Moderné agronomické poznatky stavajú pôdu do centra pozornosti ako živý ekosystém, ktorého zdravie je kľúčové pre dlhodobú udržateľnosť poľnohospodárstva. O tom, prečo je mikrobiálny život v pôde tak dôležitý a ako ho správne podporovať, hovoril počas stretnutia organizovaného Czech Organics na EKOFARME PROBIO popredný európsky odborník Gernot Bodner z iniciatívy Boden Pioniere.
Demonštračná farma sa stala tradičným miestom výmeny odborných poznatkov. Bodner v úvode vysvetlil, že pôda je dynamickým systémom, kde rôznorodé mikrobiálne spoločenstvá zabezpečujú kolobeh živín, mineralizáciu organických látok a stabilitu pôdnej štruktúry. Mikroorganizmy pôsobia ako neviditeľní inžinieri, ktorí formujú a udržiavajú funkčnosť pôdy aj počas náročných klimatických podmienok.
Osobitnú pozornosť venoval Bodner tzv. mikrobiálnym hotspotom, ktorými sú rizosféra, biopóry, rastlinné rezíduá a pôdne agregáty. Práve v týchto zónach sa koncentruje vysoká biologická aktivita, ktorá rozhoduje o dynamike uvoľňovania živín a formovaní humusu.
Jednou z hlavných tém bola aj nová humusová teória, ktorá prehodnocuje tradičné chápanie humusu ako stabilnej a internej organickej hmoty. Bodner predstavil moderný pohľad, podľa ktorého humus predstavuje priebežný stav organickej hmoty v rôznych fázach rozkladu a premien, pričom kľúčovú úlohu zohráva pôdny mikrobiom. Humus tak nie je konečný produkt, ale neustále sa meniaca súčasť aktívneho pôdneho života.
Stretnutie prinieslo účastníkom racionálne, na vedeckých poznatkoch založené informácie, ktoré sú prakticky aplikovateľné v poľnohospodárskej praxi. Bodner zdôraznil, že pochopenie funkcie jednotlivých mikrobiálnych skupín umožňuje cielene riadiť pestovateľské systémy smerom k regeneratívnemu hospodáreniu…
Viac sa dočítate v pripravovanom čísle 7/2025.