Program Interreg V FWVL Smartbiocontrol (2016-2021) spája 26 francúzsko-belgických partnerov a 100 výskumníkov pracujúcich na vývoji nových produktov na biologickú ochranu rastlín.
Už viac ako dvadsať rokov vzbudzujú biopesticídy záujem u výskumníkov. Testujú potenciál baktérií, najmä Bacillus a Pseudomonas, ktoré produkujú lipopeptidy. Tie, tvorené mastnými kyselinami naviazanými na reťazec aminokyselín, majú schopnosť znižovať výskyt patogénov buď ich priamou inhibíciou, alebo posilňovaním imunitného systému rastlín.
To je prípad mykosubtilínu, produkovaného baktériou Bacillus, ktorá blokuje klíčenie huby a zabraňuje jej rozvoju na listoch plodiny. Dokonca aj pri nízkych dávkach v laboratóriu je v niektorých prípadoch účinnejší ako syntetické fungicídy. Tieto molekuly sú menej toxické ako tie, ktoré sa používajú v poľných plodinách, sú veľmi rýchlo rozložiteľné, ale prekážkou ich použitia je vysoká cena.
Niektoré mikroorganizmy produkujú molekuly s antifungálnymi vlastnosťami, ako sú ramnolipidy. Stimuláciou rastliny inhibujú rast huby. Testy na septorióze pšenice a fóme na repke ukazujú dobré výsledky.
Výskumníci odporúčajú začleniť biopesticídy do redukovaného chemického programu. Tieto molekuly poskytujú dobrú účinnosť za predpokladu, že sa aplikujú pri prvých príznakoch infekcie. Na tento účel sa študujú technologické nástroje s použitím plazmónových alebo optických senzorov. Tie detegujú malé množstvo pre patogén špecifickej DNA alebo antigénov. Tieto nástroje v presnom poľnohospodárstve umožnia presnejšie ošetrenia plodín.
Perspektívy rozvoja sú významné najmä na trhu s fungicídmi, ktorý predstavuje tretinu predaja fytosanitárnych prípravkov na celom svete.
Zdroj: cultivar.fr