„Lucerna, symbol udržateľného rozvoja v poľnohospodárstve,“ týmito slovami Paolo de Castro, bývalý predseda Poľnohospodárskeho výboru Európskeho parlamentu, predstavil projekt, ktorý sa realizuje vo Francúzsku.
V priebehu roku 2020 uskutočnili francúzski hráči v sektore lucerny perspektívny plán „Luzerne 2026“ s cieľom ustanoviť strategický rámec pre rozvoj tohto sektora.
Účastníci projektu stanovili efekty pestovania lucerny v oblasti životného prostredia, výživy, dobrých životných podmienok zvierat a sociálno-ekonomických dopadov.
Pokiaľ ide o vplyv na životné prostredie, je cieľom vyčísliť všetky pozitívne efekty tejto kultúry tak, aby bolo možné kvantifikovať dotačné schémy na jej environmentálne prínosy. Francúzski poľnohospodári hovoria, že spravodlivá odmena za pestovanie lucerny by bola na úrovni 200 až 300 eur na hektár.
Cieľom zamerania na výživový výkon a dobré životné podmienky zvierat je vyzdvihnúť pozitívny vplyv lucerny na hospodárske zvieratá a rozvíjať jej spotrebu. Vedci poukazujú na to, že lucerna v kŕmnych dávkach prispieva k zlepšeniu gastrointestinálneho zdravia zvierat. Neposledným cieľom je, aby si toto odvetvie zachovalo sociálno-ekonomickú príťažlivosť pre všetky zúčastnené strany, od výrobcu po spotrebiteľa. Musia sa propagovať technické a ekonomické výhody osevných postupov zahrňujúcich lucernu, ako sú napríklad úspory nákladov na mechanizáciu alebo dodanie dusíka pre ďalšie plodiny. Spolupráca v rámci Luzerne de France tiež pripomína, že tento sektor má na území krajiny 24 priemyselných jednotiek a zamestnáva 1 000 ľudí na 785 000 vyrobených ton. Toto množstvo lucerny pritom predstavuje 7,5 % produkcie bielkovín vo Francúzsku.
Zdroj: cultivar.fr