Slovenské mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM) sa už intenzívne pripravujú na žatvu, ktorá sa v tomto roku začne o niečo skôr ako obvykle.
„Počasie zatiaľ úrode pšenice i raže a ostatným spracovávaným komoditám prialo, bol dostatok zrážok i vysoké teploty. Stále však hrozia isté riziká, napríklad intenzívne dažde, políhanie alebo plesňové choroby. Aj keď sú očakávania úrody pozitívne, musíme počkať do žatvy, ktorá sa v tomto roku uskutoční skôr ako v roku 2023. Otázkou bude nakoniec dostupnosť najvyššej kvalitatívnej triedy pšenice, ktorú slovenské mlyny používajú a v minulom roku sme jej na domácom trhu zaznamenali mierny nedostatok,“ vysvetlil Milan Lapšanský, generálny sekretár SSM. V roku 2023 presiahli zberové plochy pšenice 400 000 ha a raže cez 9 000 ha.
V hospodárskom roku 2022/2023 spracovali slovenské mlyny 349 000 ton potravinárskej pšenice a 14 800 ton raže. Celkovo na múky a múčne zmesi iné ako pšeničné, prípadne pšenično-ražné, mlyny využili v roku 2023 približne 8 000 ton špeciálnych obilnín. Produkcia slovenských mlynov pritom zahŕňa všetky druhy múk, od hladkých, cez polohrubé, hrubé až po krupičné. Dôležitým dodávateľom múky sú však slovenské mlyny aj pre domácich výrobcov cestovín, pre ktorých vyrábajú špeciálne cestovinárske múky, odlišujúce sa svojimi vlastnosťami od múk, ktoré využívajú spotrebitelia na pečenie.
„Ceny pšenice zatiaľ na trhoch mierne rastú, stále sú však prítomné aj skladové zásoby z minuloročnej žatvy, preto očakávame mierny pokles súčasných burzových cien. Závislé však budú od úrod vo veľkých krajinách EÚ, Rusku i na Ukrajine, ktoré ovplyvňujú ceny na najvýznamnejších burzách. Slovenské mlyny združené v Slovenskej spoločnosti mlynárov majú záujem nakupovať výhradne slovenskú pšenicu, preto veríme, že od našich domácich poľnohospodárov budú mať dostatok relevantných ponúk. Časť pšeníc z novej úrody už bola nakontrahovaná a zbytok sa začne kontrahovať čoskoro,“ vysvetlil Milan Lapšanský, generálny sekretár SSM.
Slovenská spoločnosť mlynárov združuje výrobcov múky a mlynských krmív z celého Slovenska. Má šesť členov vo viacerých regiónoch Slovenska. Zamestnáva takmer 500 pracovníkov.
Zdroj: Ing. Milan Lapšanský, SZPCC