Základné látky je možné použiť ako alternatívnu náhradu pesticídnych prípravkov pre ochranu rastlín a poľnohospodárskych produktov prípadne na dezinfekciu priestorov, náradia a nástrojov. Termínom základné látky sa v súlade s článkom 23 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 označujú látky spĺňajúce štyri základné požiadavky, teda a) nie sú problémové, b) nemajú prirodzenú schopnosť narušiť endokrinný systém a nemajú neurotoxické alebo imunotoxické účinky, c) prevažne sa nepoužívajú na účely ochrany rastlín, ale napriek tomu sú užitočné pri ochrane rastlín, buď priamo alebo v prípravku, ktorý sa skladá z tejto látky a jednoduchého rozpúšťadla a d) neuvádzajú sa na trh ako prípravky na ochranu rastlín.
Pre účely tohto nariadenia sa za základnú látku považuje účinná látka, ktorá spĺňa kritériá pre „potraviny“ podľa článku 2 nariadenia (ES) č. 178/2002.
Napriek skutočnosti, že prvá základná látka bola schválená pred desiatimi rokmi, ich reálne využívanie je skôr ojedinelé aj napriek skutočnosti, že základné látky tvoria samostatnú kategóriu v Zozname autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod.
Základné látky sa môžu použiť v ochrane rastlín len v súlade s podmienkami uvedenými v nariadení o ich schválení a v revíznej správe (review report). Príslušné nariadenia (vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie) a revízne správy (len v anglickom jazyku) sa dajú vyhľadať v Pesticídnej databáze EÚ na web stránke: https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/eu-pesticides-database/start/screen/active-substances
Rozsah použitia základných látok je pomerne široký s ohľadom na ich počet, funkciu ochrany, cieľový škodlivý organizmus i cieľovú skupinu rastlín. Tieto látky sú pre rastliny účinné a bezpečné a nemajú žiadne riziko pre pôdu, povrchové a podzemné vody. Podmienky použitia jednotlivých základných látok sú v slovenskom jazyku dostupné na webovom sídle Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra: https://www.nppc.sk/vurv-vua-michalovce/zakladne-latky-pri-ochrane-rastlin-vua/.
Popularizácii základných látok sa venujeme v odbornom periodiku Naše pole už od roku 2020. V tomto roku Európska únia schválila dve základné látky. V poradí 25. základnou látkou je hydroxid horečnatý E 528 a 26. látkou sú sušené pelety Onobrychis viciifolia (vičenec vikolistý).
Hydroxid horečnatý E 528
Bol schválený ako základná látka Vykonávacím nariadením Komisie (EÚ) č. 2024/836 z 12. marca 2024. V revíznej správe Komisie dokončenej v Stálom výbore pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá na jeho zasadnutí 31. januára 2024 sú uvedené vlastnosti a použitie základnej látky hydroxid horečnatý E 528 (PLAN/2023/2331 RR Rev. 2), na základe ktorej je odporúčané jeho použitie.
Základnú látku hydroxid horečnatý E 528 je možné použiť ako náhradu fungicídov pre ochranu viniča hroznorodého, olivy európskej, banánovníka obyčajného, ovsa siateho, raže siatej, tritikale, pšeníc (všetky druhy rodu pšenica), rajčiaka jedlého, ľuľka baklažánového, papriky ročnej (sladkej i štipľavej), machoviek (všetky druhy rodu machovka), ľuľka mäkkoostnatého (pepino), ľuľka zemiakového, ruží (všetky druhy rodu ruža), okrasných rastlín, broskyne obyčajnej, marhule obyčajnej, čerešne višňovej, slivky domácej, nektárinky (broskyňa obyčajná var. nektárinka), mirabelky (slivka domáca podruh mirabelka) a ryže siatej.
Z hydroxidu horečnatého vo forme kvapalného suspenzného koncentrátu alebo tuhého bieleho prášku sa vytvorí suspenzia v roztoku studenej vody, ktorá sa aplikuje postrekom v rastových fázach v závislosti od ošetrovaných rastlín. Zber a konzumácia komodít nemá obmedzenia, pretože ochranná doba ošetrených rastlín nie je žiadna.
Hydroxid horečnatý chráni rastliny viniča pred hubovými chorobami ako je peronospóra viniča (Plasmopara viticola), múčnatka viniča (Uncinula necator) a čierna hniloba viniča (Phyllosticta ampelicida) a aplikuje sa v rastových fázach od začiatku vývinu prvého listu (BBCH 10) do mäknutia bobúľ (BBCH 85). Ročne sa odporúča jeden postrek s maximálnou aplikačnou dávkou hydroxidu horečnatého 3,5 kg/ha/rok.

Na obilniny (ovos, raž, tritikale, pšenica) sa aplikuje v rastových fázach od začiatku steblovania, keď hlavné a vedľajšie odnože sú vzpriamené a začínajú sa predlžovať, rastový vrchol je vzdialený min. 1 cm od odnožovacieho kolienka (BBCH 30) až do stredu kvitnutia, keď 50 % tyčiniek je zrelých (BBCH 65) a ochraňuje obilniny pred napadnutím septoriózami (Septoria sp.). Odporúčané sú 3 postreky v dňových intervaloch s aplikačnou dávkou hydroxidu horečnatého 5,6 kg/ha a maximálnou aplikačnou dávkou za rok 16,8 kg/ha. Rovnaký počet postrekov a zhodné aplikačné dávky hydroxidu horečnatého sú odporúčané aj pre ochranu rajčiaka, baklažánu a papriky v rastových fázach BBCH 14 (rozvinutie 4. listu na hlavnom výhone) do BBCH 85 (50 % plodov má typickú plne zrelú farbu) pred napadnutím plesňou zemiakov (Phytophthora infestans).
Postrekom hydroxidom horečnatým sú chránené aj zemiaky pred plesňou zemiakov v rastovej fáze od vzchádzania, keď klíčky sú na povrchu pôdy (BBCH 09) do konca tvorby hľúz (BBCH 49). Odporúčaný počet postrekov je 10 realizovaných v 7-dňových intervaloch s aplikačnou dávkou hydroxidu horečnatého 4,2 kg/ha, pričom maximálna aplikačná dávka za rok je 42,0 kg/ha.
Hydroxid horečnatý chráni aj ruže a okrasné rastliny pred múčnatkou ruže (Podosphaera pannosa) v období pred vznikom kvetenstva (< BBCH 49) dávkou 3,5 kg/ha. Odporúča sa urobiť dva postreky v 7-dňových intervaloch, pričom maximálna aplikačná dávka hydroxidu horečnatého je 7,0 kg/ha/rok. Podobne kôstkoviny ako broskyňa, marhuľa, čerešňa, slivka, nektarinka a mirabelka ochraňuje pred múčnatkou broskyňovou (Podosphaera pannosa) v rovnakej rastovej fáze, rovnakou dávkou a odporúčaným počtom postrekov, len odporúčaný interval medzi aplikáciami je skrátený na 4 dní.
Ryžu siatu v období od začiatku vzchádzania metlín (BBCH 51) do konca kvitnutia (BBCH 69) je možné ochrániť postrekom hydroxidom horečnatým pred plesňou ryže (Pyricularia grisea). Ročne sa odporúčajú tri postreky v 7-dňových intervaloch s dávkou hydroxidu horečnatého na jednu aplikáciu 5,6 kg/ha a maximálnou aplikačnou dávkou za rok 16,8 kg/ha.
Závažnými nečistotami v hydroxide horečnatom E 528 môže byť olovo, ktorého obsah musí byť nižší než 2 mg/kg a tiež arzén s požadovaným obsahom nižším než 3 mg/kg.
Vičenec vikolistý – pelety
V poradí 26. schválenou základnou látkou sú sušené pelety Onobrychis viciifolia (vičenec vikolistý). Vlastnosti a použitie tejto základnej látky sú uvedené v revíznej správe Komisie dokončenej v Stálom výbore pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá na jeho zasadnutí 23. mája 2024 (PLAN/2024/790 RR rev. 2).
Základná látka sušené pelety Onobrychis viciifolia je preemergentný nematocíd proti Xiphinema index a aplikuje sa vo viniči v aplikačnej dávke 10 ton/ha/rok s následným zapracovaním do pôdy. Xiphinema index je fytoparazitické háďatko (nateraz bez slovenského pomenovania), ktoré je prenášačom vírusového ochorenia (Grapevine fanleaf virus – GFLV) známeho pod názvom roncet viniča.

Závažnými nečistotami v sušených peletách Onobrychis viciifolia môže byť arzén (1 g/kg), kadmium (0,1 g/kg), chróm VI (0,1 g/kg), ortuť (1 g/kg), nikel (0,1 g/kg) a olovo (0,3 g/kg).
Použitie obidvoch základných látok (hydroxid horečnatý E 528 a sušené pelety Onobrychis viciifolia) nemá okamžitý alebo oneskorený škodlivý účinok na zdravie ľudí alebo zvierat, ani neprijateľný účinok na životné prostredie, ak sa používajú v súlade s odporúčaniami uvedenými v schválených revíznych správach.
Náhrada pesticídnych prípravkov použitím základných látok má pozitívny vplyv na zníženie nebezpečenstva kontaminácie všetkých zložiek životného prostredia a môže mať aj prínos pre človeka, pretože sa zníži zaťaženie potravového reťazca rizikovými pesticídnymi látkami a zvýši sa produkcia bezpečných potravín.
Autori: Ing. Božena Šoltysová, PhD., Ing. Martin Danilovič, PhD., Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby – Ústav agroekológie Michalovce
Poďakovanie: Príspevok bol vypracovaný s podporou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.