Nezávisle od uplatňovaných pestovateľských systémov najväčšou výzvou agronómie je minimalizovať, eventuálne úplné vylúčiť z výživového prostredia cudzorodé, prevažne syntetické organické látky, ktoré sa vyznačujú rozdielnou toxicitou a osobitne to platí pre fyziologické jedy. Medzi takéto látky patrí cely komplex permanentne propagovaných nedostatočne biodegradovateľných syntetických organických látok, vrátane pesticídov, syntetických morforegulátorov a inhibítorov metabolických i syntetických procesov. Rozširovanie aplikácie cudzorodých látok v pestovaní plodín je v rozpore s oprávnenými snahami o ekologizáciu prírodného prostredia, pestovateľských technológíi a výroby zdravotne neškodných potravín.
Globálnemu trendu preferencie organických produktov vo výžive a hnojení sa prispôsobuje terajšia inovatívna výroba a marketing, čo sa prejavuje v náraste propagácie najrôznejších predovšetkým syntetických organických preparátov s regulačným účinkom. Uvádzame niekoľko príkladov propagovaných produktov v pestovaní plodín:
1/Triazol – súčasť štruktúry inhibítora nitrifikácie sa vyznačuje vysokou mobilitou v pôde a dobrou akumuláciou v rastlinách. Polčas rozkladu (T1/2) je 160 dní, čo predurčuje jeho akumuláciu v rastlinnej biomase počas celého obdobia vegetácie. Z dostupných prameňov vyplýva, že triazol vykazuje vlastnosti zrovnateľné s viacerými farmaceutickými preparátmi, ako sú antidepresíva, analgetiká, preparáty pôsobiace na centrálny nervový a kardiovaskulárny systém.
2/Ethephon a Trimexapac etyl, ale aj iné, ktoré sa vyznačujú morforegulačným účinkom, patria do skupiny antagonistov giberelínových hormónov. Trinexapac etyl je etylový ester komplexnej zlúčeniny (4-(cyclopropylhydroxy metylen)-3,5-dioxocyklohexan kyseliny karboxylovej, ktorý je inhibítorom kľúčového enzýmu tvorby kyseliny giberelovej (GA3). Okrem inhibície aktivity giberelínov uvedené preparáty konvertujú etylén, ktorý patrí medzi retardantov. Analogicky ako triazol aj ethephon a trinexapac etyl vykazujú účinky zrovnateľné s farmaceutickými preparátmi používanými v humánnej medicíne. Preparát ethephon obsahuje účinnú zložku kys. chloretylfosfónovú (C2H6ClO3P), ktorá inhibuje aktivitu enzýmu butyrylcholin esterázy. Uvedený enzým katalyzuje hydrolýzu acetylcholínu (mozgový neurotransmiter) a je súčasťou viacerých preparátov (paradoxín a benzodiazepínov) používaných na liečbu glaukómu, Alzheimerovej choroby a rôznych foriem demencie. Absentujú štúdie dlhodobého účinku triazolu, ethephonu, trimexapac etylu, ale aj iných cudzorodých látok na homeostázu pôdy a zdravie ľudí. Preto pri ich aplikácii sa žiada opatrnosť a ostražitosť. Opodstatnenosť aplikácie týchto produktov je potrebné analyzovať z aspektu fyziologicko-agronomického vplyvu na rastové a produkčné procesy, ale aj na pôdnu hygienu, kvalitu a bezpečnosť potravín.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra