Tak by sa dali v skratke zhrnúť okruhy tém, ktorým sa venoval poľný deň neďaleko obce Gbelce. Organizátormi tohto zaujímavého podujatia boli okrem domácej poľnohospodárskej spoločnosti IstroAgra, firmy Agricon Czechia-Slovakia, Horsch, Leading Farmers, ZUMA Trading, Agrotrip a SPU v Nitre.
Aj menšie farmy môžu profitovať z digitalizácie
O tom hovoril Ing. Milan Petrovič, ktorý v okolí Gbeliec obhospodaruje v rámci rodinnej farmy približne 140 hektárov. Jeho farma prešla pred pár rokmi v spolupráci so spoločnosťou Agricon komplexnou digitalizáciou pôdneho fondu. Keďže produkčný potenciál miestnych pôd už neumožňoval zvyšovať dosahované úrody, rozhodol sa vydať cestou optimalizácie vstupov. Aktuálne tak na svojej farme implementuje variabilné hnojenie a sejbu. Systém poskytuje výrazné úspory nákladov nielen z hľadiska hnojenia základnými živinami, ale z dôvodu vysokej heterogenity pôd má svoje nezastupiteľné miesto aj pri variabilnej aplikácii vápenatých hmôt, ktoré slúžia na zlepšenie produkčného potenciálu miestnych pôd. Všetky tieto operácie, podložené dátovými súbormi a informáciami o vlastnostiach pôdy, poskytujú výrazné úspory na vstupoch, ktorých efektívne využitie zlepšujú finančnú kondíciu farmy.
Technológie obrábania pôdy
Tejto širokej problematike sa venoval vo svojej odbornej prednáške doc. Ing. Miroslav Macák, PhD. z Technickej fakulty SPU v Nitre. Každá výrobná technológia je charakterizovaná určitými parametrami, ktoré ju odlišujú od ostatných. Obvykle sú to pracovné operácie a postupy, ich skladba a intenzita, náklady, časové a priestorové nároky na realizáciu, ako aj výber a kvalita vstupných materiálov či použitých strojov. Správny výber technológie vzhľadom na druh pestovanej plodiny, ale aj dané pôdno-klimatické podmienky majú zásadný význam pre dosahovanie ekonomicky rentabilnej produkcie poľnohospodárskych komodít. Finančná stránka výroby však nie je vždy to jediné. Pri výbere technológie bude musieť pestovateľ čoraz častejšie zohľadňovať dlhodobú udržateľnosť výrobného systému. Agrosektor čelí mnohým nastupujúcim výzvam, ako sú klimatická zmena, nové technológie, úbytok zamestnancov a ich kvalifikačné predpoklady, neustály úbytok poľnohospodárskej pôdy, tlak na produkciu bezpečných potravín, a mnohé ďalšie, pred ktorými si však nesmieme zakrývať oči. V tomto kontexte je preto veľmi dôležité komplexne poznať špecifikácie technológií, ktoré interpretujú rôzne spôsoby obrábania pôdy a zakladania porastov kultúrnych plodín na ornej pôde.
Monitoring pôdy spoločnosťou Agricon
Spoločnosť Agricon sa špecializuje na presné poľnohospodárstvo, pričom monitoring pôdy je jednou z kľúčových služieb. Pomocou senzorov a pokročilých technológií analyzuje fyzikálne a chemické vlastnosti pôdy, ako sú obsah živín a štruktúra. Výsledky umožňujú presnejšie plánovanie hnojenia, čím sa optimalizuje výnos a minimalizuje ekologický dopad. Agricon poskytuje detailné mapy a odporúčania pre farmárov, ktoré zohľadňujú konkrétne potreby jednotlivých pôdnych typov, čo vedie k efektívnejšiemu a udržateľnejšiemu hospodáreniu.
Ako účastníkom predstavila Ing. Ivana Vidová, pri hnojení dusíkom sa zameriavajú nielen na optimalizáciu dávky na základe skenovania porastu a analýz rastlinných štiav, ale aj na vhodnú dobu aplikácie, keďže každá pôda vykazuje v čase inú úroveň mineralizácie organického dusíka. Z hľadiska hnojenia fosforom a draslíkom predstavila výsledky z okresu Nové Zámky, kde spoločnosť už analyzovala viac ako 12 000 hektárov pôd. Z týchto výsledkov vyplýva, že pri fosfore vykazuje 29 % pôd vysoký deficit tohto prvku v pôde, pričom až 33 % pôd dosahuje také úrovne obsahu fosforu, kde nie je odporúčané tento prvok aplikovať. Aj pri draslíku, kde sa porovnáva aj pomer K:Mg sa neodporúča hnojiť touto živinou na viac ako 14 % plôch. Samostatnú kapitolu výživy pôd predstavuje vápenenie. V spomínanom okrese výsledky analýz pôd preukázali, že len 12 % z monitorovanej výmery vyžaduje aplikáciu vápenných hmôt s cieľom zníženia pH. Naopak až 48 % pôd vyžaduje aplikáciu sádry (síran vápenatý) za účelom dosýtenia pôdneho sorpčného komplexu o prístupný vápnik a síru. Dôkladné poznanie vlastností pôd je tak kľúčovým predpokladom pre racionálne využívanie hnojív a zefektívňovanie výrobných procesov.
Vybrať správnu vápennú hmotu
O tom hovorila Zuzana Mandryšová zo spoločnosti ZUMA TRADING, s.r.o. Upozornila na fakt, že aplikáciou vápenatých hmôt je možné pozitívne ovplyvňovať fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy. Vo svojej prednáške sa venovala najmä výhodám aplikácie mletého sádrovca, ktorého kvalita však podľa jeho zdroja výrazne kolíše. Upozornila na fakt, že vyššie hodnoty pH pôdy automaticky neznamenajú, že v pôde je dostatočné množstvo rastlinám prijateľného vápnika. Využitím mletých sádrovcov z portfólia ich spoločnosti má tak zákazník zaručenú kvalitu a dobrú aplikovateľnosť použitého materiálu. Ideálne, ak je aplikácia podložené detailným rozborom pôdy, aby bolo možné zvoliť správnu formu a dávku vápenných hmôt na danom pozemku.
-tb-