Švajčiarske výskumné stredisko Agroscope pracuje na súčasných výzvach v ochrane plodín. Minulý rok sa uskutočnili rôzne poľné testy, ktorých výsledky boli prezentované na konferencii o pestovaní zeleniny na otvorenom poli.
Kontrola peronospóry
V rámci fungicídnych pokusov boli testované rôzne syntetické chemické pesticídy, fosfonáty, induktory rezistencie a alternatívne účinné látky na boj proti peronospóre v šaláte (Bremia lactucae). Syntetické účinné látky, ako sú Mancozeb + Metalaxyl-M a Oxathiapiproline, vykazovali dobrý až veľmi dobrý účinok. Posledná menovaná však vo Švajčiarsku momentálne nie je schválená. Dobré výsledky možno dosiahnuť aj s fosforečnanom draselným. Induktory odporu a alternatívne látky, ako napríklad extrakt z hnedých rias, vykazovali mierny účinok. Matthias Lutz zo svojich experimentov vyvodil záver: „U šalátu je možné vyvinúť účinnú fungicídnu stratégiu s použitím alternatívnych prostriedkov.“ Fungicídne pokusy na peronospóre cibule(Peronospora destructor) ukázali, že kontrola je tam ešte ťažšia ako v prípade šalátu.
Stratégia regulovania burín s prírodnými herbicídmi
Na ničenie buriny v cibuli sa testovali rôzne herbicídne stratégie. Vo väčšine postupov sa Stomp Aqua (účinná látka pendimethalin) aplikoval preemergentne. Ako konečné ošetrenie sa použil pôdny herbicíd Bandur (účinná látka aclonifen). Medzitým sa ošetrenie uskutočňovalo buď prípravkom Xinca (účinná látka bromoxynil), alebo prírodnými herbicídmi (kyselina pelargónová alebo kyselina kaprylová). Reto Neuweiler vysvetlil, že účinok organických kyselín bol takmer porovnateľný s účinkom látky Xinca. Širokolisté buriny až do štádia 4 listov je možné účinne regulovať pomocou herbicídov na báze prírodných, organických kyselín. Ak boli buriny väčšie, neboli už dostatočne účinné, čo bolo zvlášť zrejmé v prípade pastierskej kapsičky. Ak sa kyseliny aplikovali v BBCH 14-15 cibule alebo neskôr, dočasne sa vyskytli mierne príznaky fytotoxicity. Prírodné herbicídy by sa v budúcnosti mohli stať dôležitou súčasťou boja proti burine v cibuli. Jednou z možných stratégií by bolo použitie organických kyselín v počiatočných štádiách kultivácie, kým nebudú rastliny dostatočne veľké na mechanické ničenie buriny. Organické kyseliny v cibuli však zatiaľ nie sú vo Švajčiarsku schválené.
Hubenie škodcov u kapusty
V posledných rokoch spôsobujú kapustové skočky (Phyllotretaspp.) zvýšené poškodenie rôznych druhov kapusty. Anouk Guyer vo svojom experimente zvolila dva prístupy v boji proti kapustovým skočkám v čínskej kapuste: Na jednej strane testovala nechemické prípravky ako alternatívu k chemickej ochrane rastlín a na druhej strane účinok pomocných rastlín. Ako pomocná plodina bola zvolená ďatelina alexandrijská. Je známe, že tento druh vykazuje účinok znižujúci výskyt skočiek v repke olejnej. Výsledky testov ukázali, že repelentné pesticídy v čínskej kapuste majú iba malý účinok. Na druhej strane, podsiatie malo za následok zníženie množstva škodcov. Zberová hmotnosť čínskej kapusty s podsiatými plodinami sa však v porovnaní s variantom bez podsiatých plodín výrazne znížila.
Zdroj: ufarevue.ch