Spoločnosť Aimpoint Research nedávno vydala novú správu o dôležitosti glyfosátu, kritického nástroja v modernom poľnohospodárskom systéme.
ASA a ďalší priemyselní partneri naďalej zdôrazňujú, že herbicíd je rozhodujúci pre udržanie produktivity, udržateľnosti a konkurencieschopnosti amerických farmárov. Ak sa glyfosát používa podľa pokynov na etikete, nepredstavuje neprimerané riziko nepriaznivých účinkov na ľudí, voľne žijúce zvieratá alebo životné prostredie.
Napriek roky trvajúcemu výskumu, ktorý zistil, že glyfosát je bezpečný, viedla prebiehajúca verejná diskusia k otázkam, aké by boli dôsledky, keby už nebol dostupný. Táto správa využíva viaceré výskumné a analytické metódy a zameriava sa na to, čo by sa stalo s americkým poľnohospodárstvom, živobytím farmárov, hospodárstvom a životným prostredím, ak by tento nástroj náhle už nebol dostupný.
Kľúčové zistenia správy
- Aj keď by sa trhy prispôsobili svetu bez glyfosátu, pre farmárov by to znamenalo značné ekonomické náklady a spôsobilo by to rýchle uvoľňovanie skleníkových plynov, čím by sa zvrátili desaťročia ziskov z pôdoochraných postupov.
- Americkí farmári by znášali bremeno 2- až 2,5-násobne zvýšených vstupných a prevádzkových nákladov, najviac by na to doplatili hlavne menšie farmy.
- Zvýšené výrobné náklady by z dlhodobého hľadiska spôsobili inflačný tlak na ceny potravín.
- Od roku 2016 používanie glyfosátu pomáha dosiahnuť:
13 % zníženie vodnej erózie pôdy,
16 % zníženie veternej erózie pôdy,
22 % zníženie straty sedimentu.
Okrem toho v tom istom období priniesli postupy zníženého obrábania pôdy s podporou glyfosátu:
- O 1,2 milióna ton emisií CO2 menej.
- 32,495 milióna ton ročne dodatočného CO2 zachyteného poľnohospodárskou pôdou.
Celkový účinok väčšieho zachytávania uhlíka a menšieho množstva emisií uhlíka z používania glyfosátu na úrovni farmy sa rovná účinku kompenzácie ročných emisií z:
- spotreby elektriny v 5,95 milióna domácnostiach,
- 6,8 milióna osobných benzínových áut,
- 36,48 milióna akrov lesov.
Z no-tillfarmer.com preložil a upravil Tomáš Baran, Naše Pole