Január je tradičným termínom, kedy spoločnosť Corteva Agriscience Slovensko organizuje odborné podujatie, tohto roku s témou efektívneho zvyšovania úrod obilnín a olejnín.
Jesenné riešenie problematických burín v obilninách
Podľa údajov, ktoré predstavil Ing. Jiří Matoulek z Corteva Agriscience ČR, v ostatných rokoch narastá v obilninách podiel herbicídneho ošetrenia na jeseň. Pokiaľ v roku 2011 boli na jeseň ošetrované len 4 % porastov, v minulom roku to bolo až 38 % plôch. Za hlavné dôvody nárastu jesenného herbicídneho ošetrenia označil miernejší a teplejší priebeh jesenného počasia a neskorší príchod zimy. Na jeseň sa využíva nižšia rastová fáza burín a ich vyššia citlivosť na ošetrenie. Účinnosti jesenných herbicídov tiež napomáhajú istejšie vlahové podmienky a možnosť striedania herbicídov s rôznym mechanizmom účinku.
Od herbicídu sa požaduje vysoká účinnosť voči kompletnému spektru dvojklíčnolistových burín a výmrvu repky. Dôležitá je tiež jeho účinnosť proti problematickým burinám a metličke obyčajnej, vrátane jej rezistentných populácií, čo vyžaduje prípravok s rôznymi mechanizmami účinku.
V portfóliu spoločnosti Corteva Agriscience tieto podmienky spĺňa nový herbicíd Juventus, ktorý ponúka širokospektrálnu technológiu do všetkých ozimných obilnín. Ide o špeciálny herbicíd vyvinutý pre podmienky strednej Európy, ktorý v sebe spája tri účinné látky s odlišným mechanizmom účinku flufenacet, diflufenican a arylex. Spojenie týchto účinných látok zabezpečuje kombinovanú účinnosť cez korene a listy. Okrem vysokej účinnosti na výmrv repky, poskytuje riešenie problematických burín, ako sú pakosty, mak vlčí, zemedym, hluchavky, úhorník, lipkavec a ďalšie. Excelentnú účinnosť vykazuje aj na populácie metličky rezistentné voči ALS, PS II a ACCazy.
Fungicíd Doctor poskytuje široké možnosti použitia
Problematike fungicídnej ochrany obilnín sa venoval Ing. Jozef Gembec z Corteva Agriscience Slovensko, ktorý predstavil fungicídny prípravok Doctor.
Od moderného fungicídu sa dnes očakáva dlhodobá reziduálna účinnosť, široká registrácia a účinnosť na veľké spektrum chorôb so širokým aplikačným oknom. Okrem týchto vlastností poskytuje fungicíd Doctor systémový účinok s významným green-efektom s navýšením úrody. Vďaka EC formulácii je odolný voči zrážkam už 30 minút po aplikácii. Prípravok v sebe kombinuje dve účinné látky proquinazid a prothioconazole. Vďaka ich synergickému účinku dosahujú výborné výsledky pri razantnom zastavení infekcie a preliečení celého listového aparátu s dlhodobou účinnosťou. Fungicíd Doctor je tak vhodný do pestovateľských systémov so strednou aj vysokou intenzitou.
Správne zvolená kombinácia pri fungicídnom ošetrení repky
Komplexný prístup k regulácii rastu a fungicídnej ochrane repky prezentoval Ing. Roman Hnilička, Ph.D. z SPZO Česká republika. Z hľadiska morforegulačného ošetrenia sa v porastoch repiek z 58 % uplatňuje ošetrenie tebuconazolom. CCC sa využíva na 30 % plôch, mepiquat na 23 % a ostatné látky na 18 % plôch. Z pokusov, ktoré realizoval SPZO v roku 2022, vyplýva, že najlepšie výsledky, čo sa týka hmotnosti a dĺžky, dosiahol variant ošetrení kombináciou Caramba a Retacel. V pokusoch realizovaných na jeseň 2023 sa ako výrazne najlepšie ošetrenie prejavila kombinácia prípravkov Caramba, Utrisha N a Kinsidro Grow. Tento variant zväčšil dĺžku koreňa o 8,2 % a hmotnosť koreňa o 5,9 %.
Ing. Hnilička sa venoval aj zhodnoteniu aktuálneho stavu porastov repiek. Oproti jeseni 2022, v roku 2023 stúpol podiel horších porastov v ČR až o 7 %, čo je dané najmä problémami s reguláciou škodcov a rastúcou škodlivosťou hraboša. Na Slovensku medziročne poklesol podiel dobrých porastov na úkor veľmi dobrých porastov, no z hľadiska zlých porastov je situácia rovnaká ako v roku 2020 a to na úrovni 8 – 9 %.
Z hľadiska fungicídneho ošetrenia v roku 2023 dominovalo u členov SPZO v májových termínoch ošetrenie fungicídom Pictor (40 %) a Kapitan (28 %). Na základe sledovania infekčného tlaku patogénov v roku 2023 dominovala Botrytis cinerea a Sclerotinia. Nemenej významnými chorobami bola aj perenospora parasitica a verticilium dahliae.
Ako ochrániť porasty pred krytonosom
Ochrana proti krytonosovi repkovému a krytonosovi štvorzubému patrí na začiatku jarnej vegetácie k opatreniu, ktoré je nutné vykonať takmer na všetkých porastoch ozimnej repky, ako vo svojej prednáške uviedol doc. Ing. Ján Kazda, CSc. Po zákaze účinných látok chlorpyrifos a tiakloprid je ochrana proti krytonosom v jarnom období zložitejšia. Je nutné zvoliť skutočne optimálny termín aplikácie a ošetrenie opakovať.
Na väčšine územia ČR prevládal v roku 2023 výskyt krytonosa štvorzubého. Najmä na Morave a vo východných Čechách bol výskyt krytonosa štvorzubého až 10-krát vyšší ako výskyt krytonosa repkového. Každé pesticídne ošetrenie má význam, zníži výskyt poškodenia. Lepšie výsledky sa dosiahnu pri opakovanom ošetrení. Pri prvom ošetrení je možné odporučiť prípravky na báze pyretroidov. Čím väčšia dávka účinnej látky, tým lepšie. Osvedčila sa účinná látka etofenprox (napr. Magma). Dôležitá je kombinácia systémovo pôsobiaceho insekticídu (napr. acetamiprid v prípravku Gazelle) s pyretroidom. Systémový prípravok účinkuje aj na malé larvy, preto je výhodnejšie ho aplikovať až pri druhej aplikácii. V tejto dobe je pravdepodobné, že už v stonke sú larvy.
Skúsenosti s prípravkom Utrisha N
Prípravok Utrisha N obsahujúci Methylobacterium Symbioticum je na trhu už druhú sezónu. Skúsenosti s použitím biologickej cesty fixácie vzdušného dusíka rastlinami odprezentoval Ing. Tomáš Vereš, Corteva Agriscience Slovensko.
Na základe výskumu, ktorý bol realizovaný na jačmeni jarnom v spoločnosti Ditana, je preukazné, že efekt ošetrenia prípravkom Utrisha N je najviditeľnejší v období, ktoré nie je pre rastliny ideálne. V suchom roku 2022 tak ošetrenie zvýšilo úrodu o 0,67 až 1,12 t/ha. Pričom najlepšie výsledky sa dosiahli pri hnojení na úrovni 75 kg/ha N. V klimaticky priaznivejšom roku 2023 vykazovali výsledky menší rozdiel medzi ošetreným a neošetreným variantom. Aplikácia Methylobacterium Symbioticum však vždy priniesla zvýšenie úrody pri úspore nákladov na hnojivá pri udržaní vysokej kvality produkcie. V praxi sa navýšenie úrod na viacerých podnikoch na Slovensku pohybovalo od 5 do 8 %.
Ing. Vereš tiež poukázal na potrebu aplikovať mikrobiologický prípravok pri vhodných podmienkach. Ideálna teplota by mala dosahovať 5 oC, pričom po aplikácii sa nesmú vyskytovať mrazy. Vtedy rastliny zatvárajú prieduchy a aplikované baktérie, ktoré potrebujú na prienik do rastliny 5 až 7 dní, hynú. Ideálne rastové štádium na aplikáciu Utrisha N je počas aktívneho rastu plodiny. Prípravok tiež vykazuje veľmi dobrú miešateľnosť s prípravkami na ochranu rastlín. Nesprávna TM kombinácia však môže baktériu okamžite zabiť. Spoločnosť Corteva Agriscience disponuje presnými odporúčaniami, s čím je možné tento prípravok kombinovať a čomu sa, naopak, vyhnúť.
Čo nové na komoditnom trhu?
Aktuálnej situácii na komoditnom trhu s repkou sa venoval Ing. Martin Volf, SPZO Česká republika. Z hľadiska nášho regiónu označil pestovanie repky za stabilné, čo sa týka pestovateľských plôch aj dosahovaných úrod. Iná situácia je však na komoditných trhoch. Obrovský dopyt po repke a situácia okolo Ukrajiny v roku 2022 vytlačili ceny na rekordné úrovne. V roku 2023 sme však boli svedkami rýchlej konsolidácie cien na súčasné úrovne, čo pestovateľov pochopiteľne neteší. Geopolitická situácia spôsobila, že gro komodít z Ukrajiny skončilo na trhu EÚ. Z dôvodu vojny Ukrajina stratila trhy v Afrike, ktoré obsadilo Rusko. Ing. Volf upozornil, že s týmto stavom treba počítať aj v roku 2024. Tlak na ceny spôsobuje aj nárast výmery repky vo svete. Najmä otázka pestovateľských plôch tejto plodiny v Kanade a Austrálii, o ktorej sa rozhoduje v priebehu marca a apríla, rozhodne o cenových hladinách v roku 2024. Ak cena repky bude na nízkych úrovniach, môže nastať to, že v týchto krajinách uprednostnia pestovanie pšenice.
Je tak možné vidieť aj určité pozitívne impulzy pre ceny repky v EÚ. EÚ stále nemá dostatočnú produkciu a značná časť repky je tak naďalej dovážaná. Z dôvodu podmočenia a vyorávok sa odhaduje pokles výmery tejto plodiny v EÚ o 5 %. Ing. Volf tak odporúča predaj repky z úrody 2023 neuponáhľať a predávať postupne s potenciálom lepších realizačných cien v priebehu jari a začiatku leta.
Tomáš Baran