Počas tohtoročnej žatvy poháňanej optimizmom z rastúcich cien komodít si málokto vedel predstaviť, že v októbri budú v dôsledku cien zemného plynu a energií sklady s hnojivami prázdne a fabriky na ich výrobu odstavené. Energetická kríza z roku 2021 sa zrejme zapíše do dejín, ale aj prehrmí ako iné krízy v minulosti. Katalyzuje však viacero procesov, ktoré môžu mať v nasledujúcom období významný dopad na procesy manažmentu rastlinnej výroby. Verím, že otázka nedostatku hnojív na trhu sa v priebehu zimných mesiacov dorieši. Z hľadiska cien týchto vstupov sa však bezpochyby posúvame na nové cenové úrovne, na ktoré si budeme musieť zvyknúť. Aj keď na jeseň je možné zazmluvniť budúcoročnú úrodu za veľmi slušné ceny, nikto
netuší, čo nás čaká ďalej. Ak si k tomu primyslíme podmienky udávané stratégiou Farm to Fork súvisiace so znižovaním vstupov a ekologizáciou výroby, dostaneme zaujímavý mix externalít, na ktoré musí poľnohospodár vo veľmi krátkom čase reagovať.
Niečo mi napovedá, že stojíme na rozhraní doby, kedy sa neefektívne hnojenie priemyselnými hnojivami stane luxusom, ktorý si nebudeme môcť dovoliť. Možno sa kvôli tomu začneme v praxi skutočne viac pozerať na to, čo máme v pôde a v rastline. Na programe dňa by mala byť aj diskusia o alternatívnych zdrojoch živín, organickej hmote a nových plodinových systémoch v kontexte sprístupňovania a fixácie živín.
Nasledujúca jar bude z mnohých aspektov veľmi zaujímavá. Súčasná situácia bezpochyby zamieša plánovanými osevnými postupmi. Dobrým indikátorom budú plochy osiate sójou, ktorá pravdepodobne na mnohých lokalitách ukrojí z plôch na dusík a energie náročnej kukurici.
Ako veľmi klesne spotreba hnojív? Škoda, že neexistujú štatistiky, z ktorých by bolo možné zistiť, akým spôsobom bol dusík do porastu aplikovaný, keďže využívanie rozpustenej močoviny na list pravdepodobne naberie na význame. Kto sa rozhodne znížiť spotrebu predražených hnojív, mal by prostriedky ušetrené za granulát presmerovať do medziplodín, ktorých integrácia do osevného postupu je vhodnou cestou, ako zvládať to, čo nás čaká v budúcnosti.
Autor: Tomáš Baran, redaktor Naše Pole