Pred cukrovarníckym sektorom sa rysujú neľahké časy. Tak, ako klesá cena cukru, klesá aj rentabilita pestovania tejto plodiny. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ekonomická situácia pestovateľov repy závisí predovšetkým od trhových cien cukru, ktoré sa neustále menia v závislosti od globálneho dopytu a ponuky. No pozerať len na cenu by bola chyba, čoraz väčšou výzvou sú fytopatologické hrozby, ktoré vplývajú na pestovanie a ziskovosť plodiny. Navyše, v posledných rokoch sa čoraz viac do popredia dostáva v tejto súvislosti aj otázka genetickej kvality odrôd. Tejto téme sa nedávno venovalo podujatie, ktoré sa konalo na PPD Výčapy-Opatovce v spolupráci s firmou SESVanderhave.
Postrach menom RTD (Rubbery taproot diseas) a SBR (Syndrome Basses Richesses)
Svoj pohľad na aktuálnu fytopatologickú situáciu v repe predniesol Ing. Andrej Kupecsek zo spoločnosti SESVanderhave. V prvom rade poukázal na fakt, že klimatická zmena a rýchlo sa meniace klimatické pomery najmä na panónskej nížine spôsobujú pestovateľom repy výrazné problémy a nielen v oblasti deficitu zrážok a extrémnych teplôt, ale aj vo výskyte nových patogénov.
Syndróm SBR s RTD sú dve choroby cukrovej repy šírené cikádami. Patogény sú Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus a Candidatus Phytoplasma solani. Hlavnými dôsledkami chorôb sú pokles cukornatosti, úrody buliev, koreňové hniloby spôsobujúce ťažkú spracovateľnosť repy. Proti SBR v spoločnosti SESVanderhave už vyvinuli genetické riešenie vo forme tolerantných hybridov. Nemecké skúsenosti však potvrdzujú, že byť závislí len od genetickej tolerancie nepostačuje. Preto ochrana proti tejto chorobe musí stáť na viacerých pilieroch:
1. Osevným postupom znížiť počet nýmf v pôde nezaradením pšenice ozimnej po repe.
2. Cielená insekticídna ochrana pomocou monitoringu náletu škodcu na porast repy.
3. Tolerantná odroda.
V stredoeurópskych podmienkach prevládajú cikády z rodov Hyalesthes a Reptalus, ktorých životný cyklus nie je popísaný. Isté však je, že do repy nekladú vajíčka, preletia na inú plodinu. Srbskí kolegovia na problematike intenzívne pracujú a čaká sa na výsledok popisu životného cyklu škodcov. Na základe zistených informácií z Nemecka a Srbska by sme mali prebrať metodiku a aplikovať ju. Ale stále bude chýbať genetická tolerancia proti RTD. SESVanderhave aktívne spolupracuje s Výskumným inštitútom v Göttingene v Nemecku, s Ústavom poľných plodín a zeleniny v Novom Sade v Srbsku.
Pomôže mikrobiológia?
Problematike oživovania pôdneho mikrobiómu a pozitívnym dôsledkom tohto opatrenia na pestovateľský systém sa venovala Ing. Lucia Baľáková z PedaVita, o.z. Vo svojej prednáške účastníkom objasnila problematiku kompostovania a využívania tekutých produktov, akým je kompostový čaj. Na základe prvotných výsledkov, sledovania vplyvu aplikácie kompostových extraktov na pôdu pri pestovaní repy cukrovej na Slovensku vyplýva nárast početnosti prospešných nematód. Aj keď je výskum v tejto oblasti na začiatku, je možné predikovať, že zvýšením biologickej aktivity v pôde sa dá hovoriť aj o potláčaní patogénov, ktoré v pestrej potravnej sieti pôdy dostávajú menší priestor na svoju realizáciu. Z hľadiska vlastného kompostovania bola pozornosť upriamená na potrebu kvalitného kompostovania bez znečistenia plesňami, plastami, liekmi a patogénmi. Dobre zvládnutý manažment kompostovania môže poľnohospodárom poskytnúť viacero výhod. Či už ide o nižšie náklady na ochranu a hnojenie, vyššie úrody vďaka lepšej dostupnosti živín alebo viazanie uhlíka ako možný zdroj príjmov z uhlíkových offsetov. Predstavuje kompostovanie akýsi reštart operačného systému prírody cez návrat biologicky rozložiteľných látok do pôdy.
Podpore porastov za pomoci mykoríznych húb sa vo svojej prednáške venoval Ing. Marek Barát, PhD., ktorý predstavil riešenia ProTerra založené na prípravku Optimum AMF. Podľa jeho slov je pri využívaní endomykoríznych húb potrebné používať riešenia aplikácie pod pätu osiva, aby bolo zabezpečené čo najrýchlejšie prepojenie húb s rastlinami. Keďže v našich končinách je využívanie podpätových aplikátorov tekutých foriem látok ojedinelé, poskytuje riešenia v granulovanej forme, ktorá je kompatibilná s aplikátormi mikrogranulátov, kde mykorízne huby nahrádzajú štartovacie hnojivá. V rámci pokusov v roku 2023 bola zaznamenaná dobrá reakcia repy na túto aplikáciu z hľadiska zdravotného stavu a tvorby úrody. Preto s pokusmi využívania mykoríznych húb v tejto plodine pokračujú aj v roku 2024.
Ktoré odrody cukrovej repy?
Prehľad odrodových pokusov na pozemkoch PD Výčapy-Opatovce poukázal na komplikovaný ročník, kedy repa trpela nadbytkom vody, ale aj vysokými teplotami, škodcami a chorobami ako cekrosporióza. Z portfólia prezentovaných odrôd tak bolo možné v tomto roku odporučiť novinku Primot Smart, Kamzík Smart a Terrapin Smart. Odrody sú zaradené aj v pokusoch cukrovarov.
Tomáš Baran, Naše pole