Naši pestovatelia si zvykli objednávať od rôznych špeciálnych dodávateľov viaczložkové hnojivá v kvapalnom alebo tuhom skupenstve (v práškovej alebo granulovanej forme). I napriek uvedenému PD alebo hospodárstva rodinnej farmy by nemali mať problémy v „domácich“ podmienkach pripraviť hnojivá požadovaného živinového zloženia. Príprava viaczložkových kombinovaných priemyselných hnojív sa uskutočňuje s cieľom úspory pracovných procesov a tým aj nákladov na prepravu pri aplikácii hnojív. Zmiešané zmesi viaczložkových hnojív umožňujú jednorazovú aplikáciu viacerých živín. Osobitne je aktuálna príprava kvapalných hnojív v podmienkach minimalizácie obrábania pôdy.
Základné požiadavky pre prípravu viaczložkových hnojív sú nasledovné:
- zohľadňovať fyzikálne a chemické vlastnosti zlúčenín prítomných v hnojive a vzájomné interakcie jednotlivých chemických zložiek, ktoré menia rozpustnosť hnojiva, vznik nerozpustných foriem a tým neprijateľných pre rastliny, strata živín ich uvoľňovaním v plynnej forme alebo vznik mazľavých zmesí, eventuálne stvrdnutých foriem hnojiva.
- je nevyhnutné zohľadňovať chemické vlastnosti jednotlivých zložiek hnojiva, predovšetkým kyslé alebo zásadité vlastnosti je žiaduce neutralizovať.
Príklady hnojív, ktoré nie sú miešateľné:
a/ amoniakálne hnojivá s uhličitanmi na príklade reakcie síranu amónneho s dobre rozpustnými uhličitanmi Ca(HCO3)2 alebo K2CO3 (prítomný v popole) spôsobuje uvoľňovanie amoniaku podľa reakcií:
(NH4)2 SO4 + K2CO3 → K2SO4 + (NH4)2 CO3 ,
kde uhličitan amónny sa samovoľne rozpadá na
plynný amoniak:
(NH4)2 CO3 → 2 NH3 + CO2 + H2O
b/ síran amónny s alkalickým fosforečnanom (typu Thomasovej múčky – Ca4P2O9 alebo mleté fosfority) pri vlhkosti zmesi vzniká hydroxid vápenatý, ktorý so síranom amónnym spôsobuje uvoľňovanie plynného amoniaku:
(NH4)2 SO4 + Ca(OH)2 → Ca SO4 + 2 NH4OH,
2 NH4OH → 2 NH3 + H2O
Z uvedeného je evidentné, že dusík v amónnej forme ako dusičnan amónny alebo síran amónny nie je miešateľný s ľahko rozpustnými uhličitanmi alebo aj alkalickými substrátmi. Neutralizácia kyslého superfosfátu jeho zmiešaním s uhličitanmi alebo mletými fosforitmi má priaznivý účinok na vznik suchej a sypkej zmesi.
c/ vzájomné miešanie dusičnanu amónneho so superfosfátom vznikajú mazľavé zmesi, ktoré je možné čiastočne eliminovať pridaním 5 % popola, alebo 10 % uhličitanu vápenatého, či rašeliny.
d/ pri miešaní síranu amónneho so superfosfátom vzniká fosforečnan amónny a sadra podľa reakcií:
Ca(H2PO4)2.H2O +(NH4)2SO4 → 2 NH4H2PO4 + CaSO4 + H2O
CaSO4 + 2 H2O → CaSO4.H2O
Sadra v prítomnosti vody postupne vytvára stvrdnutú zmes, ktorú je možne aplikovať až po jej mechanickom rozdrvení.
Na základe zhodnotenia poznatkov vyplývajú nasledovné konkrétne závery:
1/ Medzi nemiešateľné zmesi patria tieto:
- amoniakálne hnojivá nemiešame s hnojivami obsahujúcimi uhličitany, čo vyvoláva uvoľňovanie amoniaku,
- fosforečné hnojiva sú nemiešateľné s vápencom (znižuje rozpustnosť fosforu) a liadkovou formou dusíka (vznik mazľavých zmesí),
- draselné hnojivá miešame s vápencom iba tesne pred použitím (nebezpečie tvorby stvrdnutých zmesí).
2/ Príklady miešateľnosti dvojzložkových zmesí:
- Dusičnan amónny je miešateľný so superfosfátom po predbežnej jeho neutralizácii (uhličitanom alebo mletým fosforitom), ale aj s fosfátmi typu Ca HPO4 .2H2 Ďalej NH4NO3 je miešateľný s KCl, K2SO4.
- Síran amónny je miešateľný so superfosfátom iba tesne pred jeho aplikáciou (po určitej dobe tvrdne), mletým fosforitom, s fosforečnanom CaHPO4.2 H2O, ďalej s KCl a K2SO4. Superfosfát je miešateľný s KCl a K2SO
3/ Príklady miešateľnosti trojzložkových zmesí:
- Dusičnan amónny so superfosfátom a KCl, eventuálne K2SO4 po predbežnej neutralizácii superfosfátu.
- Síran amónny so superfosfátom a KCl a eventuálne K2SO
Pri príprave kvapalných hnojív s mikroelementmi s cieľom zamedzenia reakcie katiónov s aniónmi kys. trihydregénfosforečnej ich stabilizáciou v rozpustnom stave sa spravidla uskutočňuje adíciou syntetických chelátov typu EDTA alebo ETTA. Vzhľadom na experimentálne potvrdené inhibičné vlastnosti syntetických chelátov neodporúčame ich použitie pre prípravu kvapalných viac zložkových hnojív s mikroelementami.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra