V súvislosti so znečistením vôd Európskej únie dusičnanmi sa poslanci Európskeho parlamentu vyslovili za harmonizáciu ich merania a vyhodnocovania. Podľa prijatého uznesenia sa musí zabezpečiť, aby údaje z rôznych členských štátov boli porovnateľné. Opatrenia na ochranu vôd by podľa poslancov mali vychádzať zo skutočných údajov o kvalite vody a nie z teoretických modelov. Vyzýva tiež Európsku komisiu, aby zvýšila svoje úsilie pri presadzovaní smernice o dusičnanoch.
Na to, aby sa znížilo znečistenie vôd, by sa malo využívať lepšie čistenie odpadových vôd a inovácie v poľnohospodárstve. Poľnohospodársky a potravinársky priemysel musí využívať živiny efektívnejšie a hospodáriť so zdrojmi, akými sú voda, hnojivá a pesticídy, udržateľnejšie. Poslanci sú v tejto súvislosti za to, aby sa na podporu farmárov využívali všetky dostupné nástroje a nezaťažovali len Spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP).
Hovorca pre poľnohospodársku politiku v Európskom parlamente Jan-Christoph Oetjen vysvetlil, že harmonizácia meracích miest dusičnanov v Európe bola „viac ako oneskorená“. Znovu a znovu sa vyskytli „katastrofálne problémy“ s meracími bodmi a farmári slúžili ako „obetní baránkovia“.
Ako sa uvádza v uznesení, dusík a fosfor z hnojív sú jednou z hlavných príčin znečistenia vôd v EÚ. Podľa oficiálnych údajov Komisie v období rokov 2016 – 2019 až 14,1 % podzemných vôd v členských štátoch prekročilo limitnú hodnotu koncentrácie dusičnanov v pitnej vode.
Zdroj: topagrar.com