„Medziplodiny v praxi“ je publikácia, ktorá na našom knižnom trhu s odbornou agronomickou tematikou doposiaľ chýbala. Jej obsah má oveľa širší „záber“, než ako je uvedený v názve knihy. Na necelých 300 stranách je pestovanie medziplodín chápané v kontexte súvisiacom s trvale udržateľným poľnohospodárstvom. Práve prostredníctvom medziplodín je možné pozitívne ovplyvňovať také aspekty ako napr. rozširovanie počtu pestovaných plodín, biologický život v pôde, sekvestrácia uhlíka a hospodárenie s dusíkom v pôde, ale i zachytávanie fosforu a pod. V súvislosti s pestovaním medziplodín a krycích plodín si publikácia všíma i problematiky erózie pôd, vodného režimu, výskytu škodcov a chorôb, taktiež súvisiacich s obsahom organickej hmoty v pôde produkovanej medziplodinami a krycími plodinami. Autori sami priznávajú, že takéto opatrenia, realizované v praxi, sú na úkor súčasnej intenzity výroby, ktorá sa už ale postupne obracia proti nám. Pripomínajú pri tom, že väčšinu uvádzaných opatrení je potrebné chápať ako investície do budúcna.
Publikácia je v prevažnej väčšine orientovaná na praktické návody a odporúčania, pričom vychádza často z praktických skúseností autorov. Tie síce súvisia s hospodárskymi a pôdoklimatickými podmienkami francúzskeho poľnohospodárstva, sú ale bez väčších problémov introdukovateľné aj na naše podmienky. Napr. medzi podrobne popisovanými 42 druhmi plodín, vhodnými ako medziplodiny a krycie plodiny, je dosť takých, ktorých osivo by sa asi ťažko u nás zháňalo, ale stále ostáva dosť druhov, u nás bežne pestovaných. Okrem týchto praktických návodov, doplnených o názorné fotografie, schémy a grafy, sú v knihe veľmi sofistikovane, prehľadne a zjednodušene rozoberané aj teoretické otázky agrochemických, agrotechnických a technologických procesov. Dotýkajú sa predovšetkým pôdy a smerujú opäť k trvalej udržateľnosti poľnohospodárstva. Motto knihy možno vyjadriť vetou, že trvalá pokrývka ochraňuje pôdu, zlepšuje jej štruktúru, zvyšuje obsah organickej hmoty v pôde, aktivuje biologické a chemické pochody a zlepšuje fyzikálne vlastnosti pôdy. To zvyšuje a stabilizuje úrody a v konečnom dôsledku znižuje náklady na pestovanie.
Ako špeciálna problematika sú v publikácii rozoberané tzv. krycie plodiny, pod ktorými treba chápať plodiny, ktoré pokryjú pôdu alebo iný porast, ktorý je do nich siaty špeciálnymi sejačkami pre tzv. priamu sejbu, čo súvisí s pásovým obrábaním pôdy.
Kniha je určená hlavne pre agronómov a roľníkov, najmä tých so zameraním na ekologické a trvalo udržateľné poľnohospodárstvo, aj keď nemusí byť vždy striktne v režime bio. Obsahuje i návody na takéto hospodárenie v sadoch a viniciach. Už samotné prečítanie knihy rozširuje obzor agronomického uvažovania a vzďaľuje čitateľa od stereotypného a rutinného agronomického uvažovania.
Ing. Pavel Zubal, CSc.