Zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Slovenskej poľovníckej komory (SPK) a Slovenskej lesníckej komory (SLsK) spolu s Richardom Takáčom, ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, 30. 6. 2025 na pôde SPPK podpísali spoločné Memorandum o podpore prijatia nového zákona o poľovníctve do ďalšieho legislatívneho procesu.
V dlhodobom záujme Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory za účelom znižovania každoročných vysokých škôd na poľnohospodárskych plodinách je, aby bol navrhovaný zákon o poľovníctve, ktorý bol tento rok vypustený z rokovania vlády SR, opätovne zaradený do riadneho legislatívneho procesu. Práve preto SPPK iniciovala začiatkom júna stretnutie s lesníkmi aj poľovníkmi, a 30. 6. 2025 aj podpis spoločného Memoranda o podpore prijatia nového zákona o poľovníctve do ďalšieho legislatívneho procesu.
Andrej Gajdoš predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory poďakoval prítomným signatárom za podpis spoločného memoranda: „My, aktéri, si uvedomujeme našu úlohu pre túto krajinu a pre krajinotvorbu, pretože či lesníci, poľovníci alebo poľnohospodári, k nej máme veľmi blízko a sme s ňou dennodenne v kontakte. Uvedomujeme si, že krajina tu je pre všetkých, nielen pre nás. Škody zverou, nám, bohužiaľ, z roka na rok narastajú, predovšetkým ide o raticovú zver. Táto zver spôsobuje enormné škody na poľnohospodárskych plodinách, znemožňuje obnovu lesných porastov a treba to, samozrejme, regulovať. Priemerné škody máme vyčíslené za rok 2024 vo výške 18 miliónov eur a za posledné desaťročie je to 140 miliónov eur, reálne odhadujeme škody oveľa vyššie a súčasný zákon to nereflektuje.“ Vznikajú tak zbytočné problémy medzi užívateľmi poľnohospodárskych pozemkov a užívateľmi poľovných revírov.
Medzi signatármi na pôde SPPK nechýbal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, ktorý zdôraznil, že prijatie nového zákona o poľovníctve je na Slovensku potrebné a zákon je pripravený dobre: „Môžem povedať, že príprava nebola jednoduchá, ale bola historicky iná ako po minulé roky a desaťročia. Prvýkrát historicky sa tento zákon nepripravoval len na ministerstve pôdohospodárstva, ale tento zákon bol písaný v regiónoch na celom Slovensku.“
Spoločným memorandom signatári vyzývajú vládu SR, aby tento zákon schválila, ako aj všetkých poslancov Národnej rady SR, aby ho schválili. Andrej Gajdoš predseda SPPK: „Čas ukáže, ako sa k tomu postavia poslanci. Ja pevne verím, že záujmy nás troch najkompetentnejších k tejto veci, prevýšia osobné záujmy niektorých poslancov a zákon v najbližšej dobe bude prijatý a schválený.“
SPPK sa od minulého roka intenzívne zapájala do príprav nového zákona o poľovníctve, aktívne sa zapojila aj do pripomienkového konania, kedy počas medzirezortného pripomienkového konania uplatnila 66 pripomienok. Aktuálny návrh zákona o poľovníctve SPPK považuje za pozitívnu zmenu, ktorá môže nastať v oblasti roky sa zhoršujúcej situácie s premnoženou poľovnou zverou.
V mnohých regiónoch Slovenska sa škody zverou na poľnohospodárskej pôde stali každoročným problémom. Pestovateľom prinášajú nielen ekonomické straty, ale aj frustráciu a bezmocnosť. Minulý rok (2024) bola škoda zverou spôsobená na 67 744 hektároch poľnohospodárskej pôdy v celkovej výške v hodnote 18 524 377 €.
SPPK už niekoľko rokov vykonáva monitoring škôd na poľnohospodárskych plodinách, ktoré spôsobuje poľovná zver. Hoci údaje zbierame počas celého roka, v realite však nezohľadňujú celkovú situáciu v chotároch, keďže monitoring nie je povinný a zapájajú sa do neho len niektorí naši členovia, nakoľko aktuálne takmer vôbec nedochádza k náhrade vzniknutých škôd na poľnohospodárskych plodinách.
Zdroj: TS SPPK