Plzeňský Prazdroj svojím projektom Pre jačmeň prepojil pivovarníkov, pestovateľov a odborníkov na agrolesníctvo s cieľom pomôcť zmierniť negatívne trendy zmeny klímy aj na pestovanie sladovníckeho jačmeňa. Beží od roku 2022 v spolupráci s odborníkmi z Nadácie Ekopolis a s expertmi z Národného lesníckeho centra. V jeho rámci sa uskutočnilo celkovo 10 výsadieb drevín v slovenských poľnohospodárskych družstvách, ktoré sa do iniciatívy zapojili. Ide hlavne o väčšie poľnohospodárske podniky zo západného Slovenska: PD Radošinka Veľké Ripňany, VPP SPU Nitra v Oponiciach, ZAD Dvory nad Žitavou, či PD DEVIO Nové Sady. Celkovo to bude 1 500 stromov.
V novembri a na začiatku decembra sa uskutočnili dve výsadby. Prebehli v poľnohospodárskych družstvách ZAD Dvory nad Žitavou, kde pribudlo až 500 drevín, a to topoľ čierny a topoľ biely, a PPD Prašice, kde bolo vysadených 60 kusov drevín: topoľ čierny, jarabina vtáčia, jarabina mukyňa a pagaštan konský. Dreviny boli zasadené na okrajoch pôdneho bloku a pozdĺž poľnej cesty. Posledná výsadba prebehne v PD DEVIO Nové Sady na jar 2025. Tu bude vysadených 120 kusov drevín, medzi ktorými sú lipy malolisté a veľkolisté, brezy, javory, jablone a hrušky.
„Snažíme sa navracať do krajiny druhy, ktoré sú pre ňu typické a zároveň sú primerane odolné a schopné prosperovať aj pri meniacej sa klíme,“ uviedol Ivan Tučník, vedúci projektu za Plzeňský Prazdroj Slovensko.
„Sme hrdí na to, že sme vytvorili unikátny model spolupráce, ktorý ukázal, ako môžeme efektívne čeliť dôsledkom klimatických zmien, a aj to, že bol oň zo strany pestovateľov záujem,“ doplnil Martin Gálik, programový manažér Nadácie Ekopolis.
Predseda PD Prašice Marián Cikatricis vyzdvihol nielen prínos nových stromov pre vzhľad krajiny, či lepšie podmienky pre cykloturistiku, ale pre lepšie zvládnutie kalamitných výskytov hraboša, pretože poskytnú stanovištia pre dravcov. Vyjadril presvedčenie, že väčšina poľnohospodárov je rozumne „zelených“ a nepotrebuje až také striktné predpisy, čo sa tejto oblasti týka. Spomenul aj súčasný paradox, keď má kŕmny jačmeň lepšiu výkupnú cenu ako sladovnícky. Prazdroj si na kvalite surovín zakladá a zároveň sa ich snaží nakupovať čo najbližšie k svojmu pivovaru. V roku 2023 nakúpili 100 % sladovníckeho jačmeňa od lokálnych dodávateľov, celkovo šlo o vyše 27-tisíc ton. V roku 2024 sa tento objem navýši na 30 500 ton.
-hl-