečnosť výrobkov na báze glyfosátu, ak sú používané podľa pokynov.
V roku 2017 sa po urputnej diskusii obnovilo päťročné povolenie pre glyfosát v EÚ. Do tej doby je potrebné vykonať hodnotenie a podniknúť kroky pre ďalšie schválenie tejto účinnej látky. Aktuálna registrácia glyfosátu v EÚ je preto platná do 15. decembra 2022. Na tomto základe bol na úrovni Európskej únie v decembri 2019 zahájený nový postup jej hodnotenia, ktorý bude trvať približne dva roky.
V súlade s právom EÚ, za vedecké hodnotenie účinnej látky je zvyčajne zodpovedný jeden členský štát EÚ (tzv. Spravodajca). V prípade glyfosátu sa vzhľadom na veľmi veľké množstvo výskumov, ktoré sa mali vyhodnotiť, sa rozhodlo, že ako spravodajci budú pracovať štyri krajiny. Sú to: Francúzsko, Holandsko, Švédsko a Maďarsko. Správa týchto krajín pôsobiacich ako hodnotiaca skupina pre glyfosát (AGG) sa teraz očakáva v júni 2021.
K definitívnemu rozhodnutiu zostáva ešte dlhá cesta. Správa AGG sa potom prediskutuje s vedeckými odborníkmi zo všetkých ostatných členských štátov EÚ. Na celý proces dohliada Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Uskutoční sa tiež verejná vedecká konzultácia, kde sa bude môcť vyjadriť každý, kto má záujem.
Podľa postupu uvedeného vyššie Európska komisia predloží legislatívny návrh na povolenie glyfosátu v EÚ. O tomto návrhu bude následne rokovať a hlasovať stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá, ktorému predsedá Európska komisia. Na práci výboru sa zúčastňujú regulační odborníci zo všetkých členských štátov EÚ.
Všetky dôležité záležitosti v tejto veci je možné nájsť na webovej stránke www.glyphosate.eu. Vydanie tejto dokumentácie je v súlade so záväzkom skupiny Glyphosate Renewal Group (GRG) k transparentnosti procesu.
Európska chemická agentúra (ECHA), ktorá je zodpovedná za harmonizovanú klasifikáciu a označovanie chemikálií súčasne vykoná hodnotenie glyfosátu v rokoch 2021 – 2022.
Zdroj: farmer.pl