Priemerné úrody plodín v rámci jesenného zberu sú o 2 – 16 % nižšie v porovnaní s rokom 2018. Vyplýva to z monitoringu jesenných prác, ktoré pravidelne robí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v spolupráci so svojimi 38 regionálnymi komorami.
Opätovne sa potvrdilo, že klimatické zmeny mali aj v roku 2019 vplyv na úrody poľnohospodárskych plodín, a to aj letných a aj jesenných. Zber jesenných plodín nebol bez problémov, napríklad kukurica na zrno v niektorých regiónoch ostávala na poli aj v polovici decembra a to kvôli daždivému počasiu. Príkladom, kde premnožená poľovná zver výrazne poškodila pestovanú úrodu, je okres Prievidza. Tamojší poľnohospodári kukuricu nezbierali, pretože ju lesná zver zožrala.
Poľnohospodári v Bratislavskom kraji pozbierali jesenné plodiny v polovici decembra. Kukurica na zrno im poskytla priemernú úrodu 6,46 t/ha, slnečnica 2,50 t/ha, zemiaky 39,90 t/ha. Ak kukurica na zrno priniesla v bratislavskom regióne takmer 6 a pol tony na hektár, tak v trnavskom kraji sa jej urodilo viac – takmer 8,40 t/ha. Nepriazeň počasia práve pri kukurici na zrno pocítili pestovatelia v okrese Nové Zámky, pretože tam sa urodilo tejto plodiny až o 30 % menej ako v roku 2018.
Priemerná úroda všetkých jesenných plodín v rámci monitoringu SPPK bola v roku 2019 nižšia oproti roku 2018 pri kukurici na zrno o 16 %, pri slnečnici o 9 %, pri cukrovej repe o 2 % a pri zemiakoch o 7 %, ale vyššia v porovnaní s rokom 2017. Dôvodom nízkych úrod v roku 2017 bolo extrémne sucho, ktoré spôsobilo veľký výpadok produkcie.
Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK