V snahe o efektívnejšie poľnohospodárstvo sa stále viac poľnohospodárov obracia k inovatívnym prístupom, vrátane použitia bakteriálnych hnojív. Baktérie majú pozitívny vplyv na pôdu a rastliny v dôsledku svojej schopnosti integrovať sa so životným prostredím pôdy. Tieto hnojivá, ktoré využívajú prospešné mikroorganizmy, môžu byť kľúčom k zdravším plodinám a vyšším úrodám. Pozrime sa na to, ako môžu bakteriálne hnojivá zlepšiť pestovanie poľných plodín.
Symbiotická fixácia dusíka:
Jedným z hlavných prínosov bakteriálnych hnojív je ich schopnosť uvoľňovať dusík pre rastliny prostredníctvom symbiotického vzťahu. Tieto baktérie fixujú dusík z atmosféry a zvyšujú jeho dostupnosť pre rastliny, čím podporujú tvorbu bielkovín a rast rastlín.
Tvorba rastlinných hormónov:
Baktérie majú schopnosť produkovať rastlinné hormóny alebo stimulovať produkciu rastlinnými bunkami. Rastlinné hormóny, známe aj ako fytohormóny, sú zlúčeniny, ktoré regulujú rôzne aspekty rastu a vývoja rastlín. Auxíny, cytokiníny, giberelíny, kyselina abscisová (ABA), etylén sú niektoré z rastlinných hormónov, ktoré môžu baktérie ovplyvňovať.
Uvoľňovanie živín v pôde:
Bakteriálne hnojivá môžu byť účinným prostriedkom na mobilizáciu fosforu a draslíka v pôde. Táto schopnosť spočíva v rôznych mechanizmoch, ktoré baktérie môžu využiť na podporu uvoľňovania týchto dôležitých živín a zlepšenia ich dostupnosti pre rastliny.
Niektoré baktérie produkujú enzýmy a kyseliny, ktoré pomáhajú pri rozklade minerálov v pôde. Týmto spôsobom sa zvyšuje rozpustnosť minerálov, čím sa zlepšuje dostupnosť niektorých živín pre rastliny.
Zlepšenie štruktúry pôdy:
Baktérie môžu prispievať k tvorbe dobrej štruktúry pôdy tým, že vytvárajú pôdne agregáty. Tieto agregáty pomáhajú udržiavať pórovitosť pôdy, zlepšujú odvodnenie a zaisťujú lepšiu cirkuláciu vzduchu.
Ochrana rastlín, znižovaním patogénov:
Baktérie v pôde efektívne súťažia s patogénnymi mikroorganizmami, čím znižujú ich množstvo a pomáhajú tak chrániť rastliny pred chorobami. Tento prírodný spôsob ochrany znižuje potrebu chemických pesticídov.
Rozklad organického materiálu:
Baktérie môžu pomáhať pri rozklade organického materiálu, ako sú rastlinné zvyšky, kompost alebo organické hnojivá. Tento proces uvoľňuje živiny, ako je fosfor a draslík a prispieva k tvorbe humusu, zlepšuje štruktúru pôdy a zvyšuje jej úrodnosť.
Mykorhízne huby:
Bakteriálne hnojivá môžu podporovať vytváranie symbiotických vzťahov s mykorhízami. Tieto huby vytvárajú asociácie s koreňmi rastlín, čo zvyšuje absorpčnú plochu koreňov a pomáha rastlinám získavať živiny, najmä fosfor.
Zvyšovanie úrod:
Integrácia bakteriálnych hnojív do poľnohospodárskej praxe môže viesť k zvyšovaniu úrod. Prospešné mikroorganizmy v hnojivách môžu optimalizovať využitie živín, čím sa zlepší celková kvalita a kvantita plodín.
Spoločnosť BIOFIL Slovakia prináša pre poľnohospodárov rad produktov, ktoré sú špecifické pre rôzne typy pôd podľa pH (kyslé pH, normálne pH, zásadité pH), produkty s hrčkotvornými baktériami podľa plodín Hrach a Sója DUPLO, produkt s účinkom zníženia patogénov Strážca pôdy, účinný produkt Rozkladač pozberových zvyškov, produkt pre piesčité pôdy Klíma, bakteriálne hnojivá na list s morskými riasami a aminokyselinami Alga a Balius a rad produktov uzatvárajú mykorhízne Resid huby vo forme prášku na morenie osiva a mikroganúl.
BIOFIL Slovakia s.r.o.
Roman PINKE
Country manager SK & CZ
+421 948 89 99 89