Index cien potravín FAO (FFPI) dosiahol v septembri 2021 v priemere 130,0 bodu, čo je nárast o 1,5 bodu (1,2 %) od augusta a 32,1 bodu (32,8 %) oproti rovnakému mesiacu minulého roka. Nedávny nárast indexu bol do značnej miery spôsobený vyššími cenami väčšiny obilnín a rastlinných olejov.
Index cien obilnín FAO bol v septembri v priemere 132,5 bodu, o 2,6 bodu (2,0 %) vyšší ako v auguste a 28,5 bodu (27,3 %) nad úrovňou septembra 2020. Spomedzi najdôležitejších obilnín v septembri najviac vzrástli svetové ceny pšenice, takmer 4 % z mesiaca na mesiac a medziročne až o 41 %. Stále slabšie exportné príležitosti v dôsledku silného svetového dopytu naďalej zvyšovali medzinárodné ceny pšenice. Ceny jačmeňa v septembri tiež vzrástli o 2,6 %, čo bolo do značnej miery spôsobené silným dopytom a utlmenými vyhliadkami na výrobu v Rusku. Naproti tomu Svetové ceny kukurice zostávajú od augusta v zásade stabilné, pričom sa zvýšili iba o 0,3 %. Ceny kukurice však zostali takmer o 38 percent vyššie ako na úrovni septembra 2020.
Zdražel palmový a slnečnicový olej
Index cien rastlinného oleja FAO dosiahol v septembri v priemere 168,6 bodu, čo je medzimesačne nárast o 2,9 bodu (alebo 1,7 %) a zhruba 60 % nad úrovňou predchádzajúceho roka. Medzinárodné ceny palmového oleja rástli tretí mesiac po sebe a dosiahli najvyššiu úroveň za desať rokov, čo bolo podporované silným globálnym dopytom po dovoze, ktorý sa zhodoval s obavami z nedostatočnej úrody v Malajzii v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku pracovných síl. Svetové ceny repkového oleja sa tiež výrazne zvýšili v dôsledku dlhodobo nízkych globálnych zásob.
Obavy z výroby cukru v Brazílii zvýšili ceny
Index ceny cukru FAO bol v septembri v priemere 121,2 bodu, o 0,6 bodu (0,5 %) vyšší ako v auguste a o 42,2 bodu (53,5 %) nad úrovňou zaznamenanou v rovnakom mesiaci minulého roka. Obavy zo zníženia produkcie v Brazílii, ktorá je najväčším svetovým vývozcom cukru v dôsledku dlhotrvajúceho sucha a mrazov, naďalej podporovali rast svetových cien cukru. Vyššie ceny etanolu navyše podporili väčšie využitie cukrovej trstiny na jej výrobu v Brazílii. Tlak na zvýšenie cien bol však obmedzený spomaľujúcim sa globálnym dovozným dopytom po cukre a dobrými výrobnými perspektívami kľúčových vývozcov, akými sú India a Thajsko.
Zdroj: fao.com