V čísle 2/2023 nášho časopisu sme informovali o možnosti aplikácie fugátu a kvapalných hnojív prostredníctvom pivotových zavlažovačov. Dnes prinášame formou fotografií s krátkym popisom výsledky riešenia novej technológie, ktorá má na Slovensku premiéru a veríme, že i perspektívu. Problém je potrebné riešiť.
Pri prevádzke bioplynových staníc (ďalej BPS) vzniká pri fermentácii vedľajší produkt – digestát. Jeho separáciou získavame pevnú časť – separát a kvapalnú časť – fugát. Problémom z hľadiska uskladnenia, a najmä z hľadiska snahy o efektívne využitie je fugát.
Ten je možné definovať ako organicko-minerálne hnojivo obsahujúce nielen minerálny dusík rýchlo prijateľný rastlinami, ale aj fosfor, draslík a množstvo ďalších makro- a mikroprvkov. O aplikácii fugátu pivotmi sme viedli viacero rozhovorov s Ing. Jurajom Mačajom, ktorý v Kostolnej pri Senci už 12 rokov prevádzkuje BPS. Pre vysvetlenie: autor tohto článku je i nositeľom myšlienky aplikácie fugátu prostredníctvom pivotov, ktorou sa inšpiroval v zahraničí a prispôsobil ju na naše podmienky. Práve pozitívny postoj Ing. Mačaja vychádzajúci z jeho celoživotných agronomických skúseností, ako i nutnosť riešenia problémov s uskladnením fugátu vytvorili základ toho, že využitie pivotov naberá novú dimenziu. Podľa Ing. Mareka Mačaja (syn J. Mačaja, hlavný agronóm firmy Agromačaj) existuje okrem výživy pestovaných plodín ešte jeden benefit pri použití fugátu. Na základe skúseností holandských pestovateľov plánuje aplikáciu fugátu na plochy vysadenej cibule. Fugát vytvorí na pôde jemnú kôru, ktorá v prípade veterného počasia ochráni vzchádzajúce rastliny pred obnažením a súvisiacim poškodením.
Technológia aplikácie fugátu pivotovými zavlažovačmi
Táto myšlienka nie je nová, len nebola dotiahnutá do pomyselného konca. Stalo sa napríklad, že v podniku pred časom inštalovali 2 pivoty so špeciálnou úpravou hlavného potrubia zabezpečujúcou ochranu proti korózii, ktorú môže spôsobiť i fugát. Nedostatočná filtrácia fugátu bola príčinou sústavného upchávania rozstrekovacích trysiek a z tohto dôvodu spoločnosť upustila od ďalšieho využitia možnej aplikácie.
Pre úspech uvedenej aplikácie je potrebné splniť minimálne 3 základné podmienky:
1. Použiť výkonný separátor, ktorý zabezpečí max. veľkosť pevných častíc vo fugáte do priemeru 1 mm a 1 – 3 % sušiny.
2. Inštalovať prídavné polyetylénové potrubie s priemerom 110 mm s možnosťou pripojenia 5/4″ trubiek pre sektorové postrekovače.
3. Inštalovať sektorové postrekovače s možnou reguláciou prietoku výmenou rôznych trysiek.
Osadenie tohto typu postrekovačov je rozhodujúce z hľadiska dosiahnutia rovnomernosti hnojivej závlahy a zároveň zabezpečuje, že oceľová konštrukcia sa nedostane do styku s fugátom. Pri prevádzkovom tlaku 0,3 MPa na vstupe do zariadenia a osadení trysiek s priemerom 4 mm nedochádza k ich upchávaniu.
Technológia bola úspešne odskúšaná na pivotovom zavlažovači s dĺžkou ramena 170 m na pozemkoch spoločnosti Agromačaj s. r. o.
Aplikácia fugátu bola vykonaná v dvoch cykloch:
Prvý cyklus: hnojivová závlaha fugátom.
Druhý cyklus: Zmytie fugátu z rastlín závlahovou vodou.
Celková hnojivová + závlahová dávka bola 5 mm.
Pri ďalšom využívaní technológie bude vykonané prihnojenie fugátom súčasne so zavlažovaním.
Prvý krok bol úspešne ukončený. Začíname si konečne uvedomovať, že okrem fertigácie prostredníctvom kvapkovej závlahy je možné dodať potrebné živiny i postrekom, teda závlahou, ktorú predstavujú pivoty. Nie je to už iba teoretizovanie, sú tu praktické výsledky. Na túto tému sa vyjadril i Ing. Marek Mačaj, ktorý má v tomto smere jasnú víziu: „V budúcom roku plánujeme upraviť na aplikáciu fugátu ďalšie 3 až 5 pivotov a v danej lokalite umiestnime aj prenosné zásobné vaky fugátu, ktorý podľa potreby budeme aplikovať. Veľké očakávania máme i od nového typu pivota, prostredníctvom ktorého chceme odskúšať listovú výživu. Princíp je jasný: minimálna hnojivá dávka, ktorá je podmienená maximálnou rýchlosťou zavlažovača. Dodávateľ nám garantuje päťnásobnú rýchlosť otáčky o 360° oproti súčasným strojom. Radi budeme informovať o nových skúsenostiach a výsledkoch.“
Autor: Ľudovít Szabó, Naše pole