V novo publikovanej štúdii výskumníci z Pennsylvania State University naznačujú, že najlepšie výsledky v oblasti ochrany proti škodcom môžu nastať vtedy, keď pestovatelia podporujú biologickú kontrolu vo forme prirodzených nepriateľov škodcov – výsevom krycích plodín. „Použitie krycích plodín môže pomôcť znížiť eróziu a stratu živín, zlepšiť zdravie pôdy a zlepšiť ochranu proti škodcom,“ poznamenal spoluautor štúdie John Tooker, profesor entomológie na Penn State’s College of Agricultural Sciences . Aj keď sa využívanie takýchto metód zvýšilo, používanie pesticídov naďalej narastá. „Krycie plodiny, môžu poskytnúť prostredie pre populácie prirodzených nepriateľov škodcov,“ povedal Tooker. Ozimné krycie plodiny napríklad môžu byť útočiskom predátorských populácií mimo vegetačného obdobia hlavnej plodiny. Akonáhle je krycia plodina zabitá, aby sa umožnil rast trhovej plodiny, zvyšky krycích plodín zostávajú na pôde počas vegetačného obdobia a zlepšujú biotop pre týchto predátorov.
Cieľom štúdie bolo preskúmať, ako poľnohospodárske postupy – krycie plodiny, pestovanie bez orby a striedanie plodín – interagujú s dvoma stratégiami na ochranu proti škodcom, ktoré využívajú insekticídy. Týmito stratégiami je preventívna ochrana proti škodcom, pri ktorej pestovatelia vysievajú semená ošetrené systémovým insekticídom na kontrolu skorých škodcov a integrovaná ochrana proti škodcom, prístup, ktorý zahŕňa vyhľadávanie škodcov a používanie insekticídov len vtedy, keď počet škodcov prekročí ekonomické prahy. „Predpokladali sme, že zvýšená vegetatívna pokrývka na začiatku sezóny, ktorú poskytujú ozimné alebo jarné krycie plodiny, by prospela populáciám predátorov a zvýšila ich potenciál biologickej kontroly,“ povedala vedúca autorka štúdie Elizabeth Rowenová.
Výskumníci sa rozhodli preskúmať tieto scenáre založením dvoch experimentálnych polí bez orby, aby otestovali účinky ochrany proti škodcom krycích plodín počas troch rokov v rotácii kukurica-sója-kukurica. Tento experiment bol súčasťou väčšieho projektu skúmajúceho interakciu manažmentu škodcov a krycích plodín na kvalitu pôdy, zaburinenie a tlak škodcov.
Výskumníci dospeli k záveru, že sejba krycích plodín a podpora populácií prirodzených nepriateľov chránili kukuricu a sóju pred poškodením. Pričom krycie plodiny boli pri znižovaní hustoty škodcov a poškodenia účinnejšie ako ktorákoľvek iná použitá stratégia ochrany.
Zdroj: psu.edu