Jarné ošetrenie ozimnej repky proti burinám sa vykonáva iba ako opravný zásah v prípadoch, keď došlo k zlyhaniu účinnosti jesenného ošetrenia alebo pokiaľ počas zimy vzišli nové buriny, ktoré by sa mohli v poraste repky výrazne presadiť.
Ide najmä o dominantné druhy s veľkou konkurenčnou schopnosťou. Takou sa z ozimných druhov vyznačujú parumančekovité buriny (najmä parumanček nevoňavý), lipkavec obyčajný (obr. 1), mak vlčí (obr. 2), nevädza poľná (obr. 3), bolehlav škvrnitý a niektoré kapustovité buriny (obr. 4) a huľavníky, ktoré sa začínajú v ostatných rokoch veľmi intenzívne šíriť.
Z vytrvalých druhov sa môžu na jar dobre uplatniť pichliač roľný a šalát locikový. Treba tiež posúdiť zaburinenie trávovitými burinami, najmä pýrom plazivým, stoklasmi a mätonohmi (obr. 5), ktoré môžu repke tiež veľmi silne konkurovať.
Treba si však uvedomiť, že jarné ošetrenie proti väčšine dvojklíčnolistových burín býva obvykle menej účinné ako jesenné ošetrenie. Dôvodov je niekoľko. Predovšetkým sú buriny na jar vo vyšších rastových fázach a taktiež majú mohutnejšie ochranné bariéry na povrchu listov. V niektorých porastoch môže vyššia pokryvnosť repky brániť dokonalému zasiahnutiu listovej plochy burín. Spektrum herbicídov, ktoré sú pre jarné ošetrenie registrované, je navyše pomerne obmedzené. Ide prakticky o tri účinné látky s jedným mechanizmom účinku (rastové herbicídy).
Spoľahlivo tak možno na jar ošetrovať iba buriny z čeľade hviezdicovitých, predovšetkým rumančekovité buriny, pichliač roľný, šalát locikový, palinu obyčajnú a nevädzu roľnú herbicídmi obsahujúcimi clopyralid a picloram (Galera, Vivendi, Zorro, atď.). V prípade zaburinenia lipkavcom, makom vlčím, zemedymom lekárskym, kakostovitými a kapustovitými burinami (predovšetkým úhorník liečivý a kokoška pastušia tobolka) je vhodnejší herbicíd Korvetto, ktorý obsahuje okrem clopyralidu tiež halauxifen (obr. 6) ). Ošetrenie vyššie uvedenými rastovými herbicídmi je však potrebné vhodne načasovať. Účinnosť príliš skorej aplikácie (pri teplotách pod 10 °C a nižšej intenzite slnečného žiarenia) aj príliš neskorej aplikácie (väčšie zatienenie buriny intenzívne rastúcou repkou) nemusí byť dostatočná.
V prípade, že sa na pozemku vyskytujú vo vyššej intenzite trávovité buriny, treba porast repky ošetriť listovým graminicídom, ktorého účinnosť je však tiež výrazne ovplyvnená teplotou, pričom pri teplotách pod 10 °C býva účinnosť nedostatočná. Za sucha je vhodné listové graminicídy aplikovať v TM kombinácii s olejovým adjuvantom, ktorý zvýši penetráciu cez bariéry na povrchu listov. Väčšinou je tiež potrebné použiť maximálnu registrovanú dávku graminicídu, čo je pomerne nákladné. Aj preto je treba načasovaniu aplikácie venovať veľkú pozornosť. V prípade intenzívnejšieho výskytu burinných mätonohov na pozemkoch, ktoré boli v druhej polovici septembra ošetrené listovým graminicidom, možno dôvodne očakávať, že ide o rezistentnú populáciu. V takom prípade obvykle zlyhá aj jarné ošetrenie, pričom k regulácii takej populácie je potrebné pristupovať komplexne (využitie glyfosátového ošetrenia v medziporastovom období, jesenné ošetrenie propyzamidom, orba, zníženie zastúpenia ozimných plodín v osevnom slede, atď.).
Tiež trávovité buriny prirodzene odolné voči listovým graminicídom, ako je mrvka myšia alebo lipnica ročná, nie je možné na jar lístkovými graminicídmi efektívne zasiahnuť.
Autor: doc. Ing. Miroslav Jursík, PhD., ČZU v Prahe