Vyháňanie blizien a opeľovanie sú kriticky dôležité kroky pri vzniku zrna. Každá opelená blizna môže pridať k úrode jedno zrno – a neopelená blizna je zas strata jedného zrna. Akákoľvek prekážka, stojaca v ceste procesu vyháňania blizien/opeľovania, má preto priamy vplyv na úrody.
Medzi prekážky úspešného vyrastania blizien a opeľovania patria faktory ako vplyv počasia, hmyzu a vlastnosti hybridu. Bežným nepriaznivým poveternostným vplyvom je sucho a bežným problémom s hmyzom je okusovanie blizien kukuričiarom koreňovým alebo chrústovcom japonským. Menej častým, ale napriek tomu závažným problémom, ktorý vyplýva zo spolupôsobenia poveternostných a hybridných faktorov, je skrúcanie blizien.
Pri tomto procese sa blizny, vychádzajúce z hornej časti šúľku, skrúcajú do klbiek a uviaznu medzi listeňmi v hornej časti šúľku a nedokážu sa v primeranom čase dostať von. Opelenie je v prípade takýchto blizien obmedzené alebo k nemu vôbec nedôjde, čo vedie k neplodnosti na špičke šúľku (Obr. 1). Tento článok opisuje proces vyháňania blizien kukurice a spôsob, akým skrútenie blizien narúša vyháňanie blizien a opeľovanie a znižuje úrody kukurice.
Proces vyháňania blizien u kukurice
Vývin kukuričného šúľku je usporiadaný tak, že zrná na základni (na báze) šúľku sú najstaršie, pričom vývin postupuje od spodu šúľku k jeho špičke. To znamená, že blizny od základne šúľku vystupujú a prijímajú peľ ako prvé (Obr.2).
Šúľok vyháňa blizny v priebehu niekoľkých dní. Keďže obdobie vymetania na kukuričnom poli sa spravidla zhoduje s časom vyháňania blizien, peľ zvyčajne dopadne na blizny ihneď po tom, ako ich šúľok vyženie z listeňov na svojej špičke (Obr. 3). Opelenie je prvým krokom vývinu zrna, po ktorom nasleduje rast peľového vrecúška po blizne a oplodnenie vajíčka.
Faktory počasia a hybridov ovplyvňujúce vyháňanie blizien
O skrútených bliznách je známe, že sa vyskytujú v chladných podmienkach, ktoré obmedzujú rast celej rastliny a jej blizien v životne dôležitom období predlžovania blizien. Niektorí odborníci uvádzajú, že sú to práve chladné nočné teploty, ktoré vedú k zvýšenej miere výskytu tohto problému, a to najmä v prípade, že chladné obdobie trvá niekoľko nocí. Je známe, že za takýchto podmienok sa výskyt skrútených blizien medzi jednotlivými hybridmi značne líši (Obr. 4 a 5). Pri hybridoch s tesne zovretými listami listeňov oplodia prečnievajúcimi cez špičku vretena sa takýto problém často vyskytuje vo vyššej miere (Obr. 5). Na tento stav môžu mať vplyv aj iné genetické vlastnosti, ktoré regulujú rast blizien a šúľku, neboli však doteraz priamo zistené žiadne.
Listene môžu predstavovať fyzickú prekážku, brániacu vyháňaniu blizien. Výskumníci zistili, že neobvykle chladné letné noci vystavili rastlinu kukurice šoku a dočasne zastavili vývin rastliny. Za takýchto podmienok môže dôjsť v nasledujúci deň k tomu, že nastane len veľmi malý rast blizny, a to najmä v prípade, že aj denné teploty sú pod normálom. Vzhľadom na takýto obmedzený rast bliznám jednoducho chýba energia, aby mohli preraziť cez prekážku, ktorú tvoria tesnejšie zovreté listene oplodia pri niektorých hybridoch. Keďže sa nedokážu predrať von, stočia sa späť a začnú tvoriť klbko popri tom, ako sa šúľok predlžuje (Obr. 5).
Prečo sú najviac postihnuté blizny na špičke? Ako blizny rastú od základne šúľku a predlžujú sa, vypĺňajú každý otvor medzi listami oplodia na špičke klasu. Blizny, ktoré šúľok vyháňa neskôr a ktoré rastú smerom k špičke vretena, musia zápasiť s bliznami, ktoré už vyšli zo šúľku, ako aj s listeňmi. To vysvetľuje, prečo krútenie blizien postihuje najviac hornú štvrtinu až polovicu vretena.
Regulácia skrúcania blizien
Skrúcanie blizien sa dá najlepšie regulovať prostredníctvom výberu hybridu a rozširovaním obdobia vyháňania blizien obmieňaním genetickej výbavy a zrelosti hybridov (FAO). Ak nastanú podmienky, ktoré vedú k skrúcaniu blizien, pestovatelia by si mali poznačiť rozdiely medzi hybridmi pre budúcu potrebu. Keďže skrúcanie blizien je sporadický problém spôsobený anomáliami poveternostných podmienok, špičkové hybridy, u ktorých sa tento problém do určitej miery vyskytuje, môžu byť v dlhodobom horizonte stále najlepšou voľbou.
Autor: Ing. Marek Jakubec