Naši pestovatelia majú možnosť zoznámiť sa s pozoruhodnou publikáciou, v ktorej autor predkladá odborne kvalifikovanú analýzu metód a kritérií diagnostiky stavu výživy pre potreby hnojenia pestovaných plodín. Svojím obsahom a rozsahom patrí medzi ojedinelé publikácie v slovenských pomeroch. Oprávnene môžeme konštatovať, že v našom priestore absentuje zrovnateľná publikácia. Poznatky predstavujú mimoriadne hodnotný zdroj agronomických informácií, a preto sú významné ako pre pestovateľov, výskumníkov, tak i pre študentov študujúcich poľnohospodárske odbory na stredných a vysokých školách. Autor spracoval vlastné poznatky a bohaté skúsenosti nadobudnuté počas viacročného odborného poradenstva v oblasti výživy a hnojenia pestovaných plodín. Publikácia je prínosom v oblasti poznania praktických otázok hnojenia plodín, rozširuje poznanie agronómie o pochopenie významu chemizmu pôdy, zákonitosti vzájomnej interakcie živín a tým účinne prispieva ku prehĺbeniu agronomickej vzdelanosti i gramotnosti. Práve v tom je hlavný prínos publikácie.
Pri hodnotení potreby hnojenia autor vychádza z empirických poznatkov a dlhoročných praktických skúseností z poradenstva v jednotlivých regiónoch USA. Na nespočetných príkladoch rozoberá príčiny limitujúcich faktorov dosahovaných úrod plodín a spôsoby prevencie porastu.
Vychádza z hodnotenia komplexu faktorov, ktoré rozhodujú o pôdnej úrodnosti a produkčnej výkonnosti pôdy, kde akcentuje predovšetkým parametre pôdneho sorpčného komplexu, ktoré sú definované úrovňou nasýtenia (saturácie v %) bázickými katiónmi (Ca a Mg), ktoré rozhodujú o schopnosti utilizácie živín a ich desorpcie do pôdneho roztoku. Vysoký akcent kladie na interakciu živín, ich vzájomnú vyváženosť, fenomén antagonizmu a synergizmu.
Jeho návrhy na aplikáciu hnojív vychádzajú z obsahu mobilných a prijateľných zdrojov živín v pôde a zohľadnenia potreby porastu na programovanú úroveň úrody s tým, že deficit živín musí byť dodaný vo forme hnojiva. Publikácia poskytuje konkrétne argumenty o úrovni odborného poradenstva pre farmárov, pestovateľov plodín v regiónoch USA, čo je v príkrom kontraste s podmienkami našich pestovateľov, nášho poľnohospodárstva. Na Slovensku absentuje nie iba organizovaný systém štátneho poradenstva, ale aj súkromné inštitúcie pre poradenstvo. Úlohu poradenstva preberajú aktivity výrobných a marketingových organizácii, ktorých verejne a mediálne aktivity sú prednostne zamerané na propagáciu vlastných produktov.
Je mimoriadne aktuálne, aby každý agronóm, ktorý riadi rastlinnú výrobu, si našiel časový priestor na preštudovanie vzácnej publikácie. Vydanie predmetnej publikácie pokladáme za mimoriadne aktuálne a užitočné rozhodnutie redakcie časopisu Naše pole.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra
-
Agronomie v praxi€39.00