Druhý odhad ešte viac znížil úrodu hustosiatych obilnín, najmä pri pšenici a raži. Pri ostatných hustosiatych obilninách sa očakáva vyššia úroda v porovnaní s minulým rokom. Kukurica má dosiahnuť mierny pokles produkcie, zemiakov by malo byť o tretinu viac a úroda cukrovej repy by mala zostať na úrovni vlaňajška. Hektárové výnosy pod úrovňou päťročného priemeru sa očakávajú pri jačmeni, raži, repke a hrachu.
Tohtoročná úroda hustosiatych obilnín na Slovensku by mala byť ešte nižšia, ako napovedali prvé očakávania z júna tohto roka (pokles o 3 % oproti júnu). Podľa druhého odhadu úrody, ktorý Štatistický úrad SR zrealizoval k 15. augustu 2024, kedy už bola pozbieraná väčšina obilnín vrátane repky, by poľnohospodári mali oproti minulému roku zozbierať o 541-tisíc ton hustosiatych obilnín menej ako vlani, pričom celková úroda by mala dosiahnuť 2,6 mil. ton. Ide teda o 17 % medziročný pokles, pod ktorý sa podpísali najmä významne nižšie osevné plochy pšenice a raže v kombinácii s ich nižším priemerným výnosom z hektára. Naopak, očakáva sa výraznejší nárast úrody zemiakov a sóje. Odhad úrody slnečnice, kukurice a repy bude spresnený v septembrových odhadoch.
Pšenica, ovos a tritikale nad päťročným priemerom
Bez ohľadu na celkovú úrodu, pri pšenici, ovse a tritikale sa očakáva hektárový výnos nad úrovňou päťročného priemeru1). Naopak, pri jačmeni a raži sa očakáva výnos z hektára, ktorý bude nižší ako priemer predchádzajúcich piatich rokov.
Celková úroda pšenice, ktorá zaberá približne dve tretiny plôch hustosiatych obilnín, by mala v roku 2024 dosiahnuť 1,9 mil. ton, čo je o 22 % menej ako vlani. Pokles odhadovanej produkcie o 556-tisíc ton je spôsobený predovšetkým zmenšením osiatych plôch o takmer 14 % a nižším hektárovým výnosom o 0,6 ton z hektára oproti minulému roku.
Augustové spresnenie mierne znížilo očakávanú úrodu jačmeňa na 606,2-tis. ton, čo je približne na úrovni vlaňajška. Predpokladaná úroda je výsledkom medziročného navýšenia osevných plôch a poklesu hektárového výnosu. Výrazne vyššia úroda sa očakáva pri tritikale, a to o takmer štvrtinu v porovnaní s minulým rokom. Nárast ovplyvnilo rozšírenie osevných plôch a súčasne mierne zvýšenie výnosu z hektára.
Najväčší medziročný nárast, a to až o 60 %, sa očakáva pri ovse. Poľnohospodári predpokladajú úrodu na úrovni 32,5-tis. ton vďaka rozšíreniu osevných plôch, ako aj zvýšenému hektárovému výnosu. Naopak, úroda raže by mala medziročne klesnúť o 23 % na 27,1-tis. ton, najmä v dôsledku takmer tretinovému poklesu osevných plôch.
Kukurica s miernym poklesom
Produkcia kukurice na zrno, druhej najpestovanejšej plodiny, by mala napriek zvýšeniu osevnej plochy o 5 % klesnúť medziročne o vyše 7 % a dosiahnuť celkový objem 1,03 mil. ton. Toto zníženie je spôsobené poklesom priemerného hektárového výnosu na úroveň 6,9 tony, čo je o takmer 14 % menej ako vlani. Očakáva sa však, že hektárové výnosy prevýšia hodnotu päťročného priemeru1) (6,1 ton z hektára). Úroda kukurice bude spresnená v rámci septembrového tretieho odhadu úrody.
Repka s výrazným poklesom, sója s nárastom úrody
Podľa aktuálneho spresnenia odhadov bude medziročný pokles produkcie repky olejnej ešte výraznejší, a to o 28 %, na úroveň 387,5-tis. ton. Dôvodom je okrem menšej osiatej plochy najmä nižší hektárový výnos 2,7 tony. Hektárový výnos sa znížil medziročne o štvrtinu a zároveň zaostával o 14 % aj za päťročným priemerom.
Vyššia produkcia o takmer 28 % v porovnaní s minulým rokom sa očakáva pri úrode sóje. Dosiahnuť by mala objem 165,7-tis. ton, a to najmä v dôsledku takmer 36 % nárastu osevných plôch. Výnosy na úrovni 2,5 ton z hektára by mali byť približne rovnaké ako vlani.
V prípade slnečnice by mala byť úroda mierne nižšia ako v minulom roku, v objeme 166-tis. ton, a to aj napriek navýšeniu osevných plôch o 6,5 %.
Výrazne vyššia úroda zemiakov, cukrová repa na úrovni vlaňajška
Plochy na pestovanie zemiakov sa tento rok mierne zväčšili oproti vlaňajšku. Očakáva sa však výrazný medziročný nárast hektárových výnosov, a to o 16 % na 29,1 tony z hektára. V porovnaní s päťročným priemerom budú tohtoročné výnosy z hektára zemiakov vyššie až o 49,5 %. Celková úroda zemiakov by tak mala medziročne vzrásť o tretinu a dosiahnuť 143,4-tis. ton.
Produkcia cukrovej repy technickej sa očakáva približne rovnaká ako minulý rok, na úrovni 1,4 mil. ton. Priemerný výnos 58,9 ton z hektára by napriek medziročnému poklesu výrazne prekročil úroveň päťročného priemeru. Cukrová repa technická bola v roku 2024 zasiata na výmere o 8 % väčšej ako v minulom roku.
Výmera hrachu siateho (jedlý a kŕmny spolu) klesla oproti minulému roku o takmer 5 %. Očakávané nižšie výnosy z hektára, ktoré sú aktuálne 29 % pod úrovňou päťročných priemerov, sa premietnu do medziročného poklesu celkovej produkcie o 22 %. Úroda hrachu by sa mala znížiť na 24,1-tis. ton.
Príloha 1: Odhad úrody plodín k 15.8.2024 v SR podľa komodít
Príloha 2: Odhad úrody plodín k 15.8.2024 podľa krajov v SR
________________
- priemer posledných 5 rokov, za roky 2019 až 2023
Výstupy k téme odhady úrody v SR:
Odhad úrody vybraných poľnohospodárskych plodín realizuje Štatistický úrad SR trikrát ročne. Prvý odhad z údajov zisťovaných k 20. júnu je zverejňovaný začiatkom júla. Druhý odhad úrody realizovaný k 15. augustu sa zverejňuje koncom augusta a tretí odhad k 15. septembru je publikovaný na prelome septembra a októbra. Definitívne výsledky o úrode za rok 2024 zverejňuje Štatistický úrad SR v marci nasledujúceho roka.
Odhady sa realizujú výberovou metódou, celková úroda sa matematicko-štatisticky dopočíta. Očakávania sa uvádzajú s vymedzením možnej chyby, ktorá vyjadruje mieru presnosti odhadov a určuje interval spoľahlivosti: A = do 5 %; B = od 5,01 do 10,0 %; C = od 10,01 do 15,0 %; D = od 15,01 do 20,0 %; E = nad 20,0 %. Údaj bez intervalu znamená, že sa zisťovala celá plocha. Odhady hektárových výnosov sa zisťovali u každej plodiny minimálne na 70 % z celkovej osiatej plochy.
Definitívne výsledky úrody z predošlých rokov sú dostupné v tabuľkách v databáze DATAcube., v časti Odvetvové štatistiky, Poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov:
Úroda poľnohospodárskych plodín [pl2003rs]
Hektárové úrody vybraných poľnohospodárskych plodín [pl3001rr]
Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky