Problémy s cenami energií, hnojivami a prípravkami na ochranu rastlín a materiálmi posúvajú poľnohospodárstvo do nového obdobia. Kým donedávna sa hovorilo o poľnohospodárstve 4.0, ktoré má prostredníctvom nových technológií priniesť väčšiu efektivitu, dnes sme svedkami toho, že technológie náš súčasný problém nemusia vyriešiť a treba sa zamerať na riešenia, ktoré aj pri menších finančných a energetických vstupoch zabezpečia dostatok potravín za primeranú cenu. V rastlinnej produkcii je toto riešenie možné len prostredníctvom nového pohľadu na základný výrobný prostriedok, pôdu.
V minulom a aktuálnom čísle nášho časopisu sa v širšej miere venujeme oblasti zúrodňovania pôdy, technológiám obrábania, ktoré majú pozitívny vplyv na úrodnosť pôdy, tvorbu humusu a zachytávanie CO2. Trend tzv. regeneratívneho hospodárenia aj v súvislosti s ukladaním uhlíka do pôdy sa postupom času dostáva od skupiny nadšencov tohto typu hospodárenia aj do oblasti vedy a výskumu. Aj v tomto čísle preto nájdete viacero odborných príspevkov venujúcich sa tejto problematike. Postrehy z konferencie Živá Krajina, ktorá sa nedávno konala v Prahe, poukazujú na to, že tzv. uhlíkové poľnohospodárstvo začína naberať na význame. Dočítate sa tiež, ako tieto princípy uplatňujú a aké benefity prinášajú poľnohospodárom v Poľsku. Manažment rastlinných zvyškov a sekvestrácia uhlíka na poľnohospodárskej pôde sú témy ďalších dvoch príspevkov. Veda sa začína zaoberať aj tým, aká je vlastne uhlíková stopa produkcie z jednotlivých plodín. Dozviete sa tiež, aká je interakcia jednotlivých živín v pôde a ozrejmíme ich vzájomné interakcie, ktoré podmieňujú ich mobilitu a prijateľnosť pre rastliny. V období, keď za celý marec viac-menej nezapršalo, sú aktuálne aj články o závlahách, ktorých ekonomická efektivita v korelácii s absenciou zrážok a rastúcimi cenami komodít jednoznačne rastie na význame.
Bohužiaľ, aj v dôsledku nešťastných udalostí na Ukrajine, ktoré vo výraznej miere ovplyvnia svet, ktorý sme doteraz poznali, sa bude musieť zmeniť aj pohľad na poľnohospodárstvo a to nielen optikou Zelenej Dohody. Verím, že čoskoro začneme hovoriť o poľnohospodárstve 5.0, ktoré rieši problémy komplexne a viac sa zaoberá tým, čo sa deje v pôde.
Autor: Tomáš Baran