Slnečnica hľuznatá (Helianthus tuberosus)- topinambur
Trváca rastlina s podzemkovými hľuzami a mohutnou koreňovou sústavou. Pri splanených jedincoch majú hľuzy vretenovitý tvar. Výška rastlín dosahuje do 3,0 m. Stonky sú väčšinou priame, drsno chlpaté, v hornej časti rozkonárené. Listy sú striedavé, vajcovité, na okraji pílkovité, na rubovej strane belavo páperisté, dlhé 0,10 – 0,20 m, široké 50 – 100 mm. Úbory majú priemer 0,15 – 0,20 m žltej farby. Kvitne od augusta do začiatku novembra. Plodom je nažka, semená u nás nedozrievajú. Rozmnožuje sa generatívne hľuzami, ktoré sa pomerne rýchlo rozrastajú a potláčajú pôvodnú vegetáciu, najvýraznejšie na relatívne uzavretých plochách, napr. medzihrádzové priestory. Hľuzy majú podlhovastý, nepravidelný tvar s hrbolčekmi, na ktorých sú vegetačné očká. Tvoria sa v neskoršom letnom a jesennom období. Je to nenáročná rastlina, ekologicky veľmi plastická. V suchých periódach vďaka mohutnej koreňovej sústave čerpá vodu z hlbších vrstiev. Znáša mráz do -30 °C.
Pôvodný areál je v Severnej Amerike. V súčasnosti rozšírená takmer po celom svete. Na Slovensku je rozšírená takmer na celom území, od ornej pôdy, okolia vodných tokov, ruderálne plochy.
Regulácia: Konkurenčne veľmi zdatný druh. Šírenie rastlín je ťažké zastaviť. V období od 2. polovice júna do približne konca júla nie sú ešte vytvorené nové hľuzy a materské už nemajú dostatok látok na regeneráciu. Listová plocha je už dostatočne veľká na herbicídny zásah. V prvom roku ani vysoké koncentrácie glyfosátu nelikvidujú rastliny úplne. Odstránenie rastlín trvá aj viac rokov. Dobrý účinok má aj ú. l. triclopyr pri lokálnej aplikácii na plochách, kde je to možné. Je potrebné zohľadniť aj podmienky prostredia, počas letných horúčav sú aplikácie málo efektívne.
Slnečnica ročná (Helianthus anuus) burinová
Výška rastlín je do 2,50 m, výnimočne viac. Stonka je vzpriamená, často už od bázy rozkonárená, drsno chlpatá. Listy elipsovité, spočiatku protistojné, neskôr striedavé, užšie ako pri kultúrnej forme. Na rastline sa zvyčajne vytvára niekoľko úborov, často aj niekoľko desiatok a mohutných solitéroch aj viac. Úbory majú priemer zvyčajne do 50 mm, žltých jazykovitých kvetov po obvode úboru je len okolo 20. Nažky sú drobné, s hmotnosťou 1000 semien okolo 10 g. Nažky vypadávajú z úboru takmer okamžite po dozretí. Keďže ide o rovnaký druh, ľahko sa kríži s kultúrnymi formami. Krížence majú prechodné znaky. Slnečnica burinová je väčšinou neskoršia ako kultúrne formy, jednotlivé úbory dokvitajú až do neskorej jesene. V porastoch kultúrnej slnečnice kvitne zvyčajne neskôr ako pestované hybridy.
Pôvodne sa vyskytuje v Severnej Amerike. V SR v teplých oblastiach všade, kde sa pestuje slnečnica.
Regulácia: Problémom v SR je relatívne častý výskyt slnečnice kultúrnych foriem ako strniskovej buriny po podmietkach obilnín, ktoré kvitnú podstatne neskôr ako pri výseve. Doba kvitnutia je v neskorom lete až jeseni, čo sa prekrýva s dobou kvitnutia burinovej formy. Semená pri neskoršom spracovaní pôdy stihnú dozrieť. Vzhľadom k prevahe pestovaných hybridov s toleranciou k ALS inhibítorom – Clearfield, CL plus, ExpressSun a častému výskytu slnečnice v sóji, a to kultúrnej, ale aj burinovej dochádza ku kríženiu. Takto vznikajú populácie krížencov, ktoré sú tolerantné voči ALS inhibítorom a napr. v sóji pri post. aplikáciách nelikvidovateľné. Takéto prejavy sa už objavujú v oblastiach s vyšším zastúpením sóje a častejším používaním ú. l. imazamox a thifensulfuron-methyl. V SR okresy MI, TV, KE, RS, ale aj inde. Zatiaľ v obmedzenom počte, ale riziko rozšírenia je dosť veľké. Preto je veľmi dôležité likvidovať tieto rastliny mechanicky alebo chemicky (platí aj pre iné invázne druhy, ktoré pri veľmi teplej jeseni takisto dozrejú). Aplikovať preemergentne prípravky s ú. l. metribuzin alebo clomazone, ktoré pri dostatočnej pôdnej vlhkosti fungujú proti slnečnici v sóji spoľahlivo. V slnečnici sa zatiaľ vyskytuje zriedkavo, pôvodná burinová slnečnica je v CL a Express technológiách zatiaľ dostatočne regulovaná.
Kukurica: veľmi dobrú účinnosť majú mesotrione, sulcotrione, tembotrione, isoxaflutole, clopyralid, fluroxypyr, 2,4 D, dicamba, bromoxynil, rimsulfuron, nicosulfuron.
Mak: clomazone, mesotrione, tembotrione.
Repa cukrová: triflusulfuron, clopyralid, v conviso odrodách Conviso one(foramsulfuron + thiencarbazone-methyl).
Autor: Ing. Peter Mižík, Agrofert o. z. Agrochémia