Život na slovenskom vidieku zaostáva za mestom. Obyvateľov tam najviac trápi slabo rozvinutá infraštruktúra, nevysporiadané vlastnícke práva k pôde, chýbajúce služby pre každodenný život, podnikateľské aj pracovné príležitosti. To všetko vedie k vyľudňovaniu slovenského vidieka. Preto Vláda SR podstatne zvyšuje spolufinancovanie rozvoja vidieka z národných zdrojov. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) Samuel Vlčan spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií SR (MF SR) Igorom Matovičom a so štátnym tajomníkom MF SR Marcelom Klimekom.
Vláda SR na 23. rokovaní schválila intervenčnú stratégiu o spolufinancovaní rozvoja vidieka zo štátneho rozpočtu v rámci Strategického plánu spoločnej poľnohospodárskej politiky v rokoch 2023 – 2027. To v skutočnosti znamená, že oproti predchádzajúcemu obdobiu sa spolufinancovanie rozvoja vidieka zvýši z 25,7 % na 36,92 %.
„Úprimne ma teší, že v tejto neľahkej dobe máme pre náš vidiek dobrú správu a pozitívny impulz pre celú krajinu. Ročný nárast spolufinancovania predstavuje 57,6 mil. EUR, čo za päťročné obdobie tvorí nárast zdrojov na podporu vidieka o 288 miliónov EUR,“ vyhlásil na tlačovej konferencii minister Samuel Vlčan. Nadchádzajúce obdobie rokov 2023-2027 tak Vláda SR podporí rozvoj vidieka celkovou sumou 758 mil. EUR. Ako ďalej uviedol šéf agrorezortu, systém podpory sa zjednoduší a bude spravodlivý. „Viac zdrojov sa v novej SPP vyčlení na podporu produkcie komodít s vyššou pridanou hodnotou ako je ovocie, zelenina a živočíšna výroba. Životaschopné a perspektívne malé farmy a farmy mladých poľnohospodárov získajú viac zdrojov ako doteraz. Tieto farmy na Slovensku chýbajú. Zdroje pôjdu aj na ochranu prírodných zdrojov, boj proti klimatickým zmenám a na zlepšenie biodiverzity,“ dodal Vlčan.
„Málo sme podporovali našich pôdohospodárov, a keď súťažili s inými pôdohospodármi, ktorí boli viac podporovaní v iných krajinách, tak jednoducho neboli konkurencieschopní. Postupne boli vytláčaní z trhu, a to aj výrobcami z krajín, kde majú výrazne vyššie mzdy,“ uviedol na tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Pôdohospodárov tiež vyzval na to, aby nahlasovali akékoľvek nekalé korupčné praktiky a poukázal na 20-percentné úplatky v kauze Dobytkár.
Štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek vysvetlil, že Slovensko je spoločne s Írskom najviac vidieckou krajinou v rámci EÚ. „Pre túto vládu je vidiek prioritou a dnešok je toho dôkazom. Hovorili to aj minulé vlády, ale reči sa hovoria a chlieb sa je. Ide historicky o najvyššie navýšenie, ktoré doposiaľ žiadna z vlád doteraz neurobili v prospech rozvoja vidieka,“ zdôraznil Klimek. Dodal, že Slovensko za posledných 30 rokov stratilo na vidieku 200-tisíc pracovných miest.
„Vďaka za tieto prostriedky, vďaka za každé jedno euro, ktoré sa podarilo vyčleniť na podporu a rozvoj jedinečného slovenského vidieka,“ uzavrel minister Vlčan.
Priame platby (prvý pilier) sú plne zabezpečované z európskeho rozpočtu a Program rozvoja vidieka (druhý pilier) sa financuje spoločne. Časť z európskeho rozpočtu a časť zo štátneho rozpočtu členských štátov. Návrh nariadenia o strategických plánoch určuje, akým percentom môžu členské štáty dofinancovať rozvoj vidieka z národných zdrojov.
Zdroj: MPRV SR