Pod Tatrami, na ekologicky hospodáriacej Biofarme KRIVÁŇ vo Važci, sa 26. júna konal Farmársky deň, ktorý zorganizovala firma ORGANIX, s.r.o. v spolupráci so spoločnosťou Hriadeľ, spol. s r.o. a ďalšími partnermi. Podujatie pritiahlo desiatky pestovateľov, odborníkov aj dodávateľov technológií, ktorí sa prišli podeliť o poznatky z praxe, predstaviť novinky a diskutovať o výzvach ekologického a konvenčného hospodárenia.
Program odštartovala komentovaná prehliadka porastov ozimných obilnín, kde si návštevníci mohli prezrieť rôzne odrody od viacerých osivárskych spoločností. Výber vhodnej odrody je v ekologickej výrobe kľúčový. V náročnejších podmienkach nadmorskej výšky 800 m n. m. sa preverila nielen schopnosť odrôd čerpať živiny, ale aj ich konkurencieschopnosť voči burinám. Porasty boli zakladané po aplikácii hnojiva BioFer (400 kg/ha). Sejba prebehla 7. októbra 2024 strojom Horsch Versa 3KR. Osivo bolo ošetrené prípravkami Fertigrain Start – je to biostimulant na báze aminokyselín zabezpečujúci lepšiu klíčivosť osiva a raný rast koreňového systému a Fitobact-om, mikrobiologickým prípravkom na báze Bacillus subtilis, ktorý posilňuje imunitu rastlín, zvyšuje odolnosť voči stresu a podporuje zdravý rast.
Po poľnej časti nasledovali dynamické ukážky techniky v réžii spoločnosti Hriadeľ – výhradného distribútora značiek Fendt a Horsch na Slovensku. Poľnohospodári si mohli pozrieť traktory a krmovinársku techniku značky Fendt, ako aj moderné stroje na spracovanie pôdy a sejbu od značky Horsch.
Firma Calmit predstavila výhody plošného vápnenia, ktoré patrí medzi kľúčové opatrenia na zlepšenie pH a dostupnosti živín v pôde – najmä v ekologickom hospodárení, kde je výber hnojív obmedzený. Vápnenie zároveň podporuje aktivitu pôdnych mikroorganizmov a celkovú vitalitu porastov. Spoločnosť Agricon vo svojom príspevku zdôraznila význam pôdneho vzorkovania ako základu pre efektívne hospodárenie so živinami. Aj v ekologickej výrobe totiž môže precízne poľnohospodárstvo výrazne zlepšiť ekonomiku a úrody. Zaujala aj ukážka mobilného zariadenia na úpravu osív Petkus, ktoré prevádzkuje firma Alva SK.
Diskusia pokračovala pri odborných prednáškach – o aktuálnej legislatíve, vývoji cien biokomodít, hygiene pri chove zvierat či použití mikrobiologických prípravkov nielen v ekologickej praxi.
Farmársky deň vo Važci opäť potvrdil, že ekológia a moderné prístupy v poľnohospodárstve idú ruka v ruke – a výmena skúseností medzi praxou, výskumom a firmami je neoceniteľnou súčasťou ďalšieho rozvoja tohto sektora.
Autor: Miroslava Kováčová