Poľnohospodárstvo na Slovensku je dlhodobo finančne podhodnotené, v dôsledku čoho aj málo konkurencieschopné. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má pripravené kroky na zvrátenie tohto stavu. Podporí 575 projektov modernizácie poľnohospodárstva a potravinárstva, ktoré bývalé vlády nechali ležať ľadom.
„Moji predchodcovia z čias Matovičovej, Hegerovej a Ódorovej vlády sú priamo zodpovední za stagnáciu v agrosektore. Očividne sa riadili heslom, že kto nič nerobí, nič nepokazí, a tak napríklad za rok 2022 vyplatili priam trestuhodne málo žiadostí. Zo 14-tisíc poľnohospodárov na Slovensku dostalo podporu len 64 prvovýrobcov, v segmente potravinárstva dokonca len neuveriteľných 11,“ vyhlásil na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva Richard Takáč a zdôraznil, že vina nie je na pleciach poľnohospodárov. Môže za to súčasná opozícia. Poľnohospodári a potravinári svoj záujem prejavili, projekty si naplánovali a žiadosti o projektové podpory podali. Tie však ďalej neprešli administráciou predchádzajúcimi vládami a ostali skrátka nevybavené. Podľa slov ministra Takáča sa tak „zatínala sekera“ do už aj tak poddimenzovaného agrosektora, čo v konečnom dôsledku súvisí aj s konečnou cenou potravín.
Opatrenia vítajú slovenskí ovocinári. „Po mnohých rokoch sa nádejáme, že finančné prostriedky budú priamo úmerné tomu, aby sa znižovali aj ceny našich produktov,“ povedal počas brífingu Marián Varga, prezident Ovocinárskej únie SR. Pridal sa k nemu aj podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Miroslav Štefček: „Po dôkladnej analýze a dlhodobej diskusii vnímame toto uznesenie ako vôbec najlepšie. Mnohé projekty sú pripravené na realizáciu a je na nás, poľnohospodároch, ako to využijeme.“ To, že pre sektor bolo deprimujúce sledovať, keď sa financie môžu čerpať, ale nečerpajú sa, potvrdil aj predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu SR a podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jozef Šumichrast. „Viedli sme konštruktívny dialóg s ministerstvom aj so samosprávami. Tieto peniaze sú pre sektor potrebné, priam nevyhnutné. Obdobie nečerpania bolo príliš dlhé,“ uzavrel Šumichrast.
„Pre porovnanie, od začiatku tohto roka Pôdohospodárska platobná agentúra vyplatila na projektových podporách 55 miliónov eur,“ pokračuje minister Takáč o ďalšom kroku v rámci rozvoja poľnohospodárstva na Slovensku. Ide o spracovanie žiadostí z čias, keď ich predchádzajúce vlády ignorovali.
Za ostatné štyri roky ministerstvo podporilo spolu 538 projektov. Dnes, po alokovaní ďalších takmer 140 miliónov eur je pripravené podporiť až 575 projektov do konca júna 2025. „Robíme maximum preto, aby sa do modernizácie agrosektora dostalo čo najviac finančných prostriedkov. Viaceré projekty, ktoré moji predchodcovia nechali zapadnúť prachom, teraz dostanú druhú šancu,“ pokračuje minister. „Sme realisti, za nás hovoria činy. Prestavba maštale sa pre časovú náročnosť stavebného konania už nedá stihnúť, šancu na podporu však majú poľnohospodárske stroje a zariadenia, či montované haly ako sklady na ovocie či zeleninu. Po tom, čo sme poľnohospodárom zjednodušili projektové procesy a odbremenili ich od byrokracie, ide o ďalší krok pre záchranu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva,“ uzavrel minister.
Konkrétne ide o navýšenie prostriedkov v rámci:
podopatrenia 4.1 „Podpora na investície do poľnohospodárskych podnikov“ – výzvy 52/PRV/2022
a 65/PRV/2022
a podopatrenia 4.2 „Podpora pre investície na spracovanie /uvádzanie na trh a/alebo vývoj poľnohospodárskych výrobkov“.
Zdroj: MPRV SR