Európska komisia oznámila, že stratégiu na stabilizáciu trhu s hnojivami pre EÚ predstaví 9. novembra. Na túto tému však už z Bruselu presakujú neoficiálne informácie.
Práca na tejto stratégii EÚ má zabezpečiť kontinuitu dodávok a podporu pre poľnohospodárov v dôsledku drastického nárastu cien hnojív. Zachovanie antidumpingových ciel na dovoz a sankcie na dovoz z Ruska, nové smery podpory farmárov z fondov EÚ a národných fondov, vytvorenie monitorovacieho centra trhu s hnojivami a posilnenie spolupráce v rámci EÚ a skupiny G-20 pri dodávkach hnojív sú hlavné predpoklady stratégie komisie podľa informácií zverejnených portálom Agrarheute.de.
Podľa týchto správ Európska komisia napokon odmietla požiadavku Copa-Cogeca a mnohých poľnohospodárskych organizácií z členských štátov na zrušenie antidumpingových ciel na dovoz UAN z Ruska, Trinidadu a Tobaga a USA.
Odbory argumentovali, že clá predražujú dovoz a zvyšujú ceny. Podľa výziev európskych výrobcov hnojív clá z roku 2019 sa majú zachovať do roku 2024. Výrobcovia veria, že zrušenie ciel ešte viac destabilizuje európsku výrobu hnojív.
Pomoc výrobcom
EK chce odbremeniť aj výrobcov hnojív v EÚ. Členské štáty tu majú konať v rámci štátnej núdzovej pomoci. Mohli by využiť na podporu, okrem iného, dane z nadmerného zisku, fondy solidarity a európske štrukturálne a investičné fondy. EK zároveň plánuje vytvoriť vhodnú oficiálnu jednotku, ktorá bude monitorovať trh s hnojivami, ako je to už v prípade trhu s mliekom, plodinami na ornej pôde a cukrom.
Podpora pre farmárov
Informácie z Bruselu hovoria aj o mimoriadnej podpore farmárov v rámci štátnej núdzovej pomoci s využitím rovnakých prostriedkov ako v prípade výrobcov hnojív. Stratégia hnojenia Európskej komisie predpokladá aj zavedenie novej špeciálnej pomoci pre farmárov. Prostriedky na tento účel sa majú poskytnúť z krízovej rezervy EÚ.
V súvislosti s vypracovanou stratégiou má Európska komisia tiež vyzvať krajiny Spoločenstva, aby prehodnotili a prispôsobili národné strategické plány implementácie SPP novej situácii. Ide o to, aby sa finančné prostriedky dostatočne využívali na podporu trvalo udržateľného využívania hnojív.
Pripravil: Ing. Tomáš Baran