Jednou z najinovatívnejších firiem, ktorá sa predstavila na dňoch poľa na pozemkoch PD Krupá v Dolnej Krupej, bola firma DJI, ktorá predstavila novinky vo svete dronov a ich využitia v poľnohospodárstve. Medzi ich najnovšie prírastky patrí dron DJI Agras T30. Slúži na postrek plodín a disponuje najväčšou 30 litrovou nádržou na postrek zo všetkých dronov Agras a 30 kilogramovou nádržou na rozmetanie hnojiva. Táto kapacita zvyšuje jeho prevádzkovú efektívnosť. Maximálna šírka postreku je 9 metrov vďaka 16 tryskám s vysokým prietokom 8 l/min s výkonom 12 hektárov za hodinu. V reálnych podmienkach na Ukrajine sa dosahovali výkony 80 ha za deň pri desikácii. Trysky vytvárajú veľmi jemné, až dokonca atómové častice, ktoré sú zrážané k zemi prúdom vzduchu vytváraným vrtuľami. Ten otáča listami, čo zabezpečuje dobre pokrytie rastliny postrekovou látkou. Vďaka podpore vzduchu sú aj úlety minimálne a umožňuje to aj postrekovanie pri zhoršených podmienkach, čím je myslená rýchlosť vetra až do 10 m/s. Tento parameter umožňuje väčšie využitie dronu.
Charakteristickou vlastnosťou tohto dronu je schopnosť inteligentne obchádzať a vyhýbať sa prekážkam či už v noci alebo za zhoršeného počasia. Vodotesnosť a plne samostatná, vysoko presná práca vďaka polohovaniu RTK a poľnohospodárskej cloudovej platforme iba pridávajú na jeho efektívnosti.
Okrem postrekovania dokáže aj efektívne rozmetať hnojivo do šírky 7 metrov, s výkonom jednej tony hnojiva za hodinu. Je vybavený systémom na monitorovanie hmotnosti, a tak včas varovať pred úplným vyprázdnením nádrže.
Na jeho prevádzku je potrebná 29 000 mAh batéria. Táto batéria pre svoje fungovanie potrebuje benzínový generátor na 10 minútové ultra rýchle nabíjanie. Maximálny čas letu s plne nabitou batériou je približne 20 minút.
Dron využíva technológiu cloudového 3D poľnohospodárstva, pomocou ktorého môžu používatelia mapovať sady a pôdy a takto vytvárať letové dráhy dronov. Je vybavený systémom umelej inteligencie – AI. Tento systém slúži na hliadkovanie, pozorovanie rastu plodín a monitorovanie výskytu chorôb alebo škodcov. Po spárovaní tohto systému s DJI P4 multispectral umožňuje užívateľom aplikovať riešenia založené na špecifických faktoroch automaticky vygenerovaných pomocou mapy pôdy.
Tak čo myslíte, nahradia drony v budúcnosti postrekovače?
Autor: Adam Romančák