Pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku dokáže významne pomôcť k viazaniu uhlíka do pôdy. Zároveň kompletné spracovanie sladovníckeho jačmeňa od poľa až do pohára zabezpečí maximálnu pridanú hodnotu pre krajinu a jej obyvateľov. Na „Sladovníckom poľnom dni“ organizovanom Slovenským združením výrobcov piva a sladu (SZVPS) a Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) diskutovali poľnohospodári, osivári i spracovatelia.
„Sladovnícky jačmeň je už teraz pestovaný aj v slovenských podmienkach nielen uhlíkovo neutrálne, ale dokonca môže viazať viac uhlíka z atmosféry do pôdy ako sa spotrebuje pri jeho pestovaní. Sedem sladovní a viac ako stovka pivovarov spracovávajú pritom túto komoditu spracovávajú na slad priamo na Slovensku. Vytvárajú po celom území Slovenska pracovné miesta, významne priespievajú do štátneho rozpočtu. Je preto dôležité, aby aj štát hľadal spôsoby ako sladovnícko-pivovarnícku vertikálu a poľnohospodárov pestujúcich sladovnícky jačmeň podporil. Ekologický potenciál pestovania sladovníckeho jačmeňa je obrovský, štát by mal preto zintenzívniť podporu jeho pestovania,“ povedal Tomáš Ševčík, predseda Sladovníckej sekcie SZVPS. V rámci spoločného projektu SZVPS a ÚKSÚP vysiali celkovo 22 rôznych odrôd jarného i ozimného sladovníckeho jačmeňa. Výsev uskutočnil ÚKSÚP na svojej skúšobnej stanici vo Vranove nad Topľou priamo v teréne, v skutočných slovenských podmienkach.
„Ekologizácia poľnohospodárstva je nevyhnutný trend, ktorý prichádza na Slovensko aj prostredníctvom európskej legislatívy. Menej hnojív, prípravkov na ochranu rastlín, či spotreby vody a zároveň stabilnejšie a dokonca vyššie výnosy plodín, či u niektorých plodín ako je práve sladovnícky jačmeň dokonca pestovanie, ktoré viaže uhlík z atmosféry do pôdy, sú budúcnosťou aj slovenského poľnohospodárstva“, uviedla Štefánia Buschbacher, generálna riaditeľka ÚKSÚP. „Slovensko patrí medzi top 10 najväčších exportérov sladu na svete, základnej suroviny na výrobu piva. Slovenský slad je možné prostredníctvom piva ochutnať v celej strednej Európe i v západnej Európe. Pivovary intezívne pracujú na znižovaní uhlíkovej stopy a budúcnosť pestovania sladovníckeho jačmeňa v našej krajine je jeho dôležitou súčasťou. Preto slovenské sladovne dlhodobo volajú po rozšírení osevných plôch sladovníckeho jačmeňa na Slovensku. Je dôležité, aby si aj štát túto potrebu uvedomoval a našiel systémové nástroje na podporu jeho pestovania ekologickým spôsobom, viažucim uhlík z atmosféry do pôdy. Sladovnícko-pivovarnícky sektor je totiž štvrtým najvýznamnejším sektorom slovenského potravinárstva s ročnými tržbami presahujúcimi 400 miliónov eur,“ zdôraznil Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS).
Zdroj: slovenskepivo.sk