Poľnohospodári historicky zamerali rozhodnutia v oblasti manažmentu živín na tri primárne makroživiny – dusík, draslík a fosfor. V posledných niekoľkých desaťročiach sa však síre (S) venuje čoraz väčšia pozornosť.
Dôvody, prečo sa sója stala citlivejšou na síru, sú: zníženie dažďov obsahujúcich síru z dôvodu zníženia priemyselných emisií, vyššie úrody plodín zvyšujú požiadavky na síru a pestovatelia, ktorí sa zameriavajú na skoré dátumy sejby, keď sú teploty pôdy nižšie, znižujú dostupnosť síry v dôsledku menšej mineralizácie.
Síra hrá pri raste a vývoji sóje mnoho dôležitých úloh. Síra podporuje rýchly rast koreňov, čím zvyšuje schopnosť rastliny prijímať viac živín a vody počas celého vegetačného obdobia. Síra tiež zvyšuje počet hrčiek produkujúcich dusík a zväčšuje ich veľkosť. Zvýšenie kapacity hrčiek je rozhodujúce pre rastlinu sóje, aby držala krok s požiadavkami rastliny na dusík.
Pôdne testy nie sú dobrým indikátorom potenciálnej úrodovej reakcie na síru. Väčšina síry v pôde je prítomná v organickej hmote a nie je dostupná pre rastliny. Síranová síra (SO₄²⁻) je jediná forma síry, ktorú môžu rastliny využiť. Podobne ako dusičnanový dusík, aj síranovú síru môžu rastliny ľahko absorbovať, pretože je rozpustná vo vode, ale môže sa tiež dostať von z koreňovej zóny vylúhovaním. Výsledkom je, že síra sa musí každoročne na jar aplikovať na plodiny vo forme síranu.
Výskum Shauna Casteela z Purdue University preukázal, že aplikácia síry v sójových bôboch môže zvýšiť úrody sóje o 500 až 600 kg na hektár, ale reakcie závisia od dátumu výsadby a typu pôdy. Skúšky uskutočnené spoločnosťou Purdue dôsledne preukázali, že aplikácia síry zvyšuje úrody skoro siatej sóje (od apríla do začiatku mája). Zvýšenie úrody sa pripisuje silnejšej nodulácii, vyššiemu množstvu fixácie dusíka a zlepšenej retencii listov. Aplikovaná síra zvýšila počet semien a veľkosť semien na jednotke plochy. Naopak, aplikácie síry neovplyvnili úrodu neskoro siatych porastov.
Najväčšiu výhodu prinesie aplikácia síry tesne pred sejbou sóje prostredníctvom skorého vegetatívneho rastu. Čím skôr, tým lepšie. Casteel navrhuje aplikačnú dávku 15 až 20 kg na hektár ako dobrý východiskový bod na testovanie odozvy rastlín na aplikovanú síru. Na výber je niekoľko možností hnojenia. Síran amónny a granulovaný síran vápenatý sú možnosti, ktoré sa ukázali ako účinné. Tiosíran amónny, tiosíran draselný a iné tekuté hnojivá môžu byť tiež aplikované na povrch pôdy.
Nie všetky polia sóje budú reagovať na aplikáciu síry. Najväčšiu šancu na zlepšenie úrod pri aplikácii síry v sóji majú skoré výsevy, polia s vysokou úrodnosťou, polia s vysokým množstvom zvyškov alebo krycích plodín a polia s nižším obsahom organickej hmoty.
Zdroj: no-tillfarmer.com
Preložil: Tomáš Baran