Pestovateľ agrotechnickými postupmi, úpravou pôdnej reakcie a najmä racionalizáciou výživy a hnojenia porastov do značnej miery môže obmedziť straty dusíka.
Cieľavedomá pravidelná kultivácia pôdy vytvára stav dobre prevzdušnenej ornice, ktorá brzdí biologické procesy redukcie dusičnanov na molekulový dusík (denitrifikácia), čo sa prejaví v znížení jeho strát. Naproti tomu podmienky zvýšenej koncentrácie obsahu kyslíka priaznivo vplývajú na stimuláciu oxidácie amoniaku za vzniku dusičnanov (nitrifikácia). Pestovateľ musí zohľadňovať podmienky pestovateľského prostredia a predovšetkým do pôdy zapracovavať dávky N-hnojiva, ktoré v čase ich aplikácie môžu byť bezo zvyšku utilizované akumuláciou porastom, biologickou sorpciou mikroorganizmami a výmennou sorpciou amoniaku na SK. Za týchto podmienok oprávnene môžeme predpokladať minimalizáciu premeny NH3 na NO3–,čo prispieva ku minimalizácii denitrifikácie a strát N2.
Straty dusíka môžeme čiastočne regulovať stimuláciou biologickej sorpcie N, čo sa v praxi realizuje zaorávaním organickej hmoty (rastlinných zvyškov) do pôdy so širokým pomerom C:N. Pri pomere sacharidy : bielkoviny 5 : 1 je anorganický dusík prednostne utilizovaný bakteriálnou kultúrou (biologická sorpcia), preto výrazne klesá produkcia molekulového dusíka.
Najúčinnejšie spôsoby eliminácie strát dusíka z pôdneho prostredia môžeme definovať nasledovne:
– regulácia mikrobiálnych procesov nitrifikácie a denitrifikácie agrotechnickými postupmi (spôsoby regulácie aerácie, podmienky minimalizácie obrábania pôdy), ktoré čiastočne inhibujú nitrifikáciu, avšak pôsobia stimulačne na denitrifikáciu,
– úprava pH vápnením a aplikáciou fyziologicky kyslých alebo zásaditých priemyselných hnojív,
– stimulácia biologickej sorpcie, príjmu a akumulácie dusíka porastom pestovaných plodín,
– racionalizácia v aplikácii N-hnojív v dávke dusíka a v termíne,
– aplikácia inhibítorov nitrifikácie (IN).
Je mimoriadne aktuálne dodržiavať vhodné podmienky pre aplikáciu IN osobitne pri obmedzenom raste porastu, nízkej fotosyntetickej aktivite, pH slabo kyslej až alkalickej pôdnej reakcie, čo zodpovedá modelovým podmienkam regeneračného hnojenia ozimín. Vysoké dávky amoniakálneho dusíka pri súčasnej inhibícii premeny amoniaku na dusičnany za podmienok deficitu asimilátov a najmä oxo- a hydroxy – organických kyselín, podieľajúcich sa na asimilácii amoniaku pri tvorbe aminokyselín znásobuje efekt amoniakálnej toxicity (osobitne pri pH >6,5).
Treba si uvedomiť, že nitrifikácia je zároveň účinný a efektívny spôsob eliminácie patologicky vysokých koncentrácií amoniaku v živinovom prostredí. Problematika využitia inhibítora nitrifikácie na báze „DCD+TZ“ pre účely regulácie premeny amoniaku na dusičnany (nitrifikácia) bola podrobne analyzovaná v príspevku zverejnenom v časopise Naše pole.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra