Efektívne pestovanie repky je v Európe čoraz ťažšie. Na základe týchto skutočností agro benchmarková sieť Cash Crop spolu s externými odborníkmi a s finančnou podporou Thünenovho inštitútu uverejnila správu o výzvach a perspektívach výroby repky v Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Veľkej Británii, Austrálii a Kanade. Prvé výsledky sa prediskutovali na medzinárodnom kongrese v roku 2019, ktorý usporiadala Únia na podporu olejnín a proteínov. Správa obsahuje komplexný prehľad všetkých otázok týkajúcich sa pestovania repky olejnej, ako aj príslušných alternatív k súčasným metódam ochrany rastlín. V Európe sa ziskovosť pestovania repky dostáva pod tlak kvôli rýchlemu nárastu rezistentných škodcov a to najmä od zákazu veľmi účinného, ale ekologicky problematického insekticídu. Okrem toho existujú nové výzvy súvisiace s bojom proti burinám, obmedzeniami hnojív a zložitými klimatickými podmienkami, ktoré tiež vedú k stratám na úrode. Tieto problémy viedli poľnohospodárov k zníženiu podielu repky vo svojich osevných postupoch.
Analýza typických poľnohospodárskych fariem však ukazuje, že iné plodiny, ktoré by mohli ekonomicky nahradiť pestovanie repky v Európe by boli ziskovejšie len vtedy ak by úrody repky klesli o viac ako 20% pod priemernú úroveň rokov 2016 – 2018. Poľnohospodári čoraz viac akceptujú stratu zisku spojenú so zníženou intenzitou pestovania repky.
Údaje z agro benchmarku ukazujú, že v Kanade a Austrálii je interná konkurencieschopnosť repky olejnej výrazne slabšia. Alternatívne plodiny, ako napríklad hrach, by boli v tomto prípade výnosnejšie ako repka olejná, keby sa výnosy repky olejnej znížili iba o približne 10%.
Štúdia poskytuje prvý krok k pochopeniu spoločných problémov, ktorým čelia najmä európski pestovatelia. Ukazuje ekonomický dopad, ktorý by vznikol, ak by podiel repky v pestovateľských systémoch poklesol.
Zdroj: topagrar.com