Odborný pohľad na optimalizáciu herbicídnej stratégie v kukurici
Úvod
Úspešná ochrana kukurice proti burinám patrí medzi základné predpoklady pre dosiahnutie vysokých a stabilných úrod. Buriny konkurujú plodinám o svetlo, vodu a živiny, čo môže najmä v počiatočných fázach vývoja rastlín výrazne ovplyvniť výsledný úrodový potenciál. V podmienkach meniacej sa klímy, rozmanitej burinovej skladby a tlaku rezistentných populácií sa čoraz viac uplatňuje stratégia postupného herbicídneho ošetrenia (split application). Tento prístup ponúka riešenie na prekonanie nedostatkov jednorazovej aplikácie.
Význam časovania v ochrane kukurice
Kukurica je najcitlivejšia na buriny v období od vzchádzania do fázy 6 listov (BBCH 10–16). Práve v tomto období môže dochádzať k nezvratným stratám úrodového potenciálu, ak buriny nie sú včas eliminované. Jednorazová aplikácia herbicídu, hoci ekonomicky a pracovnoprávne jednoduchšia, nemusí vždy zabezpečiť dostatočne dlhý reziduálny účinok. To je obzvlášť problematické v ročníkoch s nerovnomerným vzchádzaním burín v dôsledku premenlivých poveternostných podmienok.
Výhody postupného ošetrenia (split application)
Postupné ošetrenie kombinuje aplikáciu herbicídu v dvoch dávkach alebo fázach. Prvá dávka sa vykonáva skoro, keď sú buriny malé a najviac citlivé. Druhá dávka nasleduje po niekoľkých dňoch alebo týždňoch a cieli na buriny, ktoré vzchádzali neskôr. Táto stratégia prináša viaceré benefity. Znižuje tlak na herbicídy tým, že predchádza hromadeniu väčších burín, čo môže spomaliť rozvoj rezistencie. Navyše umožňuje lepšie reagovať na aktuálnu burinovú skladbu a podmienky prostredia.

Kedy zvoliť stratégiu postupného ošetrenia
Rozhodovanie o implementácii split aplikácie by malo vychádzať z agronomických, ekologických a technologických faktorov. Kľúčovým kritériom je výskyt druhovo a časovo diferencovaného spektra burín, kde neskoršie vzchádzajúce druhy (napr. ježatka kučeravá, mrlík biely) významne ovplyvňujú čistotu porastu. Ďalším dôvodom sú obdobia sucha a chladnejšie počasie, ktoré oneskorujú vzchádzanie burín, pričom jednorazová aplikácia v týchto podmienkach môže viesť k neúplnej regulácii. Split aplikáciu by mali zvážiť aj pestovatelia hospodáriaci na pozemkoch so špecifickou pôdnou štruktúrou, kde účinnosť pôsobenia pôdnych herbicídov môže byť obmedzená.
Možnosti a odporúčania
Herbicídne programy pre split aplikáciu môžu využívať pôdne aj postemergentné produkty. Často ide o kombináciu širokospektrálneho preemergentného herbicídu s neskoršou postemergentnou aplikáciou prípravku zameraného na buriny, ktoré vzchádzali dodatočne. Pri zostavovaní programu je nevyhnutné dbať na rotáciu účinných látok s rôznym mechanizmom účinku (HRAC skupiny) kvôli znižovaniu rizika vzniku rezistencie. Postupné herbicídne ošetrenie kukurice je flexibilnou a účinnou stratégiou, ktorá umožňuje prispôsobiť ochranu burín dynamike ich vzchádzania a rastu. Najmä v súčasných podmienkach, kedy sa mení burinová skladba a pribúdajú problémy s rezistenciou, sa split aplikácia stáva dôležitým nástrojom pre zabezpečenie optimálnej hygieny porastu a maximalizáciu úrodového potenciálu. Správne načasovanie, voľba vhodných prípravkov a agronomická citlivosť pri rozhodovaní sú predpokladom jej úspechu.
Autor: Ing. Tomáš Baran, Naše pole