Koncentrácia mikroelementov v pôde a v rastline je daná ich obsahom v pôde a intenzitou hnojenia mikroživinami. Na Slovensku najväčší rozsah plôch orných pôd, vyznačujúcich sa deficitom, pripadá na bór (46,19 %), molybdén (46,26 %) a zinok (34,48 %). V prípade medi iba 12,07 % a mangánu 8,43 % plôch vykazuje deficit.
Prístupnosť mikroelementov z pôdnych zdrojov je závislá od pH, pôdnej organickej hmoty, vlastností PSK a koncentrácie anorganických látok v pôdnom roztoku. Kyslá pôdna reakcia priaznivo vplýva na mobilitu a tým i na príjem Fe, Cu, Zn, Mn, Co a B a negatívne na príjem Mo. Preto vápnenie znižuje prístupnosť, okrem molybdénu aj väčšiny mikroživín. Nadbytok draslíka negatívne vplýva na príjem bóru. Vysoká koncentrácia osobitne fosforu (efekt chemickej sorpcie) a čiastočne draslíka (jav antagonizmu) môže spôsobiť zdanlivý deficit Zn, Cu, Mn a Fe. Vysoká koncentrácia dusíka a síry negatívne ovplyvňuje najmä príjem molybdénu. Nadbytok vápnika antagonisticky vplýva na príjem najmä Zn a Cu.
Potreby plodín na mikroelementy
Hnojenie mikroživinami sa uskutočňuje v rámci základného hnojenia, hnojí sa do zásoby v 3-5 ročných cykloch aplikáciou hnojiva do pôdy. V rámci preventívneho hnojenia porastov, pri evidentných symptómoch akútneho deficitu mikroživín počas vegetácie, je zaužívaná aplikácia do pôdy alebo foliárne na list. Optimalizáciu výživy mikroelementmi je možné riešiť i vhodnou úpravou živinového prostredia (úprava pH, zlepšenie aerácie pôdy, aplikácia fyziologicky kyslých alebo zásaditých hnojív a organických hnojív), ktorá je zameraná na zvýšenie mobility a prijateľnosti živín. Vo výžive mikroelementami je potrebné rešpektovať nasledovné zásady:
1/ Akcentovať orientačné dávky pre jednotlivé plodiny, ktoré sú nasledovné:
- bór ( 0,8-2 kg/ha): cukrová repa, ďatelinoviny, vinič a ovocné stromy,
- mangán (1-10 kg/ha): obilniny, okopaniny, strukoviny,
- meď (0,5-5 kg/ha): obilniny, ovocné stromy,
- zinok ( 1,8-10 kg/ha): kukurica na zrno, ovocné stromy,
- molybdén (0,05-2 kg/ha): karfiol, brokolica, ďatelinoviny,
- železo (3-20 kg/ha): ovocné stromy.
2/ Toxicita mikroživín sa prejavuje pri koncentráciách, ktoré presahujú nasledovné hodnoty: B > 100 mg.kg-1, Mn >500 mg.kg-1, Cu a Zn nad 300 mg.kg-1 a Mo nad 20 mg.kg-1,
3/ Experimentálne bol potvrdený efekt medi aplikovanej v dávke 1,1 kg/ha Cu vo forme CuSO4 na zníženie obsahu bielkovín o 22 %, čo je aktuálne pri pestovaní jačmeňa pre sladovnícke využitie.
3/ Odporúčame syntetické cheláty typu EDTA nahradiť prírodnými substrátmi na stabilizáciu mikroelementov : humusové, celulózu, lignín, fytín, zeolity, bentonity a iné.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra